Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

East Ridge Raptor Invitational 2019 - Event results

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Cam StevensEast Ridge
2Jill AhmannWoodbury High School
3Ellie BergumChaska
4Ethan CromptonMoorhead
5Nick WindsorApple Valley
6Diego SymouksavanhChaska
Fin.McKenzie BurskiLakeville North

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Rayaan AhmedMounds Park Academy
2Abdulaziz MohamedStillwater Area High School
3Srilekha GarishakurtiEagan
4Jamila OmarSt. Cloud Tech
5Brian WahlChanhassen
6Abdisalan HawadleWillmar High School
Fin.Ellie SprinthallEagan

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire Nelson Eagan
2Nicole CummingsLakeville North
3Isabelle HopewellEagan
4Laurel CarterApple Valley
5Annie WardWoodbury High School
6Kirill PernatiyApple Valley
Fin.Mackenzie DonaisEastview

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Joey Mayer and Jordan AdamsEastview
2Jaycee Goossen and Nadia Franzen Woodbury High School
3Frank Knier and Sydney WilsonApple Valley
4Annie Ward and Ben LuWoodbury High School
5Chayla Velander and Nathan LoPrestoEagan
6Jake Vidervol and Ryan HagleAndover
Fin.Natalie Engh and Sammy TrevisEast Ridge

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1McKenna GagerEast Ridge
2Abby CharlesonElk River
3Alexa GirardMoorhead
4Emily CerkvenikSt. Paul Central
5Emily PlotnikLakeville North
6Sam PetersonElk River
Fin.Alyson HasnerLakeville North

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson McGough Woodbury High School
2Garrett HollihanMounds Park Academy
3Lauren MeltonMoorhead
4Sourish Kundu Eagan
5Claudia LiverseedEagan
6Morgen AllenApple Valley
Fin.Andrea HagapeEagan

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Cynthia ZhouEagan
2Thor AndersonSartell
3Brenna MathersChaska
4Khushboo GuptaEagan
5Aliya MundtApple Valley
6John NovackEagan
Fin.Emma McFeelyMoorhead

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Frank KnierApple Valley
2Elizabeth AveryEast Ridge
3MJ ThompsonLakeville North
4Annika Olson Woodbury High School
5Ali AstrupMoorhead
6Jessica ConnorsApple Valley
Fin.Evelyn ChockChaska

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Aashna RayEast Ridge
2Meghan RoeserEast Ridge
3Kathryn ThullLakeville North
4Jazzy GrayElk River
5Olivia DemerathRoseville
6Hannah HarderElk River
Fin.Karisa WilsonApple Valley

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1McCrossen SchillerEast Ridge
2Jeremiah CoxChaska
3Olivia DemerathRoseville
4Jomi OmoyaRoseville
5Suha MusaWoodbury High School
6Holly RestadEast Ridge
Fin.Victoria AndersonSt. Cloud Tech

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Ingrid GustafsonApple Valley
2Sydney TurnerChaska
3Amelia BjorklundMoorhead
4Alexa GirardMoorhead
5Chelsea BubbersMoorhead
6Sarah AspelinChanhassen
Fin.Lauren MeltonMoorhead

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Program Oral Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Kellin RobinsonRoseville
2MJ ThompsonLakeville North
3Trinh NguyenEagan
4Alyssa HaagensonMoorhead
5Ashley Green Woodbury High School
6Jeremiah CoxChaska
Fin.Annie WardWoodbury High School

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Natalie ClarkLakeville North
2Jenna YangSartell
3Stella MehlhoffMoorhead
4Hanna OlsonEastview
5Kendall BensonChaska
6Cassidy WendtMoorhead
Fin.Eleanor PedersonApple Valley

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

Varsity Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Cassabella FarrierForest Lake
2Makenzie StockwellMoorhead
3Dominique PaulkApple Valley
4Josiah ChockChaska
5Erin SteevesApple Valley
6Joshua EngelkesSartell
Fin.Parker WrightChaska

Click here to return to the main East Ridge Raptor Invitational 2019 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy