Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Fishers Forensic Festival '13 - Event results

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Jerome BinghamNorth Central
2Karlee KoppNoblesville
3Baxter McCormackFishers
4Janae GerdomNorthrop
5Adrian ThomasCarmel High School Speech Team
6Lucas MillerNorth Central
Fin.Maggie PiazzaNoblesville

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Whitney MichaelColumbus East High School
2Danny GetzCathedral
3Arwa MohammedHamilton Southeastern
4David KaylorNoblesville
5Alex HahnColumbus East High School
6Neeraj PanditaColumbus East High School
Fin.Sarah PetrieSouthport

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Karlee KoppNoblesville
2Jenna SearsPerry Meridian
3Nicole DeardorffFishers
4Fiyori KidaneFishers
5Sabrina ChildersHamilton Heights
6Hannah WilliamsPerry Meridian
Fin.Katherine GrahamCathedral

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Duo Interpretation (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Alec Balasko and Elizabeth AllenFishers
2Ally Fassold and Haley SicksFishers
3Emma English and Julia WeilandMiddletown
4Logan Kreisher and Monica KreisherPerry Meridian

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Duo Interpretation (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Adrian Hansen and Maggie EickhoffNorth Central
2Karlee Kopp and Lily SchwabNoblesville
3Brianna Scott and Destiny ThorntonBen Davis Speech
4CJ Cotter and Sara ZaloudekWestfield High School
5Madisen Clifton and Stephanie KawakRoncalli
6Kelly Weaver and Kristen PimleyNoblesville
Fin.Elicia Bates and Jidell RendonCathedral

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren BeckmeyerMiddletown
2Grant ChildsHamilton Heights
3Jimmy KaciusCathedral
4Sara HighersNoblesville
5Trevin RundFishers
6Nate DunnavantWarren Central
Fin.Collin EverettWarren Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Joseph MarquardtWarren Central
2Erin TupmanCathedral
3Chithra VedantamRichmond High School
4Gracie WebbColumbus East High School
5Jake SmallFishers
6Avery WithrowMaconaquah
Fin.Sarah RussellNoblesville

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Improv DUO

PlaceCompetitor(s)Team
1Angelo Bautista and Kaylis DyerHamilton Southeastern
2Kevin Joe and William MortonBurris Laboratory School
3Gabby Sandefer and Hannah WilliamsPerry Meridian
4Avery Tucker and Rebecca BlackburnShelbyville High School
5Alexis Addair and Madalynn DayMartinsville High School
6Gabey Walburn and John PlohrSouth Side
Fin.Rahina Ousseini and Tyler MillerDecatur Central High School

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Brian SchnoorNoblesville
2Bobby WhiteWestfield High School
3Quinn CoolidgeCarroll
4A.J. HagemannCarroll
5Naveen MenonColumbus East High School
6Sarah RussellNoblesville
Fin.Andrew ReigelmanNorthrop

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tyler McDanielWarren Central
2Rynelle CastellinoCathedral
3Hannah EliFishers
4Brianna ScottBen Davis Speech
5Shayli AnkenbruckSouth Side
6David ReillyCarroll
Fin.Austin LewisColumbus East High School

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Addie RunkelWarren Central
2Lauren DavidFishers
3James WhelanFishers
4Charles LippensDecatur Central High School
5Chris HahnColumbus East High School
6Hannah EliFishers
Fin.Airhenvbahihea EdionweNorth Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Original Performance

PlaceCompetitor(s)Team
1Rebecca Sterner & Gabby H.Hamilton Heights
2Shelbi AnkenbruckSouth Side
3Hijiri Baker and Jaclynn HessNorthrop
4Lexi WoodNorth Central
5Taylor TownsendRoncalli
6Jenifer BengeMaconaquah
Fin.Jennifer StickneyPerry Meridian

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Nicole DeardorffFishers
2Selani ThomasFishers
3Adrianne EmbryWalker Career Center
4Marcel MooreDecatur Central High School
5Grace BalaskoFishers
6Nicole GruszkaWestfield High School
Fin.Noah ErvinFishers

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1JoDee LynchWarren Central
2Sierra GambleMiddletown
3David ReillyCarroll
4Elaina XiongCarmel High School Speech Team
5Rynelle CastellinoCathedral
6Jewel BorenoBen Davis Speech
Fin.Nia GaviaCathedral

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1 Caroline ShanelyFishers
2Lauren DavidFishers
3Jennifer HessNorthrop
4Sam HoffmanWestfield High School
5Emily ZimmermanMiddletown
6Anna SwensonWarren Central
Fin.Trystahn VossAnderson

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy