Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

CHSAA Region II State Qualifying Tournament - Event results

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Cross Examination Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Alyssa Gorkin and EJ HurCherry Creek
2Malo Koob and Vatsal ShrivastavaCherry Creek
2Hailey Stepp and Lexi JacksonEaglecrest

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Anali Blue
Ruined
Denver East
2Fiona Yohannes
Small Great Things
Denver East
3Bella Duran Shedd
Gidion's Knot
Denver School of the Arts
3Daniel Arjona
Anatomy of Darkness
Strive Prep SMART
5Brett Ford
Home is Burning
Denver East
5Grace Wyatt
The Women of Lockerbie
Denver East
Fin.Sophie Puffer
Aimee
Mullen High School
Fin.Ethan Griffin
Fire Exit
Mullen High School
Fin.Marina Ramirez-Loya
Sunnyside Cafe
STRIVE Prep RISE

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Casey McCollum and William Roberts
Up
Denver East
2Haley Valdez and Kanara Bramlett - Pittmann
Dark Road
STRIVE Prep RISE
3Izzy Micek and May Toll
The Wasp
Denver East
4Andrew Jung and Josephine Dinan
Gums
Cherry Creek
5Marie-Antoinette Banks and Markus Stokes
That's So Raven Family Affair
Denver School of the Arts
6Joe Fogler and Max Fogler
Bedtime Stories (As Told by Our Dad) (Who Messed Them Up)
Cherry Creek
Fin.Gurkiran Kaur and Lily Fugita
Hopeless Hamlet
Standley Lake

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie Zeng
Angie
Cherry Creek
2Henry Korneffel
Drop Dead Gorgeous
Denver East
4Angela Zhao
Urgent Request
Cherry Creek
5Sophia KarazDenver East
5Aspen McCart
Sunflower Street Episode 4: Erma and Molly Get a Date
Eaglecrest
5Wes Woodcock
Variations on the Death of Trotsky
Standley Lake
Fin.Sebastian Pinuelas-Lugo
Dr. Wilderness
Strive Prep SMART
Fin.Sean Wilton
Action News
Eaglecrest
Fin.Avi Levin
Bad Auditions by Bad Actors
Denver School of the Arts

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
2Max O'HaraCherry Creek
2Avery DellDenver East
2Colleen CampbellDenver South
5Greyson KoinzanMountain Vista
6Jordan MillerHighlands Ranch
Fin.Vivian ConradMullen High School
Fin.Esteban VaqueraStrive Prep SMART

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Matthew Nekritz Denver East
1Esther VargheseEaglecrest
3Mia ChawLakewood
4Sophie GoldbergDenver East
5Caleb TezeraCherry Creek
6T HDenver East

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily HuangCherry Creek
2Rebekah HeathArapahoe HS
2Kate MarinChatfield
2Zade HarveyChatfield
2Annie ZhouCherry Creek
2Talia Hart Denver East
2Austin BarishDenver East
2Serena Barish Denver East
2Maia SongerGolden
2Codey CarrGolden
2Emma NewsonGolden
2Rhea SkariahMountain Vista
2Andrew GarciaMullen High School

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

National Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Shrushti ManikandanCherry Creek
2Miriam WeinraubCherry Creek
2George HakalaColumbine
5Will MarisCherry Creek
6Bolton HickChatfield
Fin.Chuba OzorEaglecrest
Fin.Charlie Grow Denver East
Fin.Brandon RichMullen High School

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Kylie HowerterChatfield
1Vikki WongMountain Vista
3Madelyn TranMullen High School
3Jorge ReyesStrive Prep SMART
5Grace BalounEaglecrest
6Joshua MarshMullen High School
Fin.Sanaa SodhiEaglecrest
Fin.Senna AldouboshEaglecrest

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Victoria Heydman
For Teenage Girls
Mountain Vista
1Briana Rodriguez
What I Learned From my Mother
Mullen High School
3Priyanka Balasubrimaniyam
Sculpted by Childhood
Cherry Creek
4Annie Cheng
Alone
Cherry Creek
5Rachel Muhr
Photograph
Mullen High School
Fin.Mandira Gowda
Multiple
Mountain Vista
Fin.Aiden Nave
War in Israel
Eaglecrest
Fin.Cali Gehlert
Click
Denver East

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Program Oral Interprtation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob Stock
Just Another Statistic
Lakewood
2Bennett Scott
Beyond the Rainbow
Cherry Creek
4Mikayla Algeo
Unsportsmanlike Conduct
Eaglecrest
5Nikki deSeriere
Breaking Free
Mullen High School
6Emma Khorunzhy
Silence Broken
Cherry Creek
Fin.Maya Palmer
Flight
Denver South
Fin.Sydney Johnson
Boys Don't Cry
Lakewood

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah Marians and Paul PakCherry Creek
1Alex Shoflick and Nick WoodmanCherry Creek
1Henri Wessels and John Statkevicus Mountain Vista
1Kaitlyn Pierece and Luis MolinaStandley Lake
1Isha Singh and Patrick WarnakaStandley Lake
6Dheemaan Ray and Riley DrewCherry Creek
6Adam Rusakow and Logan HilzerCherry Creek
6Amelia Nugent and Maddie MooreDenver East
6Hailey Hayes and Hank GoldingDenver South
6Cade Bachman and Gio MurthaEaglecrest
6Ella Young and Vivian WeigelGolden
6Jack Troestler and Leo BrooksLakewood
6Abhi Bhandari and Ryan FairbanksMountain Vista
6Ben Schroeder and Ethan SmithStandley Lake

Click here to return to the main CHSAA Region II State Qualifying Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy