Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Star Tribune Eastview Lightning Classic - Event results

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Zach AndersonChanhassen
2Jacob GuziorEagan
3Max CourtrightApple Valley
4Annie CameronMoorhead
5Ian McKeagApple Valley
6Liza DemyanovEagan
Fin.Jeff PaskachMarshall

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Noah EckbergEast Ridge
2Nicholas VoyseyEastview
3Austin BreuerChanhassen
4Joe CellaMoorhead
5John Schwegman Prior Lake
6Hannah DavisChanhassen
Fin.Margo SandersApple Valley
Fin.Jake DeanChanhassen

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Hailey WoolvertonLakeville North
2Devon ManneyMoorhead
3Katie MakowskiLakeville North
4Connor SchwartzChanhassen
5Luke SchroederMarshall
6Andrew CurryLakeville North
Fin.Jordan HartjenMoorhead

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nick Furlong and Stephanie ButlerLakeville North
2Sophia Miliotis and Syrah SherwoodRoseville
3Emma Erler and Jordan RiebeRoseville
4Karina Twedt and Noah JohnsonMoorhead
5Aunika Schraw and Jerome AkubueSt. Cloud Tech
6Christine Yapel and Phillip HoelscherSt. Cloud Tech
Fin.Jacob Voss and Kelly FixApple Valley
Fin.Alexa Hall and Samantha Hall Prior Lake

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Carly MauEagan
2Jessica OaxacaMarshall
3Grace BarnsteadApple Valley
4Kellie MetzgerApple Valley
5Brinda ShahEden Prairie
6Erica FlodingEastview
Fin.Rebecca CrepeauApple Valley
Fin.Aarushi SarkariPrior Lake

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashesh RambachanEastview
2Dylan AdelmanLakeville South
3Adam StrommeEagan
4Jack KurilaEastview
5Matt Tyson Chanhassen
6Nick EvansMarshall
Fin.Nick DeGroodLakeville North

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Corinne BurrellMoorhead
2Dante SmithApple Valley
3Logan DanielsRoseville
4Brittany EbelingLakeville South
5Jackie RenzettiEast Ridge
6Noah OmdalLakeville North
Fin.Jordan LarsonApple Valley

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nina GrollmanMoorhead
2Zach AndersonChanhassen
3Sam ScarlatoChanhassen
4Jacob GuziorEagan
5Andrew FriedmanEagan
6Hailey WoolvertonLakeville North
Fin.Anne TottenMoorhead
Fin.Sawyer MurrayRosemount

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob VossApple Valley
2Miriam KelbergApple Valley
3Andy CrenshawLakeville North
4Shabnam MansurEastview
5Vaibhav SharmaEagan
6Minda LiuEastview
Fin.Olivia HansonMoorhead

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Raffy MaristelaEden Prairie
2Hailey WoolvertonLakeville North
3Laura HanzalEagan
4Hayley Spratt Chanhassen
5Karin YndestadEastview
6Katie BeedyMoorhead
Fin.Caroline BergApple Valley

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Matt WisendenMoorhead
2Nyambura MuiruriLakeville North
3Anna GhebrgziEastview
4Stephanie LenertzApple Valley
5Jerome AkubueSt. Cloud Tech
6Maria NullSt. Cloud Tech
Fin.Bianca NkwontaEagan

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Reid EmmonsEagan
2Emerald EgwimEagan
3Karina TwedtMoorhead
4Akila PaiEden Prairie
5Phillip HoelscherSt. Cloud Tech
6Maria NullSt. Cloud Tech
Fin.Jordan RiebeRoseville

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Championship Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Sam ScarlatoChanhassen
2Anne TottenMoorhead
3Stephanie ButlerLakeville North
4Shontel SmithMoorhead
5Sami PeickLakeville North
6Tarryn MichelsonEagan
Fin.Gabby BinggeliChanhassen

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Chris Leppink-ShandsEagan
2Grant Longman-WheelerChaska
3David CoxEagan
4Megan KraneLakeville North
5Abbie ClappMoorhead
6Sydney BauerChaska
Fin.Erik EdinRoseville

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Lexi EhresmannEast Ridge
2David PellegriniRoseville
3Kyle BergstromLakeville North
4Carl KnutsonBelgrade-Brooten-Elrosa High School
5Seth MakowskiLakeville North
6Jacob AguilarApple Valley
Fin.Taylor JohnsonEast Ridge

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob KlevgaardMoorhead
2Meghan LaengleChanhassen
3Josh PrattLakeville North
4Ella SmithEastview
5Jackson CobbEagan
6Belle ChamberlainMarshall
Fin.Chelsea Whitwer-WulfkuhleChaska

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ali Hastings and Auna LeeMoorhead
2Kayla Broneske-Groves and Thomas GustafsonMoorhead
3Colby Schwartzwalter and Elizabeth KasperMoorhead
4Dobbs DeCorsey and Natalie HedbergChaska
5Adam Bakken and Nathan KaiserMoorhead
6Daniel Reynolds and Mark MoranEagan
Fin.Eve Palmer and Kyle ChristiansenRoseville

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Amber HaugenSt. Cloud Tech
2Colby SchwartzwalterMoorhead
3Sydney QuinlanApple Valley
4Laura CarrLakeville North
5Annie NickellMoorhead
6Teja LawrenceApple Valley
Fin.Natalie ZavoralLakeville North
Fin.Harini PaspuletiEastview

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace HoffaApple Valley
2Varoon PazhyanurEastview
3Adarsh RavishankarEden Prairie
4Ben PortzenEagan
5Miriam KelbergApple Valley
6Ridhima MishraEagan
Fin.Maddy OberApple Valley

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Savannah RieseChanhassen
2Pooja DuttEastview
3Sarah ReaganApple Valley
4Mackenzie DavisEden Prairie
5Muskaan GoyalEastview
6Asil AsfourEden Prairie
Fin.Rachel DamhofSt. Cloud Tech

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel RossonMoorhead
2Kiley EichelbergerChanhassen
3Taylor EltonMoorhead
4Sam StromRoseville
5Erik EdinRoseville
6Alyssa FriesenLakeville North
Fin.Kayla Broneske-GrovesMoorhead
Fin.Ellen SteinEast Ridge

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jon CrepeauApple Valley
2Anu MuppralaEastview
3Katie CoyneEastview
4Tessa DahlgrenApple Valley
5Soniya SomaniEastview
6Sydney WiedemannPrior Lake
Fin.Julianna LarwoodEastview
Fin.Neelam ChandiramaniApple Valley

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Tina LiuEden Prairie
2Moti BegnaApple Valley
3Shravika TallaEden Prairie
4Emily HaagensonMoorhead
5Katie CoyneEastview
6Cailee VanSickleLakeville North
Fin.Ishvinder KaurEden Prairie

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Martin WareEastview
2Maggie O'BrienApple Valley
3Jordan ThibodeauChaska
4Iggy OgbeideEastview
5Ali ChristensonPerham
6Alexis GustafsonMoorhead
Fin.Kristen BishopMoorhead

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Katherine RiderLakeville North
2Rebecca CrepeauApple Valley
3Kahler KuntzChaska
4Lindsey HoweChanhassen
5Griffin HollandLakeville North
6Allie BedoreMoorhead
Fin.Matthew BoettcherSt. Cloud Tech
Fin.Paul MikkelsonMoorhead

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

Open Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Abigail CovertRoseville
2Dobbs DeCorseyChaska
3Alauna HagertyApple Valley
4Audrey SaloEastview
5Joe CunninghamEastview
6Sophie OberApple Valley
Fin.Ben CoxChaska
Fin.Molly TengwallBelgrade-Brooten-Elrosa High School

Click here to return to the main Star Tribune Eastview Lightning Classic page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2016 Ben Stewart. All Rights Reserved.