Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Westonka Junior High - Event results

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Eva McClellandMaple Lake
2Connor LuskeyJordan High School
3Nicole RayJordan High School
4Katie DimockMinnesota New Country School
5Kaitlyn SharpJordan High School
6Abbie Lipinski Maple Lake
Fin.Abby DeyoMaple Lake
Fin.Jadyn AldrichWatertown-Mayer High School
Fin.Ben YoungbauerSpring Lake Park
Fin.Rylie ButlerChrist's Household of Faith

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Laura SunnarborrgWestonka Speech Team
2Samantha PickertWestonka Speech Team
3Tristan TrundleWestonka Speech Team
4Liam McClureJordan High School

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily LewisMaple Lake
2Natalie ParrottJordan High School
3Autumn PesekJordan High School
4Thomas DugganWestonka Speech Team
5Avery LueckNorwood-Young America
6Elaine SandvikSpring Lake Park
Fin.Nick ChristiansonNorwood-Young America
Fin.Jason NguyenSpring Lake Park
Fin.Emily SassSpring Lake Park
Fin.Abigail TemplinJordan High School

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna McClelland and Grace FritzMaple Lake
2Bailey Vanderlinden and Hailey BuckentinNorwood-Young America
3Charlotte Becker and Claire BrandenburgWatertown-Mayer High School
4Claire Helgerson and Sophia MenefeeJordan High School
5Lily Weverka and Peyton TietzNorwood-Young America
6Hope Jude and Sami HayesMaple Lake
Fin.Alli Westra-Smith and Katie DimockMinnesota New Country School
Fin.Darlene Schutz and Leila SimonsonChrist's Household of Faith
Fin.Candice Towers and Sylvia BeckerWatertown-Mayer High School
Fin.Brooke Harms and Gianna PiepkornChrist's Household of Faith

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah MarikOrono
2Maureen ReilyWestonka Speech Team
3Lucy WersingerOrono
4Ava BlaufussOrono
5Sophia HawkinsJordan High School
6Ernie BrothenWestonka Speech Team
Fin.Ernesto GonzalezJordan High School
Fin.Timothy HarrisMaple Lake

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Tyler SheretteJordan High School
2Griffin MeiselWestonka Speech Team
3Ilana AndrevWestonka Speech Team
4Logan BimbergWatertown-Mayer High School
5Devlin HawkinsJordan High School

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Nova TsengOrono
2Emilie EmptingWatertown-Mayer High School
3Alissa PermaulJordan High School
4Daniela Guerrero GarciaJordan High School
5Aidan KohlemainenMaple Lake

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlotte DavieOrono
2Trinity ThorstadJordan High School
3Madeleine DoreOrono
4Emaleigh HuletJordan High School
5Johann AlbrechtChrist's Household of Faith
6Lily WeverkaNorwood-Young America
Fin.Nora ChristophersonSpring Lake Park
Fin.Charlotte BeckerWatertown-Mayer High School
Fin.MacGuire DanielsWatertown-Mayer High School
Fin.Annika DohenyMinnesota New Country School

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nova TsengOrono
2Noah JordanWestonka Speech Team
3Ava BlaufussOrono
4Ilana AndrevWestonka Speech Team
5Greta BrownMaple Lake
6Lucy WersingerOrono
Fin.Ellen PruittWestonka Speech Team
Fin.Claire BrandenburgWatertown-Mayer High School
Fin.Charlie JohnsonOrono
Fin.Georgia GreenOrono

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Izzy EmberyWestonka Speech Team
2Josie NiemiecMaple Lake
3Audrey JamesOrono
4Calli HadlerMaple Lake
5Makayla HaugenJordan High School
6Caleb ChristensenWestonka Speech Team
Fin.Matthew PribylMaple Lake
Fin.Julianna MooreChrist's Household of Faith

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Presley Sue BorgmannMinnesota New Country School
2John HarveyMinnesota New Country School
3Peyton TietzNorwood-Young America
4Alyssa HadlerMaple Lake
5Daniella RayJordan High School
6Raegan OlsonWatertown-Mayer High School
Fin.Sarah JacoxChrist's Household of Faith
Fin.Kennedi RohlfChrist's Household of Faith
Fin.Alma JacoxChrist's Household of Faith
Fin.Dakota BluhmChrist's Household of Faith

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Elizabeth OsborneJordan High School
2Clara MandtWatertown-Mayer High School
3Savannah BergMinnesota New Country School
4Lindsey StreeflandJordan High School
5Andrew MenneMinnesota New Country School
6Amarah McGuire Christ's Household of Faith
Fin.Mattie MullerMaple Lake
Fin.Cadence PipenhagenMaple Lake
Fin.Barrett BuckOrono
Fin.Rylie ButlerChrist's Household of Faith

Click here to return to the main Westonka Junior High page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Stephanie AndersonWestonka Speech Team
2Dorian BurkeJordan High School
3Hailey BuckentinNorwood-Young America
4Logan DevoreJordan High School
5Wade CarlinWestonka Speech Team
6Connor NelsonWestonka Speech Team
Fin.Connor MillerMinnesota New Country School

Click here to return to the main Westonka Junior High page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy