Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

DeForest Invite - Event results

Click here to return to the main DeForest Invite page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Devika KamathJames Madison Memorial High School
2Simone WalkerSun Prairie
3Nichollette VolleLodi High School
4Katelyn BuchdaDeForest
5Rachel GramlowBeaver Dam High School
6Phil TreptowLakeside Lutheran High school
Fin.Anna HubbardJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna Bauer and Makenna RominesJames Madison Memorial High School
2Celeste Bayer and Lauryn JacobsWatertown High School
3Maddie Beishaw and Maddie ReynoldsJames Madison Memorial High School
4Austin Weber and Morgan HaakSun Prairie

Click here to return to the main DeForest Invite page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anuraggg SandireddyJames Madison Memorial High School
2Jack VotavaJames Madison Memorial High School
3Genevieve RedstenMadison West
4Elise CarlJames Madison Memorial High School
5Peter YangJames Madison Memorial High School
6Evanka AnnyapuJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Ayomi ObusehMadison West
2Sarah MatthewsStoughton High School
3Emma CullenJames Madison Memorial High School
4Henry CapuanoJames Madison Memorial High School
5Tailyn LudwiczakSun Prairie
6Caroline ManclStoughton High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Four Minute Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Priya MatherJames Madison Memorial High School
2Evanka AnnyapuJames Madison Memorial High School
3Nevedita RemjiJames Madison Memorial High School
4Grace WellnitzWaunakee High School
5Anusha SahaiJames Madison Memorial High School
6Michelle ShouJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis O'Connell and Jordyn PetersonSun Prairie
2Ashley Eisler and Emily ConeDeForest
3Audrey Williams, Claire Fabian, Hayley O'Brion and Kelsey O' Brion DeForest
4Michaela Haak and Natalie RodgersSun Prairie
5Reed Mohlman and Sean CarothersWaunakee High School
6Jade Seeley and Margo SkolaskiDeForest

Click here to return to the main DeForest Invite page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anuraggg SandireddyJames Madison Memorial High School
2Katey PetersWaunakee High School
3Katherine WalshMadison West
4Katia WanishMadison West
5Elise CarlJames Madison Memorial High School
6Peter YangJames Madison Memorial High School
Fin.Kylie RogersDeForest

Click here to return to the main DeForest Invite page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Shruti SathishJames Madison Memorial High School
2Ani SrinivasanJames Madison Memorial High School
3Chetan TeegalaSun Prairie
4Simran SandhuJames Madison Memorial High School
5Kelly LuuJames Madison Memorial High School
6Stephanie SalgadoJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryann ChandlerMadison West
2Madison CarlsonSun Prairie
3Morgan GatesSun Prairie
4Prudhvi ChallaSun Prairie
5Miette LaBarreMadison West
6Brielle BoetcherWaunakee High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Katherine WalshMadison West
2Tejvir MannJames Madison Memorial High School
3Zenab NafidMadison West
4Megan LiJames Madison Memorial High School
5Ellie HulanMadison West

Click here to return to the main DeForest Invite page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Addie Zweifel and Jack VotavaJames Madison Memorial High School
2Gillian Staeven and Josie BrandmeierDeForest
3Katie Buhman and Quinn BuhmanMadison West
4Ana Ruiz, Jillian DeGrandt, Michaela Suski and Quade BuskaWatertown High School
5Loren McMahon and Mary ShampoJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Tessa DotyMadison West
2Lulu GuzmanMadison West
3Brielle BoetcherWaunakee High School
4Taylor BrownSun Prairie
5Lily WinslowMadison West
6Julia ZhouJames Madison Memorial High School
Fin.Sierra LePineSun Prairie

Click here to return to the main DeForest Invite page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Sierra Anacker-SwantzSun Prairie
2Allison DurstDeForest
3Claire EndresSauk Prairie-Eagles
4Lilly LowndesJames Madison Memorial High School
5Claire SunJames Madison Memorial High School
6Makenna RominesJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Public Address

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie WoodwardJohnson Creek High School
2Noah FehrMadison West
3Genevieve RedstenMadison West
4Langston NasholdMadison West
5Anton HansenMadison West
6Angela MaloneyMadison West
6Emmy PinzonWaunakee High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kelly WuJames Madison Memorial High School
2Angie JiangMadison West
3Erin SwopeMilton High School
4Brock MacDonaldJames Madison Memorial High School
5Katia WanishMadison West
6Conrad WinkelmanBeaver Dam High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Akshay KalraBeaver Dam High School
2Brielle HaydenMonroe High School
3Kyle BurgerLakeside Lutheran High school
4Quillan TownsendJames Madison Memorial High School
5Abbi DiGiovanniLakeside Lutheran High school
6Elijah GendaWaunakee High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Madeline ThompsonWaunakee High School
2Maggie FunkDeForest
3Amanda YaoJames Madison Memorial High School
4Hannah NiesWaunakee High School
5Olivia FoghtWaunakee High School
6Alexis FlatenSun Prairie

Click here to return to the main DeForest Invite page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sidney BergeronDeForest
2Anna BauerJames Madison Memorial High School
3Emily FloodSun Prairie
4Deborah BlankJames Madison Memorial High School
5Harish PrabaharanSun Prairie
6Ashley McLainLakeside Lutheran High school

Click here to return to the main DeForest Invite page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Jose BrandmeierDeForest
2Danni YangJames Madison Memorial High School
3Sophia KulowSun Prairie
4Beth BandliSun Prairie
5Kira SchukarMadison West
6Gillian StaevenDeForest

Click here to return to the main DeForest Invite page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2017 Ben Stewart. All Rights Reserved.