Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

WFCA State Tournament - Event results

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Madhavi ManiBrookfield East High School
2Ally GilmeisterAppleton East
3Kierra SchmitzArrowhead Union High School
4Julia VotavaJames Madison Memorial High School
5Payton MargenauWaunakee High School
6Michellelena KraemerPlymouth High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alanna Bielawski and Jazmin ReyesRonald Reagan High School
2Julia Matiszik and Lauren O'HearRonald Reagan High School
3Grant Horton and Ivy NeasOshkosh West High School
4Arjun Shreekumar and Namitha AlexanderBrookfield East High School
5Makayla Wright and Thais MarquesHomestead High School
6Anna Voster and Autumn SmetWrightstown High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anika SanyalJames Madison Memorial High School
2Rebecca CutforthJames Madison Memorial High School
3Sameer GolkondaJames Madison Memorial High School
4Bera DemirbilekBrookfield East High School
5Julia AmannMadison West
6Jakob KoranWaupaca

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacksen WolffSheboygan South
2Molly KubicaAppleton East
3Alex SamargiaRiver Falls High School
4Jenna HarbWauwatosa West High School
5Celeste DicksonRonald Reagan High School
6July PawRonald Reagan High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexandra Smith, Erin Gretzinger and Jenny WittAppleton East
2Grace Redmond and Madisyn PriestleyRiver Falls High School
3Andrew Tran, Dan Tran, Joseph Nguyen, Phillip Nguyen and Thomas NguyenSt. Lawrence Seminary High School
4Jacob Van Asten, Jake Vosters, Matt Knick and Nathan RaatzKaukauna High School
5Bridget Zenk, Rachel Grupe and Sydney DevriendSheboygan North
6Allison Hudson, Lily Mottet and Miciah WallaceWest Bend West High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna BauerJames Madison Memorial High School
2Maddi GilmartinAltoona High School
3Regis BrownRonald Reagan High School
4Jared Slieff-VogtFranklin High School
5Leah VredenbregtJames Madison Memorial High School
6Sefarina BenavidesRonald Reagan High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nivedita RemjiJames Madison Memorial High School
2Emmelyn CullenJames Madison Memorial High School
3Josef RademacherMadison West
4Shweta PandaBCHS Forensics
5Sanil ParthaJames Madison Memorial High School
6Eilis FeasterWaunakee High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Brenna PowersWauwatosa East High School
2Emily FloodSun Prairie
3Shruti SathishJames Madison Memorial High School
4Helena MarksAppleton East
5Stephanie KielWrightstown High School
6Annika RiceAppleton East

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kobe BophaSheboygan South
2Jessica KimMiddleton High School
3Tailyn LudwiczakSun Prairie
4Spencer HornungAppleton East
5Dailyn WoldRiver Falls High School
6Cami SchroederPlymouth High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Samik ParthaJames Madison Memorial High School
2Emily CashAppleton West
3Jenna QuinnAppleton East
4Raia OttenheimerMadison West
5Morgan KlugHomestead High School
6Maggie Di SanzaJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlotte Ravenscroft and Jacob LargetJames Madison Memorial High School
2Nathan Struble and Nolan StrubleAmherst High School
3Brady Jager and Sydney NelsonArrowhead Union High School
4Allison Juarez Wunderlin, Connor Tremelling, Dana Tremelling and Joe D'AcquistoPort Washington
5Abby Paul and Wyatt YstesundCedarburg
6Emma Stietz and Jaden GoninenPecatonica High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaylin NesbittDeForest
2Danielle ZhengAppleton North High School
3Ravina SachdevBCHS Forensics
4Benedict WoodSt. Lawrence Seminary High School
5Emmanuel PizanaSt. Lawrence Seminary High School
6Nico AmundsonEau Claire North

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Shreya MadhudiFranklin High School
2Paige EdgeSun Prairie
3Sage YoergerMadison West
4Leah MetzgerJames Madison Memorial High School
5Brooke WaitNew London
6Evan TrierMadison West

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashlyn NarmanMiddleton High School
2Matt MoorheadAppleton East
3Seeger GrayMadison West
4Molly TierneySauk Prairie-Eagles
5Ari GlassteinHomestead High School
6Ndemazea FonkemAppleton North High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Rishav KumarBrookfield East High School
2Camila TrimbergerSheboygan South
3Caden BerryWrightstown High School
4Ian O'DayWest Bend East
5Antonio IdarragaEau Claire North
6Khari Pleas-CarniBradley Tech

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Niemah JonesMilwaukee High School of the Arts
2Rameen AwanFranklin High School
3Audrey SobergAppleton East
4Tomisha JacksonMilwaukee High School of the Arts
5Alex MartinezAppleton East
6Katrina LiBrookfield East High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Libby PlevaJames Madison Memorial High School
2Lily LowndesJames Madison Memorial High School
3Tara WeberSun Prairie
4Brooke RhodesMiddleton High School
5Ciaran BlahaMarquette University High School
6Joy AmessoudjiSun Prairie

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Autumn CortrightWauwatosa East High School
2Danni YangJames Madison Memorial High School
3Chloe SawallAppleton East
4Kieran KraemerPlymouth High School
5Reem SalahHomestead High School
6Shaylee BeckfieldAltoona High School

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

Student Congress

PlaceCompetitor(s)Team
1Melia AllanMadison West
2Arjun ShreekumarBrookfield East High School
3Anika SanyalJames Madison Memorial High School
4Julia AmannMadison West
5Bera DemirbilekBrookfield East High School
6Samia SheikhRonald Reagan High School
Fin.Daniel MukanaMarquette University High School
Fin.Domonick FarmerGolda Meir High School
Fin.Zach HeintzMadison West
Fin.Kayla CainWaupaca
Fin.Charlie GraboisMadison West
Fin.Caleb SchuelkeWaupaca

Click here to return to the main WFCA State Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy