Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Kaukauna Forensic Tournament - Event results

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Zach Argall-KnappAppleton North High School
2Isaac BockOshkosh North
3Jaden GibbonsWaupaca
4Jessica GradyAppleton North High School
5Michellelena KraemerPlymouth High School
6Matt KnickKaukauna High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenna Quinn and Jenny WittAppleton East
2Kali Revai and Laura SaundersWaupaca
3Ian Zempel and Jacksen WolffSheboygan South
4Camila Trimberger and Isabel GosseSheboygan South
5Rody De Santos and Sela GarciaWaupaca

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Tyler StearnsAppleton East
2Conner FoxWrightstown High School
3Trevor SabourinHortonville High School
4Sophia MastAppleton East

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Conner QuaintanceDenmark High School
2Spencer HornungAppleton East
3Alesia MeulemansWrightstown High School
4Shouacua XiongSheboygan South
5Angela StadlerAppleton East
6Jakob KoranWaupaca

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexandra Smith and Jenny WittAppleton East
2Bryant Nguyen, Jefferson Nguyen and Teddy leSt. Lawrence Seminary High School
3Bridget Zenk, Rachel Grupe and Sydney DevriendSheboygan North
4Brynne Boeck, Charlotte Steffen, Elly Koonce, Ginni Steffen and Jenna BoeckOmro High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Impromptu

PlaceCompetitor(s)Team
1Tanner RogersWinneconne High School
2Jackson KloesEtude High School
3Benedict WoodSt. Lawrence Seminary High School
4Rachael WilliamsSheboygan North
5Rakshya BhattaSheboygan South
6Emma DanielsNeenah High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily CashAppleton West
2Michellelena KraemerPlymouth High School
3Lydia HeimDenmark High School
4Annika RiceAppleton East
5Molly KubicaAppleton East
6Grace QuinnAppleton East
Fin.Anna HerrmannAppleton East
Fin.Corrin HazaertWrightstown High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Max MindorffAppleton East
2Colby NimmerWaupaca
3Rachel CarlsonSheboygan North
4Kayla CainWaupaca
5Rachel BlankNeenah High School
6Jakob KoranWaupaca

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tiffany PolzinDenmark High School
2Jacksen WolffSheboygan South
3Shouacua XiongSheboygan South
4Claire SawallAppleton East
5Kaitlyn BeckerSheboygan North

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily CashAppleton West
2Sara BartolEtude High School
3Jackson KloesEtude High School
4Stephanie KielWrightstown High School
5Benedict WoodSt. Lawrence Seminary High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Tanner Rogers and Theresa ClausonWinneconne High School
2Alyssa Brugger and Sammie ZuberbierWrightstown High School
3Hannah Nolte and Rachel WeberFox Valley Lutheran HS
4Julia Holzschuh and Makenna BuchingerKaukauna High School
5Ava Schuett and Nadia SantamariaWest Bend East

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Dion SmithBradley Tech
2Anna HerrmannAppleton East
3Benjamin QuirozSt. Lawrence Seminary High School
4Grace QuinnAppleton East
5Arelis NievesAmherst High School
6Ursa AndersonAmherst High School
6Grant HortonOshkosh West High School
Fin.Sean MathaSheboygan North
Fin.Ashley EvansAppleton East
Fin.Maddie AamodtWest Bend East
Fin.Kali RevaiWaupaca
Fin.Emily FrederickWest Bend East

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire SawallAppleton East
2John VuSt. Lawrence Seminary High School
3Spencer HornungAppleton East
4Kyle SmithAppleton East
5Teddy leSt. Lawrence Seminary High School
6Navarre WenzlaffDenmark High School
Fin.Kollen KellnerAppleton East
Fin.Maddie AamodtWest Bend East
Fin.Ethan MonteithSheboygan North
Fin.Kaden WardAppleton East
Fin.Alejandro Reyes St. Lawrence Seminary High School
Fin.Khang ChauSt. Lawrence Seminary High School
Fin.Lexy BurnsWrightstown High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Tanner RogersWinneconne High School
2Matt MoorheadAppleton East
3Elizabeth GeoffreyKaukauna High School
4Grant MathuWrightstown High School
5Emma FoleyAshwaubenon High School
6Isaac DavisonSt. Lawrence Seminary High School
Fin.Katelyn FlanaganSt. Mary Catholic High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Conner QuaintanceDenmark High School
2Ian ZempelSheboygan South
3Caden BerryWrightstown High School
4Grant HortonOshkosh West High School
5Khari Pleas-CarniBradley Tech
6Lydia HeimDenmark High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Tiffany PolzinDenmark High School
2Sadona ThompsonOshkosh West High School
3Alex MartinezAppleton East
4Jenna QuinnAppleton East
5Allie ZiegertAppleton East
6Kya MeunierNeenah High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Colby NimmerWaupaca
2Kaelyn HoldcraftFox Valley Lutheran HS
3Pio FernandesSt. Lawrence Seminary High School
4Amanda BarnesWrightstown High School
5Emma HellmerPlymouth High School
6Caitlin McEvoyPlymouth High School

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe SawallAppleton East
2Camila TrimbergerSheboygan South
3Shawn HeltonNicolet High School Speech
4Adrianna MohrKimberly High School
5Kaitlyn BeckerSheboygan North

Click here to return to the main Kaukauna Forensic Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy