Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Underwood Lions Invitation - Event results

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily AakrePerham
2Alison Van DykeDilworth-Glyndon-Felton
3Brigitte FrosleeHenning HS
4Sadie ShippeePerham
5Mackenzie StegnerOrtonville High School
6Kya OlstadPerham
Fin.Ryan BeikeEast Grand Forks

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrew JacobsonPerham
2Justin HoffmanPerham
3Shane ToddHawley
4Isaac ScherfenbergBattle Lake Speech Team
5Alexis LhotkaMorris
6Jaxon BainPerham

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sam BladowDilworth-Glyndon-Felton
2McKenzie ChristensenBreckenridge
3Isaac HallbergBattle Lake Speech Team
4Spencer OkkePelican Rapids High School
5Katlyn HaugrudPelican Rapids High School
6Elise KlindtCampbell-Tintah

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Brenden Soltau and Max Johnson-DingNew York Mills
2Brendan Sanvik and Kalee HansenHawley
3Eli Olson and John RonningNew York Mills
4Kenadi Scheidecker and Kiana CollinsDilworth-Glyndon-Felton
5Coltan Myers and Luke WunderlichPerham
6Aniya Siira and Crisavy SeemanPerham

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jessa LenzNew York Mills
2Zach ButterfieldCACGB
3Hayden EilertsonDilworth-Glyndon-Felton
4Crystal ExeWest Central Area
5Maggie OHaraDilworth-Glyndon-Felton
6Dakota PerryPerham

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Leila NasriFergus Falls
2Jacob SchoenbornDilworth-Glyndon-Felton
3Sean HimmelspachBattle Lake Speech Team
4Colby JeliffEast Grand Forks
5Gage StrombergPelican Rapids High School
6Sam JordanMorris
Fin.Soren FlodenUnderwood

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Lizzie SazamaPerham
2Ian Kronbeck Hawley
3Madi HaugenDilworth-Glyndon-Felton
4Emma SaulsburyWest Central Area
5Colby GillespieCACGB
6Griffin GundersonUnderwood

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Mackenzie LamptonMahnomen/Waubun
2Emily KirchenwitzPerham
3Matthew SchluttnerVerndale High School
4Parker StachWest Central Area
5Nico CampoverdeEast Grand Forks
6Buddy KohlmeierBattle Lake Speech Team

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Steven Sellin Hawley
2Rose BorashWest Central Area
3Alyssa OswaldDilworth-Glyndon-Felton
4Paige RourkePerham
5Reegan WeitenauerDilworth-Glyndon-Felton
6Emma SeversonHenning HS

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Fern BrackinBattle Lake Speech Team
2Maddi Haguen Dilworth-Glyndon-Felton
3Keyanna BarkerAlexandria Area High School
4Nolan LemnaBreckenridge
5Katherine TernusPerham
6Lexi HunterWest Central Area

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel BorchardtHenning HS
2Skylar SpessardDilworth-Glyndon-Felton
3Lily MevissenCACGB
4Karmen SperrMorris
5Reegan WeitenauerDilworth-Glyndon-Felton
6Annika GulsethDetroit Lakes

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Angelique LindgrenFergus Falls
2Maggie AndersenDilworth-Glyndon-Felton
3Miranda RuxBattle Lake Speech Team
4Grace OtteDilworth-Glyndon-Felton
5Tori BungumDilworth-Glyndon-Felton
6Kimber MeersBattle Lake Speech Team

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaiah StetzBreckenridge
2Lara EckbergDetroit Lakes
3Reid StarzlPerham
4Nathan SaulsburyWest Central Area
5Karensa KempCampbell-Tintah
6Cheyenne SpitzerDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Bree WardDilworth-Glyndon-Felton

Click here to return to the main Underwood Lions Invitation page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy