Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Chanhassen High School Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Khyndall LarsonChaska
2Graham ZemkeEagan
3Lydia ThraenChaska
4Lauren DahlMaple Grove
5Joe AndersonSt. Cloud Tech
6Christopher McCluskeyLakeville North
Fin.Blake DueaChanhassen

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Liv SchaeferChanhassen
2Julia PrewittEastview
3Julia SchowalterEagan
4Erik PearsonEast Ridge
5Irine KurianEast Ridge
6Janie AndersonSt. Michael-Albertville
Fin.Sasha KryazhEagan

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Dramatic Duo

PlaceCompetitor(s)Team
1Alice Hovendon and Colin RobertsEagan
2Agape Eshetu and Aiden ClayburnLakeville North
3Lydia Voss and Wayne SouthwellApple Valley
4Claudia Ihl and Sarah HelouEastview
5Amelie McCloud and Drew CasavanThief River Falls
6Chukwuma Agbara and Lydia WipfEastview
Fin.Jade'ann Kotejin-Smith and Miranda Condor-AriasEast Ridge

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren MannaChanhassen
2Harrison TimmMoorhead
3Angel DominguezEastview
4Alex DuffChanhassen
5Logan HolmSt. Cloud Tech
6Cyn-Ean YuChaska
Fin.Gabriel GrayMoorhead

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Linda LimEagan
2Gwen WellnitzLakeville South
3Samantha PetersonWoodbury High School
4Nora WelpWoodbury High School
5Aspen SellersLakeville North
6Benjamin SayersEast Ridge
Fin.Kylie MillerEastview

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Wanwa OmotEastview
2Paofue ThaoWoodbury High School
3Madeline SundheimEastview
4Katelyn CaulderLakeville North
5Kaitlyn RoersLakeville North
6Ryan StrattonChanhassen
Fin.Shreya TakkellaEagan

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Truman KluempkeSt. Cloud Tech
2Lauren NelsonEast Ridge
3Joe AndersonSt. Cloud Tech
4Logan HolmSt. Cloud Tech
5Anika DreesMoorhead
6Chase WilsonWoodbury High School
Fin.Erik HixMoorhead

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Marin BennerotteEagan
2Natalie QuickEagan
3Maria KolbWoodbury High School
4Matthew BiEast Ridge
5Morgan GallagherEastview
6Marco SciamandaLakeville North
Fin.Ella JonesBloomington

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice International Ex. Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1John SchwendingerChanhassen
2Bryce WilliamsonChanhassen
3Alexis PoselEast Ridge
4Emily LawrenceEast Ridge
5Ansel ErolEdina
6Nicholas BigelowEastview
Fin.Evan VioletteChanhassen

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Kali JarrardChanhassen
2Jason ChangEast Ridge
3Ellissa ChaochLakeville North
4Priestly AymubaElk River
5Umith AzadBurnsville High School
6Elizabeth FelicianoChanhassen
Fin.Madison WoodyLakeville North

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Abigail Von BankMoorhead
2Lauren SandayRosemount
3Aya VigilantMoorhead
4Alysha OnwunemeEagan
5William FordApple Valley
6Olivia MooneyThief River Falls
Fin.Julia BergeronThief River Falls

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Montana HellingApple Valley
2Cyn-Wei TanChaska
3Sylvia CroattBurnsville High School
4Charlie MakiMoorhead
5Morgan OksendahlEastview
6Ainsley PluckerEastview
Fin.Kaitlyn BakerRoseville

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Xander FeistLakeville North
2Malaya GalindezEastview
3Brianna BarryEastview
4James EidenEagan
5Shirley YunEast Ridge
6Anushka ChakrabartyEastview
Fin.Ellie ScheldbergBurnsville High School

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Novice US Ex. Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anish DullaEastview
2Izhan QuerishyEastview
3Emily ZhiWoodbury High School
4Aaron RajputHenry Sibley
5Archan SenEagan
6Sophie HoneycuttEast Ridge
Fin.Hannah WinnickForest Lake

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Cam StevensEast Ridge
2Thor ReimannEastview
3Elizabeth AveryEast Ridge
4Mimi LeEastview
5Petra AndersonEast Ridge
6Adhvika MalarvannanEastview

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Teagan KlinknerLakeville North
2Himani JoshiShakopee
3Kevin Huang Eagan
4Adam BoeckermannElk River
5Aditya PrabhuShakopee
6Grace JeschEastview

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Drama Duo

PlaceCompetitor(s)Team
1Joey Mayer and Jordan AdamsEastview
2Jessica Connors and Jonah JohnsonApple Valley
3Campbell Bernstein and Jake LiederEastview
4Kellin Robinson and Vakare BartkaitisRoseville
5Jaycee Goossen and Nadia Franzen Woodbury High School
6Evelyn Chock and Josiah ChockChaska

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Divya MouliEagan
2Claire Nelson Eagan
3Jake LiederEastview
4Alexis JohnsonRosemount
5Peyton KappelChanhassen
6Joey EberleElk River

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Maggie BarringerEast Ridge
2Megan BatemanEastview
3Sam PetersonElk River
4Nikki CremersSt. Cloud Tech
5CJ YoungerShakopee
6Esha RaoEastview

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson MannaChanhassen
2Manashree Padiyath Woodbury High School
3Neva MillerMoorhead
4Joy TangEastview
5Lucy LeitherElk River
6Lizzie WilliamsonChanhassen

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Gabby FranusEast Ridge
2Jonah JohnsonApple Valley
3Sophia KlindtMoorhead
4Dillon BrownLakeville North
5Claire Nelson Eagan
6Charlotte KrekelerEastview

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Impromptu

PlaceCompetitor(s)Team
1Annika HurdLakeville North
2AJ TaburaRosemount
3Jyotsna RathinamEastview
4Suha MusaWoodbury High School
5Jackson McGough Woodbury High School
6Sam PadmanabhanEast Ridge

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nadia Franzen Woodbury High School
2Suha MusaWoodbury High School
3Anna LarsonMoorhead
4Claire MillerBloomington
5Shireen JafferiEagan
6Jenna ZeugMarshall

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Intl Extemp Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna PuhekLakeville North
2Suha MusaWoodbury High School
3Max SchaeferEastview
4Sophie WuWoodbury High School
5Sam PadmanabhanEast Ridge
6Nusha MikolchakSt. Cloud Tech

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Halima BadriApple Valley
2Margaret DickeyMoorhead
3Uzo NgwuApple Valley
4AJ TaburaRosemount
5Elizabeth HoilandApple Valley
6Jeremiah CoxChaska

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity P.O.I.

PlaceCompetitor(s)Team
1Uzo NgwuApple Valley
2Liza RottyApple Valley
3Lexi HandleySt. Cloud Tech
4Sony KikaEastview
5Annie WardWoodbury High School
6Anthony VystoropskiRoseville

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Sebastian MatteEastview
2Reese MarcusWoodbury High School
3Lauren IgbanugoLakeville North
4Tie DoyleLakeville North
5Faith PetersonChaska
6Zoe HearonChaska

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Jason SobieckRoseville
2Stella MehlhoffMoorhead
3Mustafa AhmedMoorhead
4Noah BenavidesLakeville North
5Samantha CorbettEastview
6Ceceilia VossApple Valley

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Meghan RoeserEast Ridge
2Dominique PaulkApple Valley
3Ella ErdahlEastview
4Ethan WillcocksForest Lake
5Allison BenjaminEast Ridge
6Makenzie StockwellMoorhead

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

Varsity US Extemp Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson McGough Woodbury High School
2Lily JonesEdina
3Alli HeringEastview
4Vikash GiritharanEastview
5Andrea HagapeEagan
6Ashley ChenEagan

Click here to return to the main Chanhassen High School Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy