Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Prior Lake High School Laker Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Lynh TranPrior Lake
2Bella MaldonadoPrior Lake
3Miah SandvikWayzata
4Laine BottemillerPrior Lake
5Ernesto Rios-DiazBenilde-St. Margaret
6Gabriel ColemanPrior Lake
Fin.Ellena LeWhite Bear Lake High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Ronan BrewBenilde-St. Margaret
2Ainsley FuerstPrior Lake
3Vincent BenzmillerMankato West
4Breah BanksBenilde-St. Margaret
5Grace HansonWestonka Speech Team
6Zachary KirkebyEden Prairie
Fin.Mitchel PomijeNew Prague HS

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Meredith BowermasterWhite Bear Lake High School
2Rey TorresPark
3Anne OhmannPark
4Ellie MortensenPrior Lake
5Katriana BerglinMankato West
6Lyreshia Ghostlon-GreenWayzata
Fin.Smriti DattaPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaiah Schroeder and Jack PedersenMarshall
2Livia Wooldridge and Ryan GhoseMounds Park Academy
3Archit Mishra and Mina ZhangWayzata
4Brooke Eibensteiner and Hannah HackenmuellerSartell
5Lydia Hurst and Mansi BellMarshall
6Jade Yang and Olivia BedardPark
Fin.Emily Domres and Hannah SchnettlerSartell

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jaden PhilippiROCORI High SChool
2Otto KlempSartell
3Zoe LarsonROCORI High SChool
4Charlotte BerghMounds Park Academy
5Katelyn AmbaruchLakeville South
6Skye BellmontROCORI High SChool
Fin.Shelby RahmSartell

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Aaron RaiputHenry Sibley High School
2Jackie BucaroBenilde-St. Margaret
3Salmah ElmasryMounds Park Academy
4Sam GrovenHighland Park
5Anjali MuppidiPrior Lake
6Samay GandhiWayzata
Fin.Lily GleasonHenry Sibley High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Shree GanesanWayzata
2Sudeeksha NookaEden Prairie
3Ronnie SuarezPrior Lake
4Clare GallahuePark
5Lydia AtoTartan High School
6Maanav BasnetEden Prairie
Fin.Maggie MuelkenPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh EllerbeckSt. Peter Public Schools
2Otto KlempSartell
3Jack PedersenMarshall
4Jade YangPark
5Prem GanesanWayzata
6Emelia WenzelWhite Bear Lake High School
Fin.Ally JonasPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Aditi PatilWayzata
2Ilana AndrevWestonka Speech Team
3Leah BottemillerPrior Lake
4Kaleb MarahrensPrior Lake
5Marie HarriesWayzata
6Aparna ThiagarajanWayzata
Fin.Alyssa LamPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Lydia HurstMarshall
2Archit MishraWayzata
3Vivian LundquistPrior Lake
4Quinn RuzickaPrior Lake
5Annika WulfWestonka Speech Team
6Zindeh ScereWayzata
Fin.Maya JableWestonka Speech Team

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lynh TranPrior Lake
2Lucky NguyenPrior Lake
3Ninchai Nok-ChiclanaWhite Bear Lake High School
4Isabel MayakaWayzata
5Bella MerwinPrior Lake
6Srishti BrahmbhattWayzata
Fin.Grace MaijalaWhite Bear Lake High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Joy AdaneneBloomington
2Josh NkhataWestonka Speech Team
3Prem GanesanWayzata
4Trinity Fritz LawrenceWayzata
5Bryce PaulsonSauk Rapids Rice
6Merrick GormleyWestonka Speech Team
Fin.Bethany GreathouseMarshall

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna GaudioMounds Park Academy
2Josie AxelsonEden Prairie
3Victoria ZamaranoBenilde-St. Margaret
4Bryce PaulsonSauk Rapids Rice
5Savannah BoedigheimerMarshall
6Elise MeseckMarshall
Fin.Stephanie SchonhoffPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlie GalicichMounds Park Academy
2Amelia GaillouxEden Prairie
3Adam BornWestonka Speech Team
4Gage OlsonWestonka Speech Team
5Ellie FedorSauk Rapids Rice
6Eva HesseSartell
Fin.Kynnley WinegarSartell

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy