Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Durand High School Forensics Tournament - Event results

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Demo Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jari ZollerRiver Falls High School
2Dianna BroasAltoona High School
3Kate NaplesEau Claire North
4Maya GruberDurand High School
5Fiona DettingerDurand Middle School
6Slowiak, AlyssaEau Claire Memorial High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Fedie and Kiya KringsDurand High School
2Jacob Davis and Noah DodgeDurand High School
3Hannah Milliren and Madison PolzerDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Retta IsaacsonEau Claire North
2Maddikunta, ShilpaEau Claire Memorial High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Janessa GouldAltoona High School
2Dakota RoettgerEau Claire Regis
3Audrina HusomAltoona High School
4Retta IsaacsonEau Claire North
5Andrea McRobertsDurand High School
6Lexi EidemDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lindsey Cardell, Natalie Bents and Sara HildrethRiver Falls High School
2Grace Redmond and Madisyn PriestleyRiver Falls High School
3Grace Theisen, Josie Semerad and Kendra SkwierczynskiEau Claire Regis
4Bridget Myers, Emma Hansen, Josie Radle and Julia HaydenDurand High School
5Carley Ward, Chase Walker and Destiny RichardsonDurand High School
6Lexi Nimmo, Michael Blackhall and Tyler RapragerDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jari ZollerRiver Falls High School
2Alison HotvedtAltoona High School
3Carter ChristensenRiver Falls High School
4Fitzgerald, ElsaEau Claire Memorial High School
5Ellie NodlandAltoona High School
6Gums, BrittneyEau Claire Memorial High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Anne McMenomyEau Claire Regis
2Andrea McRobertsDurand High School
3Caeden CooleyEau Claire North
4Maggie NestorEau Claire North
5Hull, TatianaEau Claire Memorial High School
6Noah DodgeDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashleigh PearsonEau Claire North
2Celia OlsonRiver Falls High School
3Hannah MillirenDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Lindsey CardellRiver Falls High School
2Andrea McRobertsDurand High School
3Dana CraigRiver Falls High School
4Emily OttoEau Claire North
5Madisyn PriestleyRiver Falls High School
6Emily KaszubowskiAltoona High School
6Alison HotvedtAltoona High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Gray, Olivia and Sherman, MadieEau Claire Memorial High School
2Josie Weinzirl, Karlie Weisenbeck, Paige Auth and Regan PrisselAssumption Catholic School
3Aaron Wilber and Jackson CaliffRiver Falls High School
4Robbie Burhop, Ryan Whiteside, Sam Petit and Zade KidessEau Claire Regis
5Kaylie Besmer and Olivia BauerDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Sinead Dolan-NeillEau Claire North
2Raina IdarragaEau Claire North
3Retta IsaacsonEau Claire North
4Dakota RoettgerEau Claire Regis
5Alex SamargiaRiver Falls High School
6Janessa GouldAltoona High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma SchrauthDurand High School
2Alexa KromreyRiver Falls High School
3Kate KarstensenEau Claire North
4Antonio IdarragaEau Claire North
5LoRusso, MaddyEau Claire Memorial High School
6Keegan CiancioloEau Claire North

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob DavisDurand High School
1Hull, PatrickEau Claire Memorial High School
3Smith, AndrewEau Claire Memorial High School
4Maddi GilmartinAltoona High School
5Michael BlackhallDurand High School
6Alyssa Walker-MackDurand High School
6Chase WalkerDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Solo Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma SchrauthDurand High School
2Breanna BahrEau Claire North
3Wynkoop, AndieEau Claire Memorial High School
4Ashley KieslerRiver Falls High School
5Mateo RoweAltoona High School
6Abby OldenbergEau Claire North
Fin.Garcia, MontanaEau Claire Memorial High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Natalie BentsRiver Falls High School
2LoRusso, MaddyEau Claire Memorial High School
3Whitley FalterEau Claire North
4Ian SchneiderDurand High School
5Carley WardDurand High School
6Isaac WegnerDurand High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Kendra O'DellEau Claire North
2Sherman, MadieEau Claire Memorial High School
3Chen, StephanieEau Claire Memorial High School
4Evan RognholtEau Claire North
5Alex FedieDurand High School
6Gray, OliviaEau Claire Memorial High School

Click here to return to the main Durand High School Forensics Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2017 Ben Stewart. All Rights Reserved.