Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Revere Invitational - Event results

Click here to return to the main Revere Invitational page

2-Person Middle School Policy

PlaceCompetitor(s)Team
1Balin Kimbrell and Gideon FryPadre Pio Academy
2Daniel Choi and Rishit KulkarniMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
3Alex Vinenti and Luke ButlerMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
4Andrew Fry and Katie KastelicPadre Pio Academy

Click here to return to the main Revere Invitational page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Lance Choi and Rohit DasanoorRevere HS
2Allan Cao and Rana YuJackson H.S.
3Sam Wilds and Sophia VanSickleWooster
4Christopher Vann and Lena WiebeWooster
5Molly Snyder and Rebekah LayWooster
6Courson Kauffman and Isabel SmithWooster

Click here to return to the main Revere Invitational page

Big Questions Middle School

PlaceCompetitor(s)Team
1Delaney SpoonsterMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
2Jacob CondeJohn F. Kennedy Middle
3Kishan MendparaMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
4Anthony DeRubeisMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
5Christopher Rhodes II and Deidre CannonJoesph Welty Middle School- New Philadelphia
6Jillian HutchinsonMIDDLE SCHOOL -- Revere MS

Click here to return to the main Revere Invitational page

Congressional Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Aaron NeilHighland
1Claire JimersonRevere HS
1Alex VirostekStow
2Ben ProchaskaMedina
2Emma SemusMedina
2Jonathan Rosenberg Twinsburg Speech and debate
3Emma PappasHighland
3Dominic CrozierPerry
3Aditya Desai Revere HS
4Emma PattersonLouisville
4Michael McGintyMedina
4Drake DuRevere HS
5Beau BilinovichHighland
5David FraizerLouisville
5Sanchita ChandranRevere HS
6Erin WattersCanton Central Catholic
6Justin BucklandCanton Central Catholic
6Tim SedorStow

Click here to return to the main Revere Invitational page

Congressional Debate-Middle School

PlaceCompetitor(s)Team
1Jazlyn SandhuMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
1Anish ChandranMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
2Saumya MahajanMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
2Neal PannalaMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
3Anna HustonJoesph Welty Middle School- New Philadelphia
3Riley CurdJohn F. Kennedy Middle
4Freddy BolchalkJohn F. Kennedy Middle
4Dylan BaloughLouisville Middle School
5Joseph DuncanLouisville Middle School
5Rohan DasanoorMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
6Charlie CavanaughMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
6Robby NewmanNorth Canton Middle School

Click here to return to the main Revere Invitational page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Angele Nsoure-EngohangJackson H.S.
2Ally PurdyPerry
3Aleesha SignhJackson H.S.
4Olivia BurgessTusky Valley HS
5Lexi Anderson Canton McKinley
6Evelyn NorrisWooster

Click here to return to the main Revere Invitational page

Declamation-MS

PlaceCompetitor(s)Team
1Zaiden HuskLiberty MS
2AnnaSophia BatesNorth Canton Middle School
3Avery BrobbeyMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
4Madison RoyaltyJohn F. Kennedy Middle
5Andrew BrobbeyMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
6Emily PinionJohn F. Kennedy Middle

Click here to return to the main Revere Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Teagan FullerCanton McKinley
2Drew BerkshireHoover
3Saylor TuckerHoover
4Graceyn DowdSt Thomas Aquinas High School
5Grace BuchholzWooster
6Jared SixFairless High School

Click here to return to the main Revere Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Miller and Isaac MacharWadsworth
2Jacob Butdorf and Madison HelmsWooster
3Maggie Begue and Megan BegueLouisville
4Gabe Greer and Sasha GreerCanton McKinley
5Connor McNulty and Stavros SpanakisJackson H.S.
6Jordanne Oberhaus and Maggie PriceHighland

Click here to return to the main Revere Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Will FloydHoover
2Gavin MillardLouisville
3Justin PirolozziTusky Valley HS
4Connor PowersStow
5Nadia KeyesLouisville
6Brianna SwinfordTusky Valley HS

Click here to return to the main Revere Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Maggie TsaiJackson H.S.
2Isha VasilJackson H.S.
3ellie DorseyTusky Valley HS
4Vaughn JoaquinHoover
5Leena JafriJackson H.S.
6Anastasia AllisonCanton McKinley

Click here to return to the main Revere Invitational page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex MassaHoover
2Pranav NagajothiJackson H.S.
3Harrison LaHaieHoover
4Nick FahmyJackson H.S.
5Bridget MilliganCopley
6Lily StuartPerry

Click here to return to the main Revere Invitational page

Interpretation - MS

PlaceCompetitor(s)Team
1Allie SaegerNorth Canton Middle School
2Sophie MerollaMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
3Mariana DianaJohn F. Kennedy Middle
4Carly DelliQuadriJohn F. Kennedy Middle
5Alexa SzykulskiJohn F. Kennedy Middle
6Irene MartinNorth Canton Middle School

Click here to return to the main Revere Invitational page

Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Leila HamdanJackson H.S.
2Shreyaa NagajothiJackson H.S.
3Murari BhimavarapuMedina
4Clare AbboudJackson H.S.
5Robert DuncanLouisville
6Maggie SnyderWooster

Click here to return to the main Revere Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Marianna JocasHoover
2Kayla FlakeStow
3Grace StillerHighland
4Rebekah BarnettWooster
5Mya VandegriftWooster
6Snehal ChoudhuryJackson H.S.

Click here to return to the main Revere Invitational page

Original Oratory - Middle School

PlaceCompetitor(s)Team
1Nana KyeiMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
2Neharikaa YadavalliMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
3Sophie GardnerJohn F. Kennedy Middle
4Ainsley JacquemainMIDDLE SCHOOL -- Revere MS

Click here to return to the main Revere Invitational page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Madeline Kritzell Wadsworth
2Kennedy SheltonHighland
3Alonzo ShellPerry
4J. C. FoglePerry
5Cade VanNattaHoover
6Maddy SchreinerHighland

Click here to return to the main Revere Invitational page

Public Forum - MS

PlaceCompetitor(s)Team
1Dylan Lewis and Jason MinerJohn F. Kennedy Middle
2Edward Liu and Ty MuehfeldMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
3Andy Long and Zach IlerMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
4Bryce Van Horn and Quinn MeolaJohn F. Kennedy Middle
5Rasmin Singh and Yodha KulkarniMIDDLE SCHOOL -- Revere MS
6Campbell Hollis and Seyara WanigarathneNorth Canton Middle School

Click here to return to the main Revere Invitational page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Krish Parikh and Nolan ScanlonJackson H.S.
2Brady MacPherson and Juliana KupetzStow
3James Wayman and Payton DaughertyPerry
4Julianna Bragg and Sophie AlberMedina
5Anna Nacci and Sierra DewaldWooster
6Maddie Mac Murray and Olivia RussoHighland

Click here to return to the main Revere Invitational page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Adam HamdanJackson H.S.
2Evan BuckHighland
3Jacob McPhersonHighland
4Emily ArnoldOur Lady of the Elms
5Vince BuonaspinaHoover
6Matthew ViscoJackson H.S.

Click here to return to the main Revere Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy