Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Park Rapids Junior High Tournament - Event results

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Maeve BoltonPark Rapids
2Katelyn DeLostWalker
3Anna ChastekBemidji
4Bo LauderbaughBemidji
5Sadie ShippeePerham
6Tabitha KibwaaPequot Lakes

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Natalie Resch-SeelyWalker
2Jakob SundstromPequot Lakes
3Jaxon BainPerham
4Nick CarlsonBemidji
5Ada MullerWalker
6Emily PavelichGrand Rapids HS

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lola EastwoodPequot Lakes
2Addisen FreemanWalker
3Allaura MandelbaumWalker
4Avery SannesFosston/Bagley Speech Team
5Helen BartlettBemidji
6Preston ZanterBlackduck

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Cody Deplazes and Randall Yost Pine River
2Grace Rakauskas and Isabelle JohnsonBrainerd High School
3Claire Dingmann and Emma OwensGrand Rapids HS
4Brenden Soltau and Max Johnson-DingNew York Mills
5Ashley Wallin and Emma HinesPequot Lakes
6Shelby Isolm and Sophia RobinBrainerd High School

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily BlomerPequot Lakes
2Mitchel BlaeserPequot Lakes
3Abby PrattBrainerd High School
4Thalia MeyerLaporte
5Ridley KargerBemidji
6Myra KingPerham

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Amy FrenzelBemidji
2Samara GriesBemidji
3Sam SimpsonBrainerd High School
4Henry JohnsonPark Rapids
5Heather LuethCass Lake-Bena

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Haley PatelBlackduck
2Brynn GreisenPerham
3Isaac BittnerPequot Lakes
4Lily Boehland-GoedenPillager
5Henry HultbergUNC

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily BurnsWalker
2Jane GudmundsonNew York Mills
3Lily PedersenWalker
4Leo BurnsWalker
5Isabel BeasleyBemidji
6Max JohnsonFosston/Bagley Speech Team

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mattea SteekePerham
2Myra NeumannPequot Lakes
3Reagan TabakaWalker
4Kaden PennertzGrand Rapids HS
5Will BranchaudBemidji
6Garrett FrazerBemidji

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Maya LindquistBemidji
2Emily SchulzPark Rapids
3Vance AshmoreWalker
4Odessa HuberPequot Lakes
5Tommy FranzPequot Lakes
6Barbara DolsonTrek North

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophia LandrevilleWalker
2Emily WeltePerham
3Emma RavnaasPark Rapids
4Jessa LenzNew York Mills
5Fallon LowellPerham
6Zoe HuberPequot Lakes

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Prose Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nadia YliniemiPark Rapids
2Em WornerPark Rapids
3Anya RoePerham
4Kaylie WestbergPark Rapids
5Geo MorrisWalker
6Clara TangenPerham

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Karly PitzlBlackduck
2Genevive RueFosston/Bagley Speech Team
3Wyatt LahrLaporte
4Vincent Johnson-DingNew York Mills
5Nikki WillkomUNC
6Caitlyn StuteLaporte

Click here to return to the main Park Rapids Junior High Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy