Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

John Marshall Supreme Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Annie FrankNorthfield
2Isabelle BumpKenyon-Wanamingo
3Peter BadciongCotter Schools
4Sarah ZiebarthLake City
5Celia MeagherNorthfield
6Elliott EngbergRed Wing

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Martin (Minje) KimCotter Schools
2Hailey BiesanzCotter Schools
3Sierra PieperRochester John Marshall
4Nick EngebretsonCannon Falls
5Mitchel PomijeNew Prague HS
6Andrew ThompsonMayo High School

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace HillmannNorthfield
2Alison MetzenRed Wing
3Conor SalmonsonCannon Falls
4Estela FernandezOwatonna
5Josie RamlerCannon Falls
6Abby BarrettCannon Falls

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Reema Mohamed and Salma CaamirRochester Century
2Jack Walters and Sam WantockCotter Schools
3Carolyn Stauffer and Jackson HemannOwatonna
4Hailey Newinski and Kressin HartlCannon Falls
5Caden Bell and Xander WeinreichCannon Falls
6Grace Miller and Nadia HocumCotter Schools

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Aubrey WilliamsCotter Schools
2Zoe JeshCannon Falls
3Lia PakNorthfield
4Meghan KosmalaStewartville
5Aizlynn ThimCannon Falls
6Elizabeth LeeserRochester Lourdes

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Isabella DunbarMayo High School
2Shikha KumarMayo High School
3Alex HezeilRochester John Marshall
4Hannah GraffCotter Schools
5Nicole AlexandruRochester John Marshall
6Nathan Spindler-KrageMayo High School

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Logan LedmanNorthfield
2Safa SheikhibrahimRochester John Marshall
3Emma ConwayCannon Falls
4Chris BaszuroCannon Falls
5Sarah CrowleyRochester Lourdes
6Leah HimlieRushford-Peterson

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Abby FreiRochester John Marshall
2James MuthNorthfield
3Brekken ModoryNorthfield
4Elijah Lawson Chatfield
5Jeanette PelletierNorthfield
6Ben GibsonCannon Falls

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1TianYue (Choco) LiCotter Schools
2Nick WalechkaCotter Schools
3Laura JohnsonCannon Falls
4Ellie HutmacherCotter Schools
5Day CatterRochester John Marshall
6Isaiah WildenbergCannon Falls

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Elliott EngbergRed Wing
2Meadow VrtisNorthfield
3Ashton JensenOwatonna
4Grace MillerCotter Schools
5Emily TullisCotter Schools
6Maggie HuangNorthfield

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Tristin QualeyCannon Falls
2Hannah RubensteinMayo High School
3Alison FrenchCotter Schools
4Salma CaamirRochester Century
5Yinuo (Angela) ZhenCotter Schools
6Hannah SingewaldCannon Falls

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily Price Cannon Falls
2Hodman ShireRochester John Marshall
3Tad BonnicksenRochester Century
4Hunter RamsdenCotter Schools
5Grace MuthNorthfield
6Vienna QualeyCannon Falls

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace McDonaldNorthfield
2Janani RanatungaByron
3Bryson FeltonCannon Falls
4Jack WaltersCotter Schools
5Megan ZenkeCotter Schools
6Zenessa AndersonRushford-Peterson

Click here to return to the main John Marshall Supreme Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy