Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

David Scheidecker Memorial Tournament - Event results

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrew Marr and John FrancoWheaton Warrenville South
2Ethan Ramsay and Nate ShinnersOak Park-River Forest
3Abby Armato and Kelly TischlerDowners Grove South
4Destin Patton - Warner and Shativia SmithThornton
5Maren Eriksen-Russo and Nick OhlMetea Valley
6Jackie Salgado and Jade CerasoliYork
Fin.Ian Daly and Mackenzie SheridanWheaton North

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Destin Patton - WarnerThornton
2Tashawna RialsThornton
3Andrew MarrWheaton Warrenville South
4Erin SchochNeuqua Valley
5Mike DoucetteOswego East
6Smitha AjjampurMetea Valley
Fin.Jane DrewsDowners Grove South
Fin.Betsy PearsonLockport
Fin.Nate ShinnersOak Park-River Forest
Fin.Deanne HornofOswego H.S.

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Samuel NiiroWheaton Warrenville South
2Zack LandersCoal City
3Nick TannenbaumDowners Grove South
4Onsi KamelSpringfield High School
5Ani SaileshNeuqua Valley
6Robbie LamprosWheaton Warrenville South
Fin.Johnny BehrensWheaton Warrenville South
Fin.Claire BratzelWheaton Warrenville South
Fin.Nilo CobauMetea Valley
Fin.Aditya KaranIllinois Math and Science Academy

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Caitlin McManus and Mike DregerYork
2Katie Weeks and Nelly MuellerWheaton Warrenville South
3Rayven Junior and Thomas TangThornton
4Christian Moran-Rudd and Jack LeBaronDowners Grove South
5Chris St. Louis and Corey CampbellBradley-Bourbonnais
6Mackenzie Sheridan and Nico DanilovichWheaton North
Fin.Joey Hansel and Krissy DelahantyYork
Fin.Aaron Gatdula and Myna SharmaNeuqua Valley

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Dan LeahyDowners Grove South
2Daniel HeibergerWheaton Warrenville South
3Danny HessNeuqua Valley
4Rayven JuniorThornton
5Eric HelmYork
6Rhainy DammYork

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Zack LandersCoal City
2Samuel NiiroWheaton Warrenville South
3Kyle LabakHinsdale South
4Abhishek NigamNeuqua Valley
5Aseem JhaNaperville North
6Cara CollinsOswego H.S.
Fin.Halak Mehta Naperville North
Fin.Nate VojtikOswego H.S.

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1John Arrington Jr.Thornton
2Saurav PatnaikNeuqua Valley
3Mercedes HendrixThornton
4Tyler MountWillowbrook
5Megan OuwengaBradley-Bourbonnais
6Claire BratzelWheaton Warrenville South
Fin.Eric ZhangMetea Valley
Fin.Katherine KujawskiWheaton North

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Joy DharNeuqua Valley
2John Arrington Jr.Thornton
3Gabby Gazall Naperville North
4Mercedes HendrixThornton
5Avery StephensonNeuqua Valley
6Kris PittardMetea Valley

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Rhainy DammYork
2John FrancoWheaton Warrenville South
3Jon YuNaperville North
4Mike MaloneyDowners Grove South
5Nikki HaskeSt. Charles North
6Daniel ZhuangMetea Valley
Fin.Smitha AjjampurMetea Valley
Fin.Akhil ChavanNeuqua Valley
Fin.Eliana BarnettWaubonsie Valley

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1John Arrington Jr.Thornton
2Yoomna RahimNeuqua Valley
3Katelyn CaseyNeuqua Valley
4Christie JeungNeuqua Valley
5Devin MauermanWheaton Warrenville South
6Amanda MurphyReed-Custer
Fin.Fred JonesThornton
Fin.Mia FrascaWheaton Warrenville South

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Onsi KamelSpringfield High School
2Fred JonesThornton
3Kelly PottsWheaton Warrenville South
4Nico DanilovichWheaton North
5Cathleen McGovernYork
6Allie CinWheaton Warrenville South
Fin.Lauren LisauskasMetea Valley
Fin.Shelby Daniel-WaymanIllinois Math and Science Academy
Fin.Moyin KelaniWaubonsie Valley
Fin.Kulsoom AhmedWillowbrook

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia RabinNeuqua Valley
2Allysha NoblesThornton
3Dan LeahyDowners Grove South
4Elizabeth ReitsmaLockport
5Maddie MitchellWaubonsie Valley
6Rachel SaywitzHinsdale South

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kortney WeisenfluhLockport
2Deanna LeeThornton
3Stephanie SommersNeuqua Valley
4Rebekah CovingtonNeuqua Valley
5Lexi BurdaWheaton Warrenville South
6Chinmay VaidyaMetea Valley

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Brandi JonesThornton
2Kaveri SharmaNeuqua Valley
3Kelly O'RyanYork
4Adam NewtonDowners Grove South
5Derrek ChungNeuqua Valley
6Laura ZimmermannMetea Valley

Click here to return to the main David Scheidecker Memorial Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!