Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Star Tribune Eastview Lightning Classic - Event results

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Campbell BernsteinEastview
2Lynh TranPrior Lake
3Tage SinghLakeville North
4Jacob GraeberLakeville North
5Tavo MolineOrono
6Simran ChuganiWayzata
Fin.Cam StevensEast Ridge

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Himani JoshiShakopee
2Amiya KokateWayzata
3Nibraas KhanEagan
4Jessie LuevanoEastview
5Sydney AndersonMoorhead
6Gouri BollepalliEast Ridge
Fin.Caitlin JohnsonThief River Falls

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily Albert-StauningEagan
2Annie WardWoodbury High School
3Jaycee Goossen Woodbury High School
4Mariana OaxacaMarshall
5Elaina HendersonOrono
6Lily PieperWoodbury High School
Fin.Hadley BeckstrandBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Reese Johnson and Zach MundtApple Valley
2Liza Rotty and Zachary FryeApple Valley
3Lily Pieper and Njeri WaitituWoodbury High School
4Anika Pai and Ben FoxEden Prairie
5Annaliese Voss and Sam Crosby-SchimdtWoodbury High School
6Jake Lieder and Joey MayerEastview
Fin.Daniel Van Keulen and Nacho LariosMarshall

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Esha RaoEastview
2Jordan HomstadEastview
3Allie MaasEagan
4Katherine LeisethMoorhead
5Isabelle HopewellEagan
6Emma PfeiferEast Ridge
Fin.Rashmita GandheWayzata

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie HerrmannBenilde-St. Margaret
2Shane HewittOrono
3Ananya ShahWayzata
4Anna ZollarPrior Lake
5Kayli ElvinPrior Lake
6Kyle WongPrior Lake
Fin.Ada ErdahlEastview

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack BechardEagan
2Campbell BernsteinEastview
3Alexa SchirberBloomington
4Sophia KlindtMoorhead
5Tage SinghLakeville North
6Joey EnghEast Ridge
Fin.Thressa SchultzPrior Lake

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily Neumann-DrenthWoodbury High School
2Jaylin TumanWoodbury High School
3Sam Crosby-SchmidtWoodbury High School
4Sydney SchliesingApple Valley
5Dominique PaulkApple Valley
6Trinity EkApple Valley
Fin.Jane AhmannEast Ridge

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Int'l Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna PuhekLakeville North
2Max SchaeferEastview
3Katie DeWittEastview
4Henry BirdBenilde-St. Margaret
5Yasmin AfifiEastview
6Kenan AndersonApple Valley
Fin.Billy SibilskiElk River

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Suhani Garg Woodbury High School
2Chidera OsujiPrior Lake
3Nadia Franzen Woodbury High School
4Suha MusaWoodbury High School
5Andy BaranOrono
6Medha KaulEdina
Fin.Victoria Nikonov Eastview

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jayden OgbodoEast Ridge
2Liam JefferyChaska
3Elizabeth HoilandApple Valley
4Josie VoukWoodbury High School
5A.J. HofelmanWoodbury High School
6Sarah Hughes Woodbury High School
Fin.Nayher FutsumRoseville

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Program of Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tim MorgensternEastview
2Emily Albert-StauningEagan
3Lily Neumann-DrenthWoodbury High School
4Yeno HakimEastview
5Annie WardWoodbury High School
6Alyssa HaagensonMoorhead
Fin.Isabelle HopewellEagan

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaitlin StrandShakopee
2Anika PaiEden Prairie
3Zach MundtApple Valley
4Njeri WaitituWoodbury High School
5Alex ChunMaple Grove
6Annika Olson Woodbury High School
Fin.Kendall BensonChaska

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack BechardEagan
2Annaliese VossWoodbury High School
3Dominic TovsenEastview
4Ella ErdahlEastview
5Bridget BensonEastview
6Rachel TrippEden Prairie
Fin.Dominique PaulkApple Valley

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship US Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson McGough Woodbury High School
2Tanner JonesEdina
3Abigail BrachioApple Valley
4Noah GallagherLakeville North
5Trinity EkApple Valley
6Theodore TeskeEdina
Fin.Faizaan AmanatWayzata

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Mimi LeEastview
2Ingrid GustafsonApple Valley
3Ellie BergumChaska
4Tanvi AdigeRosemount
5Sushma ShankarEagan
6Grace De GenaroLakeville North
Fin.Elie SayersLakeville North

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Kailey DicksEast Ridge
2Ian LimMaple Grove
3Kat VandenbosLakeville North
4Manashree Padiyath Woodbury High School
5Mariam Al ArajiEastview
6Sanjeeth TirukavalluriShakopee
Fin.Kaori HiranoPrior Lake

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Mustafa AhmedMoorhead
2Meghan JohnsonMoorhead
3Ellie UristaRoseville
4Joseph SandersRoseville
5Megan FritzOrono
6Stella MehlhoffMoorhead
Fin.Ashley Green Woodbury High School

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ceceilia Voss and Frank KnierApple Valley
2Jessica Connors and Jonah JohnsonApple Valley
3Daniel Koeller and Kirill PernatiyApple Valley
4Ethan Crompton and Lily KjosMoorhead
5Jonah Hanson and Thalia ChristensonMoorhead
6Greta Almlie and Stella MehlhoffMoorhead
Fin.Finn Wallace and Timmy LyneEagan

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Sydney WilsonApple Valley
2Bridget SchaberEagan
3Iris YoungdahlEast Ridge
4Svea HagenEastview
5Alyson HasnerLakeville North
6Holly BrandLakeville North
Fin.Amelia JensenEagan

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Joy TangEastview
2Julia NelsonEastview
3Lily AabergEden Prairie
4Taliilee Gemechu Woodbury High School
5Erin EnabnitLakeville North
6Maria MichaelsonApple Valley
Fin.Jacob OlingerEdina

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jessica ConnorsApple Valley
2Carter BannwarthEast Ridge
3Frank KnierApple Valley
4Alexa SandbergEast Ridge
5Maren VanDeestEast Ridge
6Lillyan StuartRoseville
Fin.Natalie FreisingerWoodbury High School

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Aashna RayEast Ridge
2Jenna ZeugMarshall
3Anni YoneyMoorhead
4Leah KeilPrior Lake
5Rohan VijEastview
6Kathryn ThullLakeville North
Fin.Brianna CairnsEastview

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Int'l Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nikhil KapurEastview
2Emma PrangerMoorhead
3Aadarsh AkulaEagan
4Lan DoEast Ridge
5Minerva RoscoeEast Ridge
6Isabella ChavezOrono
Fin.Atman JahagirdarEdina

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Lexi SchnaserMarshall
2Willa CountrymanBloomington
3Rosie PaulkApple Valley
4Ja'Neshia RobinsonApple Valley
5Holly RestadEast Ridge
6Abbi SkoogElk River
Fin.Kian O'ConnorChaska

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna Taylor JohnsonApple Valley
2JJ BrandLakeville North
3Lucky NguyenPrior Lake
4Sony KikaEastview
5Kai WilsonEagan
6Mounika PolamreddyEast Ridge
Fin.The DahRoseville

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Trinh NguyenEagan
2Mai MatsuhashiEastview
3Molly RappLakeville North
4Katelyn SvarenEastview
5Chenxaio YanBenilde-St. Margaret
6Samantha CorbettEastview
Fin.Maria AtkinsonPrior Lake

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Nick DunnMarshall
2Ayana StaufferEast Ridge
3Carly WalkowiakPrior Lake
4Natalie EnghEast Ridge
5Paige BensonPrior Lake
6Karisa WilsonApple Valley
Fin.Mackenzie StockwellMoorhead

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open US Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jyotsna RathinamEastview
2Alli HeringEastview
3Vikash GiritharanEastview
4Meaghen McManusEast Ridge
5Udaya GadaparthiEastview
6Ashley ChenEagan
Fin.Yash MangalickEdina

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy