Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Capital City Classic - Event results

Click here to return to the main Capital City Classic page

Novice Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Karsten OglesbyMillard North
2Brooke WilczewskiMillard North
3Brittany SnowMillard North
4Marissa FarmerPius X
5Anna WadeLincoln Southeast Speech
6Emma JewellLincoln East

Click here to return to the main Capital City Classic page

Novice Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Daniel FuMillard North
2Abby NelsonPius X
3Vishnu MenonMillard North
4Jia Yu ShaoMillard North
5Philip TurnerPius X
6Guadalupe Lopez-LopezCrete High School
Fin.Asael ArevaloKearney Senior High School

Click here to return to the main Capital City Classic page

Novice Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ruchir KhazanchiMillard North
2Audrey GravesOmaha Brownell-Talbot
3Tabitha LincolnMillard North
4Olivia KleinMillard North
5Pratik ChaduvulaMillard North
6Olivia HinesLincoln Southwest

Click here to return to the main Capital City Classic page

Novice Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Victoria LeiOmaha Brownell-Talbot
2Sammy BurchellLincoln East
3Jacob CusterLincoln Southeast Speech
4Trevor GillLincoln Southwest
5Hallie EickhoffLincoln East
6Rose IngraciaLincoln East

Click here to return to the main Capital City Classic page

Novice Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Lucy CookPius X
2Emma HolmesMillard North
3Lexy BodfieldCrete High School
4Rebecca TerryLincoln Southeast Speech
5Bailey HansmeyerCrete High School
6AJ JamborPius X

Click here to return to the main Capital City Classic page

Novice Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia PletcherPius X
2Jenna MuOmaha Brownell-Talbot
3Daniel FuMillard North
4Emily O'GaraPius X
5Tori QiuMillard North
6Vishnu MenonMillard North

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Danny CarraherLincoln East
2Justice JonesMillard North
3Prestyn HartmanLincoln East
4Andrew HaleKearney Senior High School
5Taylor SankeyMillard North
6George ZerrLincoln Southwest

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh Baue and Sam BaueColumbus H.S.
2Frannie Folsom and Keegan MillerLincoln Southwest
3Margaret Gies and Trev RiekenbergLincoln Southwest
4Austin Hofeling and McKenzie MerrittLincoln Southwest
5Johnna Guernsey and Samantha PayantLincoln Southwest
6Alex Winters and Daniel BischoffLincoln Southwest

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Entertainment

PlaceCompetitor(s)Team
1Margaret GiesLincoln Southwest
2Bridger CorkillLincoln Southwest
3Courtney EastmanLincoln North Star Speech
4Trev RiekenbergLincoln Southwest
5Priyanka GodboleMillard North
6Suong NguyenLincoln North Star Speech

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Caravaggio CanigliaOmaha Brownell-Talbot
2Cooper ChristiancyLincoln Southwest
3Abhinav SureshOmaha Brownell-Talbot
4Jake MooreLincoln Southeast Speech
5Nebraska GraysonLincoln East
6Jacob FriendLincoln East

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh ShafferMillard North
2Frannie FolsomLincoln Southwest
3Monica MarsolekPius X
4Carla SeravalliLincoln East
5Miriam KluckLincoln North Star Speech
6Austin CoudrietLincoln Southeast Speech

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace KrausCrete High School
2Anji MurthyOmaha Brownell-Talbot
3Jainaha SrikumarOmaha Brownell-Talbot
4Carla SeravalliLincoln East
5Tej MurthyOmaha Brownell-Talbot
6Caleb SalterMillard North

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Anji Murthy, Audrey Graves, Liam O'Connell and Tess FoxallOmaha Brownell-Talbot
2Aaron Daseler, Asael Arevalo, Dylan Landanger, Jordan Wong and Nathan BonsallKearney Senior High School
3Ashlee Glaser, Ben Dillon, Griffin Mims, Jack Shea and Laura LyonsKearney Senior High School
4Abhinav Suresh, Adi Telikacherla, Jake Vann and Julia FiksinskiOmaha Brownell-Talbot
5Alison Gansemer, Ash Brown, Lynette Valleau, Marcus Allen and Peter HarrisKearney Senior High School
6Alex Winters, Amanda Farley, Amina Ganic, Cameron Porter and George ZerrLincoln Southwest

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Dayonna TuckerLincoln North Star Speech
2Andrew HaleKearney Senior High School
3Prestyn HartmanLincoln East
4Sadie FisherLincoln East
5Quentin FortneyLincoln Southwest
6Ashlee GlaserKearney Senior High School

Click here to return to the main Capital City Classic page

Varsity Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Cooper ChristiancyLincoln Southwest
2Caleb SalterMillard North
3Maddie MorrissetteMillard North
4Allison KmiecikMarian
5Suvy QinLincoln East
6Adi TelikacherlaOmaha Brownell-Talbot

Click here to return to the main Capital City Classic page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy