Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Minneapple Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Joe AndersonSt. Cloud Tech
2Lily KjosMoorhead
3Emily NybergLakeville North
4Erik RasmussenEast Ridge
5Graham ZemkeEagan
6Jenna StandingRosemount

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Liv SchaeferChanhassen
2Julia PrewittEastview
3Louis OesterreichStillwater Area High School
4Olivia DikemanApple Valley
5Anika DeshpandeEdina
6Leah ZhuWoodbury High School

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren MannaChanhassen
2Gabriel GrayMoorhead
3Zoe BonnettLakeville North
4Victoria PommalathEast Ridge
5Johana MartinezCentury HS
6Ashley BeltranGodinez Fundamental High School

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lydia Voss and Wayne SouthwellApple Valley
2Alice Hovendon and Colin RobertsEagan
3Godwin Agbara and Lydia WipfEastview
4Claudia Ihl and Sarah HelouEastview
5Jade'ann Kotejin-Smith and Miranda Condor-AriasEast Ridge
6Madison Steil and Ruby SuroStillwater Area High School

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellery BartelsEagan
2Aspen SellersLakeville North
3Samantha PetersonWoodbury High School
4Silvie ReitzEastview
5Bashir MohamedEastview
6Fiona GrayEagan

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anish DullaEastview
2Evan VioletteChanhassen
3Kathleen ScogginEdina
4John SchwendingerChanhassen
5Grant GervaisMoorhead
6Dawit GebremaryamApple Valley

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Wanwa OmotEastview
2Maddie SundheimEastview
3Paofue ThaoWoodbury High School
4Riya BhartiEast Ridge
5Ryan StrattonChanhassen
6Nayha KshirsagarWoodbury High School

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Joshua NegussieEastview
2Erik HixMoorhead
3Katherine KunzDowling
4Truman KluempkeSt. Cloud Tech
5Joe AndersonSt. Cloud Tech
6Logan HolmSt. Cloud Tech

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Matthew BiEast Ridge
2Maria KolbWoodbury High School
3Lauren duCharmeMoorhead
4Ana LuvianoAdvanced Learning Academy
5Tianna NguyenEagan
6Ani TonoyanMaple Grove

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Amy EstradaCentury HS
2Kali JarrardChanhassen
3Jason ChangEast Ridge
4Grace TinajeroAdvanced Learning Academy
5Samara OregonAdvanced Learning Academy
6Ella FurmanChanhassen

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren SandayRosemount
2Abigail Von BankMoorhead
3Alysha OnwunemeEagan
4Ikran SaneySt. Cloud Tech
5Kassandra RiosCentury HS
6Ashley AndradeAdvanced Learning Academy

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie SchulzMoorhead
2Ellie ChunMaple Grove
3Sylvia CroattBurnsville High School
4Morgan OksendahlEastview
5Jordan JensenMoorhead
6Ethan KappelChanhassen

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Novice Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1James EidenEagan
2Anushka ChakrabartyEastview
3Malaya GalindezEastview
4Olivia KrugerEagan
5Brianna BarryEastview
6Piper KuehlEastview

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Jill AhmannWoodbury High School
2Max WinskiChesterton
3Thor ReimannEastview
4Mimi LeEastview
5Cam StevensEast Ridge
6Ethan WilliamsEast Ridge

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Allie SantiniChanhassen
2Teagan KlinknerLakeville North
3Shelby JacobsonChanhassen
4Joe AndersonElk River
5Sydney AndersonMoorhead
6Kevin Huang Eagan

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Trinh NguyenEagan
2Joanna BaiMillard West
3Joey MayerEastview
4William MausChanhassen
5Jordan AdamsEastview
6Vakare BartkaitisRoseville

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Joey Mayer and Jordan AdamsEastview
2Campbell Bernstein and Jake LiederEastview
3Kellin Robinson and Vakare BartkaitisRoseville
4Jessica Connors and Jonah JohnsonApple Valley
5Greta Almlie and Sophia KlindtMoorhead
6Indigo Loving and Max WinskiChesterton

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlotte LandmarkEagan
2Isabelle HopewellEagan
3Chelsea BubbersMoorhead
4Nikki CremersSt. Cloud Tech
5Leah Stroebel Woodbury High School
6Sam PetersonElk River

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jason Scheller Eagan
2Sam PadmanabhanEast Ridge
3Sourish Kundu Eagan
4Ananth VeluvaliEdina
5Grace McDonoughStillwater Area High School
6Sophie WuWoodbury High School

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson MannaChanhassen
2Neva MillerMoorhead
3Abby HansonWoodbury High School
4Wyatt JonesOrono
5Lucy LeitherElk River
6Ellie CapraStillwater Area High School

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Campbell BernsteinEastview
2Audrey ParkerEagan
3McCrossen SchillerEast Ridge
4Sophia KlindtMoorhead
5Cael FitchDes Moines Roosevelt
6Claire Nelson Eagan

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Suha MusaWoodbury High School
2Grace HalvorsonMoorhead
3Abigail BrachioApple Valley
4Alex ChunMaple Grove
5Marin BennerotteEagan
6Julia Sexton Eagan

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Halima BadriApple Valley
2Uzo NgwuApple Valley
3Margaret DickeyMoorhead
4Shruthi KumarMarian
5Joey EberleElk River
6Mai MatsuhashiEastview

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Yeno HakimEastview
2Sony KikaEastview
3Reese MarcusWoodbury High School
4Sebastian MatteEastview
5Josie VoukWoodbury High School
6Grace BoutouliEagan

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Program Oral Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Uzo NgwuApple Valley
2Kellin RobinsonRoseville
3Yeno HakimEastview
4Liza RottyApple Valley
5Trinh NguyenEagan
6Isabelle HopewellEagan

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Natalie ClarkLakeville North
2Semaj LeeApple Valley
3Will AndersonSt. Cloud Tech
4Hanna OlsonEastview
5Jason SobieckRoseville
6Ellie UristaRoseville

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

Varsity Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex SeigelMoorhead
2Allison BenjaminEast Ridge
3Ella ErdahlEastview
4Akansha KamineniEastview
5Leah DonnellySt. Cloud Tech
6Nick WindsorApple Valley

Click here to return to the main Minneapple Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!