Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Dassel-Cokato Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Lacey HoeferlinAnnandale
2Damian ChristianPaynesville
3Matthew UtschPaynesville
4Caley SchmidtPaynesville
5Zach HelmanSt. Michael-Albertville
6Janie AndersonSt. Michael-Albertville
Fin.Emma PayneMaple Lake

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Maria SchiradoRockford HS
2Clara MullerDassel-Cokato High School
3Abigail GunnarsonAnnandale
4Isaac ThomsenAnnandale
5Charlotte FaueRockford HS
6Savanna FairSt. Michael-Albertville
Fin.Sean HoekstraRockford HS

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Elise HigginsRockford HS
2Damian ChristianPaynesville
3Ethan LangemoDassel-Cokato High School
4Abby JohnsonLitchfield, High School
5Kaitlyn JohnsonAnnandale
6Allison BirkSt. Michael-Albertville
Fin.Grace SchulteRockford HS

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Caroline Cronk and Erikka LangemoDassel-Cokato High School
2Kayla Hartman and Reece WrightAnnandale
3 Bailee Schiefelbein and Caitlyn K├╝chleKimball High School
4Alex Vimonkhon and Brad MadoreSt. Michael-Albertville
5Kylie Elert and Madison StraightSt. Michael-Albertville
6Emily Miller and Katie GoelzMaple Lake
Fin.Abigail Washburn and Rachel WatneWatertown-Mayer High School

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Sara CronkDassel-Cokato High School
2Kailee JohnsonDassel-Cokato High School
3JayLee HerrmannAnnandale
4Brynn OlsenDassel-Cokato High School
5Carrie NelsonDassel-Cokato High School
6Maddie HaasRockford HS
Fin.Dawson PapeAnnandale

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Cobin SzymanskiSt. Michael-Albertville
2Michael MillerMaple Lake
3Logan BimbergWatertown-Mayer High School
4Lucy GreenhagenMaple Lake
5Austin CherkasSt. Michael-Albertville
6Ben BugbeePaynesville
Fin.Noah PedersonDassel-Cokato High School

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Alissa BidwellAnnandale
2Mary MillerMaple Lake
3Parker KulmAnnandale
4Ryan DavisSt. Michael-Albertville
5Abbie StertzDassel-Cokato High School
6Annika JacobyPaynesville
Fin.Emily MillerMaple Lake

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie StrandPaynesville
2Sara CronkDassel-Cokato High School
3Brenna LeuthardAnnandale
4Jessica scheerAnnandale
5Jessica CronDassel-Cokato High School
6April SaysithiSt. Michael-Albertville
Fin.Emmanuel JohnsonDassel-Cokato High School

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaiah WeberSt. Michael-Albertville
2Dylan TessmerDassel-Cokato High School
3Lillian AlbrechtSt. Michael-Albertville
4Savanna WeberHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
5Grace OlsonSt. Michael-Albertville
6Daniel WilliamsonACGC High School
Fin.Ethan BarrowsRockford HS

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Mackenzi MartensAnnandale
2Ryan DavisSt. Michael-Albertville
3Abby SchiefelbeinKimball High School
4Maggie MallingPaynesville
5Sadaf NassiriHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
6Lilliana BoultonRockford HS
Fin.Rori AnderstromWatertown-Mayer High School

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Isabella FritzWatertown-Mayer High School
2Sofia KaunonenTri-City United
3Emma DouglasAnnandale
4Elizabeth KnutsonDassel-Cokato High School
5Olivia MunsonAnnandale
6Hailey PuppePaynesville
Fin.Steve KellerAnnandale

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex VimonkhonSt. Michael-Albertville
2Lillian AlbrechtSt. Michael-Albertville
3Alexis JansenWatertown-Mayer High School
4Gracelynn FergusonWatertown-Mayer High School
5Abigail WashburnWatertown-Mayer High School
6Sonja BimbergWatertown-Mayer High School
Fin.Rachel WatneWatertown-Mayer High School

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma ThomsenAnnandale
2Patrick LivingstonSt. Michael-Albertville
3Isaiah WeberSt. Michael-Albertville
4Kayla LovegrenAnnandale
5Austin CherkasSt. Michael-Albertville
6Halle DenardoAnnandale
Fin.Natalie NeumannMaple Lake

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Gracelynn FergusonWatertown-Mayer High School
2Audrey WeckwerthDassel-Cokato High School
3Madelyn TaxWatertown-Mayer High School
4Rayna BowenRockford HS
5Gannon MillerDassel-Cokato High School
6Jubal NelsonDassel-Cokato High School

Click here to return to the main Dassel-Cokato Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!