Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Sheboygan South Tournament 2017 - Event results

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Devika KamathJames Madison Memorial High School
2Zach Argall-KnappAppleton North High School
3Kirsten HackbarthRonald Reagan High School
4Chloe SawallAppleton East HS
5Lydia DeanAppleton North High School
6Minseon HanJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jada Boone and Rachel BednarowskiAppleton East HS
2David Giersch and William ClarkHomestead High School
3Julian Moron and Mitchell Yeakley St. Lawrence Seminary High School
4Isaiah Doran and Liam FitzgeraldNew London
5Aristotle Awes and Malcolm BuischJames Madison Memorial High School
6Aafreen Sajid and Hana LiBCHS

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna SattlerCedarburg
2Anuragg SandireddyJames Madison Memorial High School
3Jack VotavaJames Madison Memorial High School
4Jeff RademakerAppleton East HS
5Aparna JayashankarBCHS
6Peter YangJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Humberto Huerta St. Lawrence Seminary High School
2Malcolm BuischJames Madison Memorial High School
3Gui GalhardoBrookfield East High School
4Mitchell Yeakley St. Lawrence Seminary High School
5Lauren O'HearRonald Reagan High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire Polar, Erin Gretzinger and Jenny WittAppleton East HS
2Grace Newton, Kaitlyn Rian and Nathan BarachyRonald Reagan High School
3Jefferson Nguyen , Martin Vu, Mitchell Yeakley , Peter Hall and Teddy leSt. Lawrence Seminary High School
4 Tiffany Liu, Becca Chavin, Kate Gorlinski and Sophia BernHomestead High School
5Abby Scheer, Emma Knutson and Jasmine MachhiHomestead High School
6Ashley Chavin, Ellie Bakalinsky, Kayla Siegel and Megan GorlinskiHomestead High School
Fin.Bridget Zenk, Rachel Grupe and Sydney DevriendSheboygan North

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Dakota MarlegaWaupaca
2Anuragg SandireddyJames Madison Memorial High School
3Deborah BlankJames Madison Memorial High School
4Kellen SharpRonald Reagan High School
5Daniel MontalvoRonald Reagan High School
6Vivek SrivastavaBrookfield East High School
Fin.Peter YangJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nievedith RemjiJames Madison Memorial High School
2Evanka AnnyapuJames Madison Memorial High School
3Priya MatherJames Madison Memorial High School
4Hayden WalkushWaupaca
5Mark BrowneBrookfield East High School
6Samik ParthaJames Madison Memorial High School
Fin.Anusha SahaiJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Kelly LuuJames Madison Memorial High School
2Hayden WalkushWaupaca
3Shruti SathishJames Madison Memorial High School
4Danielle SlawnyJames Madison Memorial High School
5Sophie BlumensteinJames Madison Memorial High School
6Rachel BlankNeenah High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jada BooneAppleton East HS
2Dakota MarlegaWaupaca
3Megan ScanlonAppleton East HS
4Jenna QuinnAppleton East HS
5Shouacua XiongSheboygan South
6Jonathan MendezSheboygan South
Fin.Cherise McMahonRonald Reagan High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Siddarth KulkarniBCHS
2Hayden WalkushWaupaca
3Alanna BielawskiRonald Reagan High School
4Jonathan MendezSheboygan South
5Katie GillinghamRonald Reagan High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Sara BartolIDEAS Academy
2Bailee HarperDenmark High School
3Samik ParthaJames Madison Memorial High School
4Lily MacleanArrowhead Union High School
5Caroline HundleySheboygan North
6Isabella ScaffidiHomestead High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Addie Zweifel and Jack VotavaJames Madison Memorial High School
2Makayla Wright and Sophia SolernoHomestead High School
3Brett Steenwyk and Emelia KoehlerSheboygan County Christian High School
4Brock MacDonald and Joel FaliskiJames Madison Memorial High School
5Marissa Lake and Nicole JensenShoreland Lutheran High School Forensics
6Alina Amir and Valerie Bauschlerie BauschRonald Reagan High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Philip KlinkerBrookfield East High School
2Kellen SharpRonald Reagan High School
3Humberto Huerta St. Lawrence Seminary High School
4Caitlin Geurts Homestead High School
5Jonathan MendezSheboygan South
6Audrey AccardoJames Madison Memorial High School
Fin.Mary SaxonBrookfield East High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Addie BretlPort Washington
2Julia SiegalJames Madison Memorial High School
3Stephanie CleavesWaupaca
4Audrey WeigtAppleton East HS
5Martin VuSt. Lawrence Seminary High School
6Conner QuaintanceDenmark High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryan WolffBrookfield East High School
2Connor SteenbockAppleton North High School
3Brock MacDonaldJames Madison Memorial High School
4Suchir BhattBrookfield East High School
5Vidya JayanthiHomestead High School
6Ari GlassteinHomestead High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel BednarowskiAppleton East HS
2Liam FitzgeraldNew London
3Arjun ShreekumarBrookfield East High School
4Amber WeissertRonald Reagan High School
5Joe VitranoRonald Reagan High School
6Rayan BanerjeeJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Keziah CarterBradley Tech
2Bailee HarperDenmark High School
3Caitlyn MersereauPort Washington
4Namitha AlexanderBrookfield East High School
5Amanda YaoJames Madison Memorial High School
6Dorea LauerNew London

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Greta LargetJames Madison Memorial High School
2Deborah BlankJames Madison Memorial High School
3Addie ZweifelJames Madison Memorial High School
4Lizzie MurphyWauwatosa East High School
5Allie ZiegertAppleton East HS
6Maureen MaHomestead High School

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe SawallAppleton East HS
2Maria SerranoWauwatosa East High School
3Danni YangJames Madison Memorial High School
4Moriah WebsterAppleton East HS
5Rebekah HershbergerJames Madison Memorial High School
6Camila TrimbergerSheboygan South

Click here to return to the main Sheboygan South Tournament 2017 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2017 Ben Stewart. All Rights Reserved.