Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Elk Grove Invitational - Event results

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Angela Bacaling and Molly TrivelineWarren Township
2Alyssa Frewen and Tyler MurleyDowners Grove South
3Simona Curkoska and Tito PonceHinsdale South
4Amber Carpenter and Kaylee MoesleinDowners Grove South
5Emma Satzger and Sara TwadellWarren Township
6Abi Caskey and Sara BretzWheaton North

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex ZimayGlenbrook North
2Tomi AdeyemiHinsdale Central
3Jacqueline DunderdaleProspect
4Rosie CappettaHinsdale Central
5Bridget BergmanGlenbard West
6Stephanie FlowersDowners Grove South

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Milap MehtaDowners Grove South
2Ed RobergeDowners Grove South
3Henning MatzSchaumburg H.S.
4Bailey ArmstrongHoffman Estates H.S.
5Tim ChowDowners Grove South
6Tom ForrestSchaumburg H.S.
Fin.Kevin LeboPalatine H.S.

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Billy Chengary and Michele McCarthyDowners Grove South
2Connor Fitzgerald and Jacqueline DunderdaleProspect
3Leanne Gadow and Walker BrewerProspect
4Alissa Wicklein and Suban SuhailDowners Grove South
5Abi Glasser and Laura FuechslWheaton North
6Danny Gonzalez and Nico DanilovichWheaton North
Fin.Becca Zeman and John JunkDowners Grove South
Fin.Charlie Wagner and Hannah CarrollHinsdale Central

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire DrewsDowners Grove South
2Megan OrticelliGlenbrook North
3Erin C. WalshDowners Grove South
4Grace CareyGlenbard West
5Billy ChengaryDowners Grove South
6Christine GaoFremd

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ben VanderleiWest Chicago H.S.
2Sam BubnovichGlenbrook South
2Lindsey BergholzHinsdale Central
2Amy BauerWheaton North
5Supal MehtaDowners Grove South
6Bailey ArmstrongHoffman Estates H.S.
Fin.Eiftu HaileHoffman Estates H.S.
Fin.Oliver LykkenGlenbard West

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire FeyGlenbard West
2Milap MehtaDowners Grove South
3Renata WettermannFremd
4Hamsini RaoGlenbard West
5Elizabeth DaviesFremd
6Stephanie FlowersDowners Grove South

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel PoeWheaton North
2Ryan SilhavyHinsdale Central
3Maddie MitchellHinsdale Central
4Jenna RapisardaEvanston Speech
5Ellen CoatneyWheaton North
6Angela BacalingWarren Township
Fin.Anna HirschGlenbrook South
Fin.Kaylee MoesleinDowners Grove South
Fin.Daniel FranchiFenton
Fin.Christina ChamakalayilHersey

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Danny GonzalezWheaton North
2Hannah LeeFremd
3Alissa WickleinDowners Grove South
4Shannon HancockElk Grove
5Molly KipnisEvanston Speech
6Evan PaelmoSchaumburg H.S.

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenny ZhouNaperville Central
2Alyssa FrewenDowners Grove South
3Dhara PuvarDowners Grove South
4Erin M. WalshDowners Grove South
5Ellen CoatneyWheaton North
6Shivani JagarlamudiFremd
Fin.Riley CookGlenbard West

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Erin M. WalshDowners Grove South
2Riley CookGlenbard West
3Julia BergGlenbard West
4Hannah LeeFremd
5Malorie MasekDowners Grove South
6Lillie KaseDowners Grove South

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Morgan SherlockHinsdale Central
2Becca ZemanDowners Grove South
3Janel WebsterFenton
4Molly KipnisEvanston Speech
5Gen CarterHinsdale Central
6Christine GaoFremd
Fin.Nikhi KannegantiFremd
Fin.Dan LeahyDowners Grove South
Fin.Ellie WyantGlenbard West

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Erin C. WalshDowners Grove South
2Ellen CoatneyWheaton North
3Jordan HabelHoffman Estates H.S.
4Lily ZhuWarren Township
5Elizabeth DaviesFremd
6Michele McCarthyDowners Grove South
6Justin GoreckiFremd
6Shreya PatelWheaton North
Fin.Cody SchulzWheaton North

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Phil McClureWheaton North
2Tim KrentzWheaton North
3Bailey ArmstrongHoffman Estates H.S.
4Lillie KaseDowners Grove South
5Abi GlasserWheaton North
6Betsy PhiliposeGlenbard West
Fin.Stefanie RongeFenton

Click here to return to the main Elk Grove Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!