Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Team results

Bruning-Davenport High School
A High School team from Nebraska

Viewing results from 2018-2019. Change season:

Click on a tournament name to view results from that tournament, a competitor name to view results for that competitor, an event to view the team's results in that event, or a final place to view the other results in that event at that tournament.

Shortcuts
Team sweepstakes results
Competitor results

Team sweepstakes results
2NSAA District D2-1 Tournament (Falls City Sacred Heart)184

Competitor results

CompetitorPlaceEventDivision
Crete Cardinal Classic - Final results
Emilie Schardt5Original Oratory/Persuasive Speaking (PER)Varsity
Mudecas Conference Speech Contest - Final results
Emilie Schardt1Persuasive Speaking (PER)Varsity
NSAA District D2-1 Tournament (Falls City Sacred Heart) - Final results
Glenn Meyer, Isaac Baysinger, Jacob Schoenholz, Kyle Ardissono and TaraLee Hudson1D2-1 Oral Interpretation of Drama (OID)Class D2-1
Samuel Baysinger1D2-1 Oral Interpretation of Humorous Prose (HP)Class D2-1
Isaac Baysinger and Sera Johnson2D2-1 Duet Acting (DA)Class D2-1
Isaac Else2D2-1 Extemporaneous Speaking (ES)Class D2-1
Emilie Schardt3D2-1 Persuasive Speaking (PER)Class D2-1
Jacob Schoenholz3D2-1 Extemporaneous Speaking (ES)Class D2-1
Sera Johnson3D2-1 Informative Speaking (INF)Class D2-1
Isaac Else, Kameron Dickson, Nolan Weber, Sera Johnson and Tanner Wenske4D2-1 Oral Interpretation of Drama (OID)Class D2-1
Jennifer Holtzen4D2-1 Persuasive Speaking (PER)Class D2-1
Katelynn Houser and Kellie Bauer5D2-1 Duet Acting (DA)Class D2-1
Katelynn Houser6D2-1 Oral Interpretation of Humorous Prose (HP)Class D2-1
Tanner Wenske6D2-1 Entertainment Speaking (ENT)Class D2-1
NSAA State Speech Championships 2019 - Final results
Emilie Schardt2Class D2 Persuasive Speaking (PER)Class D2
Glenn Meyer, Isaac Baysinger, Jacob Schoenholz, Kyle Ardissono and TaraLee Hudson2Class D2 Oral Interpretation of Drama (OID)Class D2
Isaac Else6Class D2 Extemporaneous Speaking (ES)Class D2
Sutton Speech Invite - Final results
Emilie Schardt2Persuasive Speaking (PER)Varsity
Sera Johnson3Informative Speaking (INF)Varsity
Glenn Meyer, Isaac Baysinger, Jacob Schoenholz, Kyle Ardissono and TaraLee Hudson4Oral Interpretation of Drama (OID)Varsity
Jennifer Holtzen4Persuasive Speaking (PER)Varsity
Thayer Central Invite - Final results
Emilie Schardt3Persuasive Speaking (PER)Varsity

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy