Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

OHSSL State Final - Event results

Click here to return to the main OHSSL State Final page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
Fin.andrew beddow and kevin pucciSt. Ignatius
Fin.Prihvu Pendekanti and Sean LavelliSt. Ignatius

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Simone AndersonSolon
2Aaron DaltonBeavercreek
3Dominic MartelloJackson H.S.
4London ChristianSolon
5Melissa FrydmanOakwood
6Matt FriedhoffWooster

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jennifer Rondinelli and Johnny D'AndreaCardinal-Mooney
2Alex Ulrey and Keith DonaSylvania Southview
3Jarrett Kerpsack and Logan PasqualAustintown-Fitch
4Madalyn Holt and Melissa RindfleischVermilion
5Briana Davis and Halee MartinColumbiana
6Brad Keylor and Katie SchallickColumbiana

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Dimitri GeorgiadisWadsworth
2Dan DuranPoland Seminary
3Joe GibsonOlmsted Falls
4Eric RoytmanCenterville
5Jacob VoegeleHoover
6Neelam AbrahamSolon
Fin.Molly MartindaleNotre Dame Academy

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nikita AjmeraNotre Dame Academy
2Samantha KiblerLouisville
3Gary ZamaryCanfield
4Robyn MinkewiczAustintown-Fitch
5Ben LewisHighland
6Michael GeraceHawken School

Click here to return to the main OHSSL State Final page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Abhishek BhargavaJackson H.S.
2Eric WangSolon
3Yijia LiangUpper Arlington
4Cara ClarkBeavercreek
5Brian DuricyHowland
6Allison ChristopherCardinal-Mooney
6Brenden KostWauseon

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Lincoln-Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Victor MezacapaUniversity School
2Aric FloydHawken School

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Oratorical Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Russell CataniaMentor
2Francesco VennettiCardinal-Mooney
3Andrea Doe Gilmour Academy
4Jennifer RosenbergSolon
5Brad MerkSt. Ignatius
6Conner WitherowColumbiana

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah GardenerNotre Dame Academy
2Alison JinHawken School
3Sarah M. BeadlePerry
4Dominic AugustinUrsuline
5Monica CroweUrsuline
6Clara CoggianoCanton Central Catholic

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Prose/Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily ErbSouth Range
2Tessa PolenPerry
3Hannah DoanWooster
4Holly ToySouth Range
5Rachael WyantAustintown-Fitch
6Jensen HykesAustintown-Fitch

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Ron Lubarsky and Tim PerevozchikovHawken School
2Spandan Shah and Ziyue WangUpper Arlington

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Student Congress

PlaceCompetitor(s)Team
1Will MascaroHawken School
1Yuran ChenSylvania Southview
3Taylor BenningtonWooster
4Robert ShermanUniversity School
5David BurnettWooster
6Varun JambunathBeachwood
6Phillip HedayatniaHawken School
Fin.Sophia ZupancGilmour Academy
Fin.Mitchell FelanStow
Fin.Joe SebestUrsuline
Fin.Anshika NirajBeachwood
Fin.Megan CerbinHawken School
Fin.Zachary SchmettererUrsuline
Fin.Matthew ZianniGahanna Lincoln
Fin.Jonathan PalermoCanfield
Fin.Talia BhaijiHathaway Brown
Fin.Lily YanSylvania Southview
Fin.Tyler ParsonsVermilion

Click here to return to the main OHSSL State Final page

Student Congress Final Round

PlaceCompetitor(s)Team
1Will MascaroHawken School
2Yuran ChenSylvania Southview
3Taylor BenningtonWooster
4Robert ShermanUniversity School
5David BurnettWooster
6Varun JambunathBeachwood
Fin.Phillip HedayatniaHawken School

Click here to return to the main OHSSL State Final page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1James GaoMason
2John DiGiacobbeHighland
2Jad HamdanJackson H.S.
4Melissa EperjesiCardinal-Mooney
5Mary Grace GormanWooster
6Berthy FengLaurel School

Click here to return to the main OHSSL State Final page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2017 Ben Stewart. All Rights Reserved.