Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Hawk's Nest Forensics Tournament - Event results

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaac BockOshkosh North
2Maya GruberDurand High School
3Devika KamathJames Madison Memorial High School
4Ian SchneiderDurand High School
5Ally GilmeisterAppleton East

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenna Quinn and Jenny WittAppleton East
2Allie Ziegert and Kaden WardAppleton East
3Nathan Struble and Nolan StrubleAmherst High School
4Camila Trimberger and Isabel GosseSheboygan South

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anurag SandireddyJames Madison Memorial High School
2Anika SanyalJames Madison Memorial High School
3Josie RonkMadison West
4Sameer GolkondaJames Madison Memorial High School
5Akashdiya ChakrabortyMadison West

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Ayomi ObusehMadison West
2Spencer HornungAppleton East
3Katherine WalshMadison West
4Lily WinslowMadison West
5Akiwele Burayidi Oshkosh North

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alesia Meulemans, Breanna Stanley and Morgan DiedrickWrightstown High School
2Alexandra Smith, Erin Gretzinger and Jenny WittAppleton East
3Ally Gilmeister, Avery Koepsell and Laura MarchantAppleton East
4Bridget Zenk, Rachel Grupe and Sydney DevriendSheboygan North
5Alex Fedie, Emma Schrauth, Kiya Krings and Payton SchneiderDurand High School
6Abby Weber, Aubrie Brunner, Kaylie Besmer and Paige TraunDurand High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Impromptu

PlaceCompetitor(s)Team
1Leah VredenbregtJames Madison Memorial High School
2Rebekah HershbergerJames Madison Memorial High School
3Sameer GolkondaJames Madison Memorial High School
4Anurag SandireddyJames Madison Memorial High School
5Angie JiangMadison West
6Anant KaushikaAppleton North High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace QuinnAppleton East
2Anna HerrmannAppleton East
3Sanil ParthaJames Madison Memorial High School
4Adithi ReddyAppleton North High School
5Maya GruberDurand High School
6Hayden WalkushWaupaca
Fin.Maggie Di SanzaJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Max MindorffAppleton East
2Meera ManoharanJames Madison Memorial High School
3Kayla CainWaupaca
4Jakob KoranWaupaca
5Evanka AnnyapuJames Madison Memorial High School
6Rachel CarlsonSheboygan North
Fin.Maria MinkeyAppleton East

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire SawallAppleton East
2Shouacua XiongSheboygan South
3Jacksen WolffSheboygan South
4Juliana BennettMadison West
5Adelyn CarneyXavier
6Alexandra SmithAppleton East

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily WinslowMadison West
2Autumn HeislerWaupaca
3Karly ScholzMadison West
4Kayla CainWaupaca

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Tejvir MannJames Madison Memorial High School
2Samik ParthaJames Madison Memorial High School
3Sara BartolEtude High School
4Emily CashAppleton West
5Katherine WalshMadison West
6Megan LiJames Madison Memorial High School
Fin.Bridget KnightMadison West

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Georgia Mobley and Zoey KleiberWrightstown High School
2Anna Voster and Autumn SmetWrightstown High School
3Sam Thoong and Travis ThorAppleton West
4Annie Cornette and Elie SteenwykSheboygan County Christian High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Poetry (Experienced)

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna HerrmannAppleton East
2Emelia KoehlerSheboygan County Christian High School
3Ashley EvansAppleton East
4Brianna BurgessFond du Lac High School
5Stephanie ChenEau Claire Memorial High School
6Grace QuinnAppleton East
Fin.Jay WachsmuthAmherst High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Prose (Experienced)

PlaceCompetitor(s)Team
1Ethan MonteithSheboygan North
2Kollen KellnerAppleton East
3Kyle SmithAppleton East
4Makena RominesJames Madison Memorial High School
5Spencer HornungAppleton East
6Alex MilesAppleton North High School
Fin.Abby FreyMadison West

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellie HulanMadison West
2Anant KaushikaAppleton North High School
3Matt MoorheadAppleton East
4Hannah MillirenDurand High School
5Karly ScholzMadison West
6Madelyn PeppardJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Conner QuaintanceDenmark High School
2Chloe SawallAppleton East
3Caden BerryWrightstown High School
4Riley DederingAppleton East
5Emma SchrauthDurand High School
6Josef RademacherMadison West

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Aristotle AwesJames Madison Memorial High School
2Audrey SobergAppleton East
3Claire SawallAppleton East
4Alex MartinezAppleton East
5Jenna QuinnAppleton East
6Malcolm BuischJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Malcolm BuischJames Madison Memorial High School
2Jacob LargetJames Madison Memorial High School
3Addie ZweifelJames Madison Memorial High School
4Leah MetzgerJames Madison Memorial High School
5Colby NimmerWaupaca

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe SawallAppleton East
2Camila TrimbergerSheboygan South
3Greta ThoresenSheboygan South
4Kaitlyn BeckerSheboygan North

Click here to return to the main Hawk's Nest Forensics Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy