Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

OHSSL State Final - Event results

Click here to return to the main OHSSL State Final page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Ben Snoddy and Gaelan GatzWooster
2Grady Fultz and Lauren PepperOakwood

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis CantyGilmour Academy
2Jennifer RondinelliCardinal-Mooney
3Maria MejiaCanton McKinley
4Toni DipietroHoover
5Amber NestorNiles McKinley
6Carra GilsonNotre Dame Academy
Fin.Jack Cross: BidCanfield

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Brad Keylor: Bid and Zach Frenger: BidColumbiana
2Christian Borkey and Sean KelleyGilmour Academy
3Briana Davis: Bid and Halee Martin: BidColumbiana
4Bobby Hughes and Brian SchutterCenterville
5Helen Neff and Madison DeileyCanfield
6Breanna Demaline and Clarissa JohnsonWauseon

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Expository Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anthony EnglishOlentangy Liberty
2Maddy Urig: BidCanfield
3Rebecca TerschakVermilion
4Nabila UtamiGlenOak
5Noah BarrStow
6Mihir ParshionikarMason
Fin.Chris PaceHighland

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Johnny D'AndreaCardinal-Mooney
2Lane HedlerStow
3Sara YoungSylvania Southview
4Nathaniel HalaszStow
5Aric BirdTusky Valley HS
6Zaid KarabatakCenterville

Click here to return to the main OHSSL State Final page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Brenden KostWauseon
2Priya PoduguJackson H.S.
3Yijia LiangUpper Arlington
4Allison Christopher: BidUrsuline
5Alec Kan: BidCanfield
6Vinay BodapatiSolon
Fin.Bharath KatragaddaSolon

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Lincoln-Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Matthew Besman Solon
2Chandler KoonUniversity School

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Oratorical Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Maddy VesoulisNotre Dame Academy
2Russell CataniaMentor
3Jennifer RosenbergSolon
4Madi BokrosSouth Range
5Andrea Doe Gilmour Academy
6Alli WighamWooster

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah YannoneGlenOak
2Al OliverCVCA
3Nathan MillerHoover
4Nupur Goel Gilmour Academy
5Sarah GardenerNotre Dame Academy
6Kat KarolakOlmsted Falls

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Prose/Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Tessa PolenPerry
2Elena LewisHoover
3Emily CottlePerrysburg
4Nicholas AbdallahGilmour Academy
5Rachael Wyant: BidAustintown-Fitch
6Morgan WalkerVermilion
Fin.Dan HowardWadsworth

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Aidan Brandt and Armin AmeriUniversity School
2Maleck Saleh: Bid and Stephen Gant: BidCanfield

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Student Congress Final Ballot

PlaceCompetitor(s)Team
1Taylor BenningtonWooster
2Sophia ZoupancGilmour Academy
3Phillip HedayatniaHawken School
4Eric ZhuSylvania Southview
5Zack UysalHoover
6Larry FultonHawken School

Click here to return to the main OHSSL State Final page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Berthy FengLaurel School
2Brianna Ledsome: BidNiles McKinley
3Jad HamdanJackson H.S.
4Michael Eggiman: BidCardinal-Mooney
5Bruce Wiggins: BidColumbiana
6Jack BrunoWadsworth

Click here to return to the main OHSSL State Final page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2017 Ben Stewart. All Rights Reserved.