Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Findlay Speech and Debate Tournament - Event results

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

2 Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Christopher Schaeffer and Lexi WeyerEdison
2Anna James and Mallory StilesEdison
3Dan Leizerman and MATT DROIVARDSt. John's Jesuit High School
4James Anderson and Nathan SpenceEdison
5Gus Tillinghast and Sean RhodesEdison
6Kate Inman and Michelle ZhengWhitmer

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Big Questions - Middle School

PlaceCompetitor(s)Team
1Arjun ShethBrecksville Broadview Heights
2Matty TravisMaumee H.S.

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Congressional Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Karan AgrawalOHS Forensics
1Hunter MattinWauseon
2Hannah VandevanderFindlay
2Sophia StockhamWauseon
3Hrishi KousikDublin Jerome
3Emily LyWhitmer
4Subhash KanaparthiDublin Jerome
4Hayden CossMiddletown
5Sarah AkisonMiddletown
5Varun GopalOHS Forensics
6Akhil DeavelaDublin Jerome
6Michael RothEdison

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tori SmithNapoleon
2Ashley DiblingPerrysburg
3Ellie FirstOHS Forensics
4Abigail ChubbOHS Forensics
5Marketta AllisonNapoleon
6Anthony StewardNapoleon

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kate LakePerrysburg
2Maggie CarderWauseon
3Allison RobertsMiddletown
4Cecile SchreidahSylvania Northview
5Bryana RuthrauffMiddletown
6Alexis JohnsonNapoleon

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Christian Cantu and Colton BlantonWauseon
2Aengys Williams and Davyn WilliamsMiddletown
3Abigail Klausing and Robert RiffleFindlay
4Ashton Campbell and Jenna CampbellWhitmer

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Paige ModenWauseon
2Olivia LaddWauseon
3Titus BaughmanEdison

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Raghav SainiDublin Jerome
2Sarah MatthewsWauseon
2Caitlyn AnsonWhitmer
4Gwyn BurnsPerrysburg
5Jillian CraigPerrysburg
6Grace IselerWhitmer

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Seth RammWhitmer
2Sarah WatsonNotre Dame Academy
3Aly SoltanMaumee Valley Country Day
4Ray ZhangMaumee Valley Country Day
5Aneesa ShaikhMaumee Valley Country Day
6Madison ReedyMaumee H.S.

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Interpretation-Middle School

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia WetzelWashington Middle School
2Derek GriblerNapoleon

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Lincoln/Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Carter BomeliMaumee H.S.
2Zach BanksMiddletown
3Sarah Faisal Notre Dame Academy
4Chandrahas ChappidiDublin Jerome
5Sophie NijakowskiNotre Dame Academy
6Ashtha SinghDublin Jerome

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

MS Declamation & Public Address

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia WetzelWashington Middle School
2Maddie LloydNapoleon

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Annorjan NaguleswaranOHS Forensics
1Jalisia GoodmanPerrysburg
3Grace FoorNotre Dame Academy
3Madelyn WendtWauseon
5Sarah ClingerFindlay

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie WalcherPerrysburg
2Briana LowryWhitmer
3Alex GuerreroWauseon
4Anias ThompsonWauseon
5Catarina MiddletonNapoleon
6Madi ParkerNapoleon

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Public Forum - Middle School

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith Hutchinson and Garret TraversBrecksville Broadview Heights
2Leah Honeycutt and Leif GajkowskiBrecksville Broadview Heights
3Olivia Wetzel and Willow EisemanWashington Middle School

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Abdur Khan and Mateo GutierrezPerrysburg
2Andy Yu and Sahil Ambardekar Dublin Jerome
3Anushka Mehta and Avneesh PradhanDublin Jerome
4Kunal Borde and Richard TangDublin Jerome
5Manar Kashk and Nikita NelNotre Dame Academy
6Hunter Barylski and Madeline StilesEdison

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Samantha KramerWhitmer
2Mayank BonganiDublin Jerome
3Priyanka AgochiyaOHS Forensics
4Gavin BrownMaumee H.S.

Click here to return to the main Findlay Speech and Debate Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy