Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Fishers Forensic Festival '13 - Event results

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Pete FreemanNoblesville
2Bobby GreaserCarmel High School Speech Team
3Sam NeidermannFishers
4Ryan MooreCathedral
5Sean FlanneryFishers
6Mike FoltaFishers
Fin.Julee EllisHamilton Heights

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Victoria Houghtalen Noblesville
2Thomas RitzFishers
3Stefan StoykovNorth Central
4Keegan FischerNoblesville
5Bennett DuBoisNoblesville
6Amelia SteinmetzHamilton Southeastern
Fin.Ciara DurhamWarren Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Riley DismoreFishers
2Caroline BerlageCathedral
3Emma GrimesSouth Side
4Caleb CurtisNorthrop
5Elesha StuckeySouth Side
6Leah RoyerHamilton Heights
Fin.Amanda HarrisDecatur Central High School

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Duo Interpretation (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Maria Makeever and Pradnya KokitkarFishers
2Jacob Sliger and Lexie LerchCarroll
3JJ Peil and Sarah ChaneyMiddletown
4Chris Fitzgerald and Julia WhiteCathedral
5Emma Rund and Trevin RundFishers

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Duo Interpretation (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Baxter McCormack and Lynn PrattFishers
2Lindsey Hrinowhich and Tess FouldsFishers
3Liz Drummond and Nick StradaWarren Central
4Damon Horn and Lilly SpringerWarren Central
5Chase Elliott and Pete FreemanNoblesville
6Jasmine Johnson and Morgan JohnsonFishers
Fin.Amelia Chaille and Katya ReinnhardNorth Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alec BalaskoFishers
2William PattersonWarren Central
3Connor O'LearyFishers
4Lily SchwabNoblesville
5Jonathan YoungFishers
6Erin TupmanCathedral
Fin.Lexie LerchCarroll

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Dathan JonesWarren Central
2Nicholas CurtisFishers
3Michael WangCarmel High School Speech Team
4A.J. HagemannCarroll
5Zeba KokanPark Tudor Speech
6Lilly SpringerWalker Career Center
Fin.Natalie RubalcavaWarren Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Improv DUO

PlaceCompetitor(s)Team
1Chase Elliott and Sara HighersNoblesville
2Caroline Shanely and Josh ZauggFishers
3Ben Hynds and William PattersonWarren Central
4Chris Fitzgerald and Megan GarriottCathedral
5Pete Freeman and Riley PoynterNoblesville
6Adrianne Embry and Nate DunnavantWarren Central
Fin.Angelo Allen and Ty GillespieWarren Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nicholas CurtisFishers
2Dathan JonesWarren Central
3Nathan GrayCathedral
4Bernie BeckerCarroll
5Srikiran DasariNorthrop
6Kendall GardnerFishers
Fin.Gracie WebbColumbus East High School

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Ismael AldaveSouth Side
2Emily MackWest Lafayette
3Ethan JohnstonCarroll
4Dana Lynn MorylBurris Laboratory School
5Breanna CooperBen Davis Debate
6Ryan KimWest Lafayette
Fin.Daniel SmithWest Lafayette
Fin.David BloomFloyd Central
Fin.Manasse KweteSouth Side
Fin.Samuel UfuahBurris Laboratory School

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Novice Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Jarrod HutchingsCathedral
2Nick BirkhimerWest Lafayette
3Sarah RileyHomestead (OLD)
4Hadley GaffCarroll
5Kendall IsenbargerCarroll
6Sidney VanMeterColumbia City High School
Fin.Ryan ChambersWestfield High School
Fin.Gason FeistColumbia City High School
Fin.Stephanie CorrillMiddletown
Fin.Warrick HinshawWestfield High School

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Novice Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Kara Hairston and Sarah RodenbeckLawrence Central
2Chris Zhang and Gytis KrianciunasWest Lafayette
3Angel Tucker and Shi TuckBen Davis Debate
4Alice Yoon and Savannah Bratcher Fishers
5Lauren Meadows and natalie JacobsFishers
6Maddie Martin and Morgan CarterCathedral
Fin.Cassidy White and Olivia OwensWestfield High School
Fin.Alek Baker and Sid SyndramColumbia City High School
Fin.Dimi Ticholakov and Quin DrozdFishers
Fin.Inaara Ladha and Pamela MartinFloyd Central

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Fiyori KidaneFishers
2William MortonBurris Laboratory School
3Christian LittellWarren Central
4Kendall GardnerFishers
5Kaila DavenportWarren Central
6Josh ZauggFishers
Fin.Gabby HouseHamilton Heights

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Daniel SchumickCarroll
2Priya MirmiraPark Tudor Speech
3Caroline AuduWarren Central
4Emma AlexanderColumbus East High School
5Bernie BeckerCarroll
6Teresa HeckmanCathedral
Fin.Rachel ThomasPark Tudor Speech

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Original Performance

PlaceCompetitor(s)Team
1Kierstin Runkel / Kesli MartensWarren Central
2Ire Anna GeraldFishers
3Elizabeth AllenFishers
4Dismore / DonovanFishers
5Gabby SandeferPerry Meridian
6May and JuliFishers
Fin.Emma RundFishers

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaila DavenportWarren Central
2Damon HornWarren Central
3Nick DouglasWarren Central
4Destinee ThorntonBen Davis Speech
5Taylor McElwainWarren Central
6Olivia RuskSouth Side
Fin.Sarah FowerbaughSouthport

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Zoe WalkerCathedral
2Anna GarrisonNorth Central
3Olivia JacobsFishers
4Carson HenleyFishers
5Casey BlairFishers
6Jennifer BengeMaconaquah
Fin.Brandon CapalboCarroll

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Joseph MarquardtWarren Central
2Lauren PalladinoNorth Central
3Daniel SchumickCarroll
4Urvi JoshiNorthrop
5Dalton JenkinsBurris Laboratory School
6Natalie RubalcavaWarren Central
Fin.Cameron MathisMiddletown

Click here to return to the main Fishers Forensic Festival '13 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy