Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Sutherland Invitational - Event results

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Bonnie Naughtin and Maverick NaughtinSutherland
2Emily Kennicutt and Natalie MarquardtWallace
3Haile Christofferson and Karli ChristoffersonSidney
4Alyssa Williams and Kaylee BellGarden County High School
5Paul McConville and Walter FitzsimmonsSouthwest
6Bella Fraizer and Ian SihmPerkins County High School

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob LedbetterWallace
2Ian SihmPerkins County High School
3Peyton WoodmancyPerkins County High School
4Elly Weimer Sidney
5Lanie OvertonSouthwest
6Paul McConvilleSouthwest

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashlyn RobinsonWallace
2Makenna DouglasSidney
3Maverick NaughtinSutherland
4Julia Siqueira Sidney
5Paige HoeltingSutherland
6Jeb KohlPerkins County High School

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sam McArtorPerkins County High School
2Makenna DouglasSidney
3Hailey BrooksWallace
4Lani KuhnsSidney
5Felicity Beyer Sidney
6Quinn KoopWallace

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Clara Kokjer, Quinn Siler and Tom ShortSidney
2Jacob Woodmancy, Keshia Leeper, Matthew Wendell, Peyton Woodmancy and Sam McArtorPerkins County High School
3Abbie Morris, Bonnie Naughtin, Brooklyn Elwood, Emma Stewart and Emma WarehamSutherland
4Cameron McClintock, Jacob Ledbetter, Micah Swedberg and Tanner FinleyWallace
5Elly Weimer , Jonas Johnson , Mason Nightingale and Taylor StokesSidney
6Aidan Kennicutt, Ainsley Strawder, Denay Pelster, Kolton Hager and Tyler LundvallWallace

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Haile ChristoffersonSidney
2Sophie PriceSidney
3Eben RosentraterPaxton High School
4Hannah RobertsonWallace
5Keshia LeeperPerkins County High School
6Samuel DeklevaNorth Platte St. Patrick's

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Ambrosia LeggHershey High School
2Damin LuedkePaxton High School
3Taylor StokesSidney
4Tegan TownsChase County High School
5Arianna Davie Wallace
6Summer PostlewaitPerkins County High School

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Karli ChristoffersonSidney
2Emma WarehamSutherland
3Damin LuedkePaxton High School
4Jonas Johnson Sidney
5Trinity TurnerSutherland
6Madelyn IngoldPerkins County High School

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie PatrickPerkins County High School
2Ashton EricksonHayes Center
3Cameron McClintockWallace
4Felicity Beyer Sidney
5Cassandra BrownNorth Platte St. Patrick's
6Meghan BishopPerkins County High School

Click here to return to the main Sutherland Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!