Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Crabtree Classic - Event results

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Domestic Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Zach EvansLee's Summit West High School
2Neily RandallLee's Summit West High School
3Jordan CarlsonLiberty HS
4Grace JohannesLiberty HS
5Ashlie Anderson Liberty HS
6Sadik MohammedLiberty North

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tevin ChavezRay Pec
2Yolanda MartinJefferson City
3Alissa HouseRay Pec
4Weston BrownLiberty HS
5Maggie QuinnLiberty HS
6Regan MillsLiberty HS

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lukas Hudson and Maggie QuinnLiberty HS
2Greyson Schaefer and Xander McCourtBlue Springs South
3Jake Kane and Weston BrownLiberty HS
4Kyanna Huff and Nathan HerediaLee's Summit North High School
5Britt'Ne Cladwell and Shayla SmithBlue Springs High School
6Denton Meehan and Spencer BarrRay Pec

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Foreign Extemporaneous

PlaceCompetitor(s)Team
1Jaden LanzaRay Pec
2Harper MolenRockhurst High School
3Matt KrusePark Hill South Debate
4Lucah McculloughJefferson City
5Max PeekPark Hill South Debate
6Brendan KellerLiberty North

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ian Van HornRay Pec
2Regan MillsLiberty HS
3Hanna Stacener Blue Springs South
4Trey VermillionBlue Springs High School
5Xander McCourtBlue Springs South
6Victoria MorelliLiberty North

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Michael Guerra-YorkRockhurst High School
2Jonathan EdensLiberty HS
3Willem VanAsseltPark Hill South Debate
4Gemma BromGrain Valley High School
5Greyson SchaeferBlue Springs South
6Clara ScovillJefferson City

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Neily RandallLee's Summit West High School
2Grace JohannesLiberty HS

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Marion JohnsonNorth Kansas City High School
2Assata StarksNorth Kansas City High School
3Jake KaneLiberty HS
4Alex JohnsonLiberty HS
5Moroni LehnardtLiberty HS
6Garrett BurtonTruman

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Hanna Stacener Blue Springs South
2Kateland LigonSmithville High School Warriors
3Emma Web-KirkpatrickMaryville High School
4Ashley AppleberryBlue Springs South
5Ashlyn SchultzLiberty HS
6Cori HallBlue Springs High School

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Brenden Lucas and Jaden LanzaRay Pec
2Johnny Blocker and Tate McCraryBlue Springs South

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaitlin JacksonLiberty HS
2Ella SchnakeRay Pec
3Hannah SearsGrain Valley High School
4Nikela ReedRuskin High School
5Jose PuenteBlue Springs South
6Malak DhkiliJefferson City

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenna WheatGrain Valley High School
2Graci LedezmaGrain Valley High School
3Jack DolanBlue Springs High School
4Noah DeHardtRockhurst High School
5Ashley AppleberryBlue Springs South
6Braydon TomasicRockhurst High School

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Jake Gose and Noah DeHardtRockhurst High School
2Noah Jolly and Ricky AmesLiberty HS

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah SearsGrain Valley High School
2Mason WilliamsLee's Summit West High School
3Weston BrownLiberty HS
4Elijah NashLiberty HS
5Abby MaloneyLiberty HS
6Greyson SchaeferBlue Springs South

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Ella SchnakeRay Pec
2Hatty MonroeBlue Springs South
3Larissa WratneyRay Pec
4Emma Web-KirkpatrickMaryville High School
5Emery DownsBlue Springs South
6Nate BoydJefferson City

Click here to return to the main Crabtree Classic page

Student Congress

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob RushLee's Summit West High School
2Brenden LucasRay Pec
3Olivia NewellLiberty HS
4Garrett FordhamPark Hill South Debate
5Blake KatzenbergerLiberty North
6Drake WoodBlue Springs South
Fin.Dylan BenedictJefferson City
Fin.Warren BargeLiberty North
Fin.Kyley WilliamsLee's Summit West High School
Fin.Shelby FryePark Hill South Debate
Fin.Jake GoseRockhurst High School
Fin.Chance TaciaLiberty North
Fin.Hannah LytleGrain Valley High School
Fin.Trenton FinkIndependence--Van Horn High School
Fin.Richard Ames Liberty HS
Fin.Selma KhalilLiberty North
Fin.Sarah BeahmStaley HS
Fin.Josh PotratzStaley HS

Click here to return to the main Crabtree Classic page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy