Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

SWSC Conference - Event results

Click here to return to the main SWSC Conference page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Cymone Winters and Desiree ParkerThornton
2Dairyon Bolden and Zion HurndonThornton
3Aliya Llereza and Emily SanchezBolingbrook
4Karen Thomas and Nyah NelsonBolingbrook
5Camille Jones and Eamon HennessySandburg
6Amanda Pavic and Anna WcislakSandburg

Click here to return to the main SWSC Conference page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Desiree ParkerThornton
2Tariq GriffinBolingbrook
3Camille JonesSandburg
4Ysabella ZarateSandburg
5Cheyenne RobinsonThornwood
6Jaylin WilliamsThornwood
Fin.Nyah NelsonBolingbrook

Click here to return to the main SWSC Conference page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Barbara BurnsHomewood-Flossmoor
2Kieran HanleyHomewood-Flossmoor
3Haley SawyerHomewood-Flossmoor
4Thomas MusgraveBradley-Bourbonnais
5Emmett TwomeySandburg
6Michael WilliamsThornton

Click here to return to the main SWSC Conference page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Ally Ryan and Haley SawyerHomewood-Flossmoor
2Ava Jones and Zoe BridgesHomewood-Flossmoor
3Caileb Travier and Malachi WrightThornton
4Bridget Lynch and Eamon HennessySandburg
5Christal Irvin and Leslie GonzalezBolingbrook
6Cheyenne Gougis and Michael GreenThornton
Fin.Brandon Eddy and Natalie ElfnerHomewood-Flossmoor
Fin.Faith Harris and Folasade TaiwoThornton
Fin.Aubrey Mack and Deja ButlerBolingbrook

Click here to return to the main SWSC Conference page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ira McDowellThornton
2Mark CruseHomewood-Flossmoor
3Lilah KreisHomewood-Flossmoor
4Aaliyah EvansThornton
5Ysabella ZarateSandburg
6Deja ButlerBolingbrook
Fin.Jonathan KriarakisHomewood-Flossmoor
Fin.Rowan MoxleyHomewood-Flossmoor
Fin.Christal IrvinBolingbrook
Fin.John YudtSandburg

Click here to return to the main SWSC Conference page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith QuigleyBradley-Bourbonnais
2Jillian MarinoSandburg
3Camille DaleyHomewood-Flossmoor
4Ariel DavisHomewood-Flossmoor
4Noraan MohamedSandburg
4Michael WilliamsThornton
Fin.Yalari TriceThornton

Click here to return to the main SWSC Conference page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Arin-Ola AdewoleThornton
2Destiny KellyThornton
3Kavonya MooreThornton
4Allison O'GormanBradley-Bourbonnais
5Amya HamptonHomewood-Flossmoor
6Aderemi KasaliHomewood-Flossmoor

Click here to return to the main SWSC Conference page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Caileb TravierThornton
2Kristian LatikerHomewood-Flossmoor
3Tariq GriffinBolingbrook
4Alisha Thomas Lockport
5Katie SullivanSandburg
6Celina AdegbenroBolingbrook
Fin.Camille WillisHomewood-Flossmoor

Click here to return to the main SWSC Conference page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Ira McDowellThornton
2Nate JonesHomewood-Flossmoor
3Nia DeRamusHomewood-Flossmoor
4Kayode AdebogunThornton
5Veronica LeafbladSandburg
6Josiah GriggsHomewood-Flossmoor
Fin.Sophia TsengAndrew (Tinley Park)

Click here to return to the main SWSC Conference page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Laila MalakHomewood-Flossmoor
2Dyimond MooreThornwood
3Zion HurndonThornton
4Zora ShannonHomewood-Flossmoor
5Ally RyanHomewood-Flossmoor
6Brianna JordanThornton

Click here to return to the main SWSC Conference page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Cymone WintersThornton
2Jada JohnsonThornwood
3Kezia BooheneThornwood
4Jordan RestainoThornwood
5Kaila ChamblissHomewood-Flossmoor
6I'ana LomaxSandburg

Click here to return to the main SWSC Conference page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kavonya MooreThornton
2Jada JohnsonThornwood
3Layla LaNierHomewood-Flossmoor
4Grace CarolloSandburg
5Kezia BooheneThornwood
6Karen ThomasBolingbrook
Fin.Khasira MartinThornwood
Fin.Kieran HanleyHomewood-Flossmoor

Click here to return to the main SWSC Conference page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava JonesHomewood-Flossmoor
2Jillian MarinoSandburg
3Corlin LeonardAndrew (Tinley Park)
4Aditya RajanBolingbrook
5Ben HilgenHomewood-Flossmoor
6Arin-Ola AdewoleThornton
Fin.Cristian AlvarezAndrew (Tinley Park)

Click here to return to the main SWSC Conference page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mark CruseHomewood-Flossmoor
2Nia DeRamusHomewood-Flossmoor
3Malachi WrightThornton
4Aaliyah EvansThornton
5Starr HollisHomewood-Flossmoor
6Thais KolganovSandburg

Click here to return to the main SWSC Conference page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy