Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

OSDA State Finals - Event results

Click here to return to the main OSDA State Finals page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaac Abrego and Nick LoewPerry
2John Schmidt and Sophia VanSickleWooster

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Congressional Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Ella AttellHawken School
2Alex StonemanUrsuline
3Karan AgrawalOHS Forensics
4Zilong HuangSolon
5Jacob GoochWooster
6Samia MenonHawken School
Fin.Ben CampbellCenterville
Fin.Estlin HillerCanton McKinley
Fin.Nick McFaddenHighland
Fin.Adam DwinnellsUrsuline
Fin.Cassandra BerlinHawken School
Fin.Claire JimersonRevere HS
Fin.Paige GibeaultMedina
Fin.Emma SedlakHawken School
Fin.Emma PappasHighland
Fin.Sadie OwensCanton South

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Christine RutkowskiBrecksville Broadview Heights
2Oumeima DjemaSylvania Southview
3Anthony AlandtKenston
4Moe PratherCanfield
5Lyndsay RenoufSouth Range
6Rhea MehtaMason
Fin.Katherine BarricklowSylvania Southview

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ma'lik KirkseyNiles McKinley
2Sarah DubinskyCanton McKinley
3Graceyn DowdSt Thomas Aquinas High School
4Auryon AzarUniversity School
5Wynsten AndrewsLiberty H.S.
6Christian CantuWauseon

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Allison Kyle and Hudson HartleyColumbiana
2Eli Shall and Mikey KingChagrin Falls
3Julia Hum and Trinity StroheckerColumbiana
4Andrew Mockbee and Cecila MainzerHighland
5Maya Polen and Reid KennedyPerry
6Miranda Truslow and Sarah LintonAustintown-Fitch
Fin.Evan Leckie-Ewing and Graham Leckie-EwingHoover

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Taylor HeadrickHighland
2Drake SpinaTusky Valley HS
3Michael AppuglieseCardinal-Mooney
4Madison BoldenSolon
5Max SchroeterHoover
6Alex SandersCanfield

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Gregory HalleyCanfield
2Simon BaileyPerry
3Bryn SavidgeWooster
4Pete JordanidesJackson H.S.
5Victoria LiuRevere HS
6Meera RajeevMason
Fin.Emma KaplanGilmour Academy

Click here to return to the main OSDA State Finals page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1James CondoPerry
2Cameron HendrixOakwood
3Alex MassaHoover
4Mark AbboudJackson H.S.
5Christopher SollenbergerHighland
6Brennen KeuchelHawken School
Fin.Aditi RajgopalMason

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Lincoln-Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Nick ProtasiewiczUniversity School
2Tia SpeeceKenston

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Joe JocasHoover
2Johnna BlystoneAustintown-Fitch
3Averi AllisonCanton McKinley
4Laura ParsonsKenston
5Teeba MarloweGilmour Academy
6Jordan VinsonPerry

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jared ShapiroHawken School
2Noah HarmanWauseon
3Tehilah CavinessCanton McKinley
4Naumaan HussainBeavercreek
5Joshua ReddickCanton McKinley
6Savannah OkrayHoover
Fin.Micah MorrisPerry

Click here to return to the main OSDA State Finals page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Leah Moore Perry
2Evan GalloColumbiana
3Chad BrechbuhlerGlenOak
4Ben GregoryJackson H.S.
5Evan BuckHighland
6Joshua PaskertSolon

Click here to return to the main OSDA State Finals page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!