Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Winneconne Tournament - Event results

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lydia DeanAppleton North High School
2Zach Argall-KnappAppleton North High School
3Riley McKibbenWaupaca
4Matt KnickKaukauna High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaiah Doran and Liam FitzgeraldNew London
2Caleb Lauer and Dorea LauerNew London
3Kayla Peplinski and Uriah TrzebiatowskiAmherst High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaylee SorrellsHortonville High School
2Colton ToutantHortonville High School
3Fatima AliAppleton North High School
4Bailey RoseHortonville High School
5Iris RennerNew London
6Wyatt LeeserNeenah High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Akiwele Burayidi Oshkosh North
2Jodie WeylandWinneconne High School
3Carolina CortezWaupaca
4Breana Smits Oshkosh North

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob VanAsten, Jake Vosters, Matt Knick and Nathan RaatzKaukauna High School
2Alysa Chandler, Autumn Bartelt and Sara VanCuykKaukauna High School
3Emma Bublitz and Holley SteffenSt. Mary Catholic High School
4Ani Torres and Dayton VinzWaupaca

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Hayden WalkushWaupaca
2Micaela PorodWaupaca
3Lucas MyerWaupaca
4Rachel OstrowskiAmherst High School
5Callie DorseyNew London
6Zander BeulenOmro High School
Fin.Jayden GibbonsWaupaca

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Erik BakkenAppleton North High School
2Isaac BockOshkosh North
3Lucas MyerWaupaca
4Colby NimmerWaupaca
5Kiran Loewenstein Oshkosh North

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Dakota MarlegaWaupaca
2Micaela PorodWaupaca
3Stephanie CleavesWaupaca
4Jodie WeylandWinneconne High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Hayden WalkushWaupaca
2Colby NimmerWaupaca
3Autumn HeislerWaupaca
4Laura SaundersWaupaca
5Caleb LauerNew London

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Kim KemppainenNeenah High School
2Callie DorseyNew London
3Marco LopezNew London
4Kiran Loewenstein Oshkosh North

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Caroline Connolly and Molly UitenbroekSt. Mary Catholic High School
2Janelle Knick, Mauricio Bentley, rachel hietpas and Trent HoffmanKaukauna High School
3Julia Holschuh and Mikenna BuchingerKaukauna High School
4Ian Waldoch, Nathan Struble and Nolan StrubleAmherst High School
5Jordan Karch and Sydney KarchAmherst High School
6Jordan Quandt and Maggie TienorKaukauna High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Dakota MarlegaWaupaca
2Cara WoodfinNew London
3Grant HortonOshkosh West High School
4Elsie AtkinsonKaukauna High School
5Emily SmithAmherst High School
6Ani TorresWaupaca

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Brooke WaitNew London
2Myra BuelowWaupaca
3Alex MilesAppleton North High School
4Sara AndersonOshkosh West High School
5Morgan RoeAppleton North High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Connor SteenbockAppleton North High School
2Bryce KalausSt. Mary Catholic High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Matt BreenNeenah High School
2Liam FitzgeraldNew London
3Isaiah DoranNew London
4Madeline McKayWittenberg-Birnamwood High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Dorea LauerNew London
1Dakota MarlegaWaupaca
1Anna LehmanWaupaca
2Kya MeunierNeenah High School
3Malaina KarpinskiBonduel High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sydney KarchAmherst High School
2Sara VanCuykKaukauna High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Adrianna MohrKimberly High School
2Janelle KnickKaukauna High School
3Megan StrubbleAmherst High School
4Abby OwenBonduel High School
5Josephine HindermanKaukauna High School

Click here to return to the main Winneconne Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2017 Ben Stewart. All Rights Reserved.