Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Capitol Conference (WI) - Event results

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Demonstration

PlaceCompetitor(s)Team
1Justin LearnedLakeside Lutheran High school
2Katy Witzel Columbus High School
3Magen PolzinLake Mills High School
4Ryo MatsushimaLodi High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Extemporaneous

PlaceCompetitor(s)Team
1Gracelyn SmithLake Mills High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Anastacia DresselLake Mills High School
2Chad NolteLakeside Lutheran High school
3Laura RodrigueLuther Preparatory School
4Lauren WaddellColumbus High School
5Mili JulianBelleville
6Hannah Dahl Columbus High School
Fin.Julia McNamarBelleville
Fin.Jordyn ThomasBelleville
Fin.Jenna BlaskBelleville
Fin.Emma StatzLakeside Lutheran High school

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie Mortensen, Rylee Schmidt and Sela FossumLodi High School
2Hannah Heider and Leah BeyerLodi High School
3Ashley Gray, Elizabeth TenBarge, Lacey Brooks and Tori FalkLodi High School
4Ashley Krueger, Bailee Ruesch and Ramona KickWaterloo High School
5Molly McMahon and Summer StocksLodi High School
6Abby Winterburn, Anna Nolden, Grace Hoffman and Rylee HubbardBelleville

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Impromptu Speech

PlaceCompetitor(s)Team
1Nathan SchillingLodi High School
2Jacob KeanBelleville
3Max ThieleLakeside Lutheran High school
4Glenna NeumanCambridge High School
5Hailey BaumhauerMarshall HS
6Miles FaheyBelleville
Fin.Claire PatrowBelleville
Fin.Angelina DresselLake Mills High School
Fin.Alan WollerBelleville

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Informative Speech

PlaceCompetitor(s)Team
1Stepan Netudykhatko Luther Preparatory School
2Matt GunstLakeside Lutheran High school
3Molly WilliamsLake Mills High School
4Trevor DelaneyColumbus High School
5Doug WeittenhillerLakeside Lutheran High school
6Emma Iles Columbus High School
Fin.Louisa FelgenhauerLuther Preparatory School
Fin.Abigail QuammeWaterloo High School
Fin.Tavin SchlesnerLake Mills High School
Fin.Hailee SunquistCambridge High School
Fin.eric zielinkskiNew Glarus
Fin.Cora DahlColumbus High School
Fin.Nicholas SappLake Mills High School
Fin.Maddy Meyers Cambridge High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Melody MorrisLuther Preparatory School
2Maddie MooreColumbus High School
3Brendan McKennaLakeside Lutheran High school
4Zoe QuinnLake Mills High School
5Kaitlyn TwesmeLake Mills High School
6Ethan LewellinLake Mills High School
Fin.Jacob HortaLakeside Lutheran High school
Fin.Andrew LeckelWaterloo High School
Fin.Quentin SaylorLake Mills High School
Fin.Abigail GierWaterloo High School
Fin.Alyssa SpiesWaterloo High School
Fin.Tyler VoigtsWaterloo High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Joseph ReussLake Mills High School
2Bridget KruegerWaterloo High School
3Jesurun RitterLake Mills High School
4Jordan Denny Columbus High School
5Madeline PattonLake Mills High School
6Gavin LiraLake Mills High School
Fin.Morgan BarthelmeWaterloo High School
Fin.Samantha BattenbergWaterloo High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Maddie Triebold and Sami AndersonLakeside Lutheran High school
2Maddie Klug and Sophia GriffinLakeside Lutheran High school
3Ellie Laws and Sophia ThompsonLake Mills High School
4Grace Brown and Sophie ThompsonLuther Preparatory School
5Anastasia Scharf and Lydia LindemannLuther Preparatory School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Connor DobsonLakeside Lutheran High school
2Paul HanrahanLake Mills High School
3Megan ReinkeLakeside Lutheran High school
4Destinee AndersonLake Mills High School
5Kennedy AndersonMarshall HS
6Olivia LangeLodi High School
Fin.Hannah HoffmannCambridge High School
Fin.Maeve HallMarshall HS
Fin.Natalie AndersonLodi High School
Fin.Helen DeanLodi High School
Fin.Natalie MarthalerWaterloo High School
Fin.Alexis WalkerBelleville
Fin.Karena SimmonsBelleville
Fin.Kiersten GonzalezLake Mills High School
Fin.Martha LaingCambridge High School
Fin.Jennah SmithWaterloo High School
Fin.Mallory WallaceCambridge High School
Fin.Brynn FrankMarshall HS
Fin.Helena JanczyLake Mills High School
Fin.Mya EnersonBelleville
Fin.Sarah SpiesWaterloo High School
Fin.Stacy BenoyNew Glarus

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Amelia HeiderLodi High School
2Amanda RehbergerLuther Preparatory School
3Ella ButzineLakeside Lutheran High school
4Emily FlickBelleville
5Julia HallmanLakeside Lutheran High school
6Megan GrambschLakeside Lutheran High school
Fin.Lily WeissCambridge High School
Fin.Greta PingelLakeside Lutheran High school
Fin.Gianna DiazBelleville
Fin.Kerstin HurdWaterloo High School
Fin.Olivia FloresLake Mills High School
Fin.Allen DeglowLuther Preparatory School
Fin.Grace WillCambridge High School
Fin.Autumn WellonsWaterloo High School
Fin.Amelia GeisCambridge High School
Fin.Mikaela SteckelisBelleville
Fin.Michael SchillerLodi High School
Fin.Bella MazzaraCambridge High School
Fin.Lauren BartelsBelleville
Fin.Ellawyn FongNew Glarus

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Public Address

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaylee RaymondLakeside Lutheran High school
2Gary SalmelaBelleville
3Brandon SpringerWaterloo High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Will JorgensenLakeside Lutheran High school
2Cannon KerrLakeside Lutheran High school
3Julia WiessingLodi High School
4Andrew RemyBelleville
5Alex SteckelisBelleville
6Mitchell MussehlBelleville
Fin.Max SchneiderWaterloo High School
Fin.Tristan YiannackopoulosLake Mills High School
Fin.Libby PorterLake Mills High School
Fin.Reese WillieLake Mills High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Solo Humorous

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie KopplinLuther Preparatory School
2Abbie DiGiovanniLakeside Lutheran High school
3Mathea LenzLakeside Lutheran High school
4Bronte PerkinsLakeside Lutheran High school
5Ryan BoggsLuther Preparatory School
6Medora RichardsLodi High School
Fin.Hannah GabbLuther Preparatory School
Fin.Emma EllingColumbus High School
Fin.Quinn AltmanColumbus High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Solo Serious

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyrston BellLake Mills High School
2Annika BilitzLakeside Lutheran High school
3Kiersten OttColumbus High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Special Occasion

PlaceCompetitor(s)Team
1Van SchroederMarshall HS
2Ty DubmanMarshall HS
3Aurora ToutantColumbus High School

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Kiara WolframLakeside Lutheran High school
2Emma LauLuther Preparatory School
3Jacob SchwarkLuther Preparatory School
4Ryann BurgerLakeside Lutheran High school

Click here to return to the main Capitol Conference (WI) page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy