Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL 8AA Section Tournament - Event results

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Ian BaheMoorhead
2Jordan ImdiekeSt. Cloud Tech
3Tyler SeleThief River Falls
4Matt RossonMoorhead
5Evyn JudischMoorhead
6Regan PetersonAlexandria Area High School

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Jamila OmarSt. Cloud Tech
2Sydney AndersonMoorhead
3Kathryn GubrudWillmar High School
4Ulises RamirezSt. Cloud Tech
5Caitlin JohnsonThief River Falls
6Tom JulstromSt. Cloud Tech

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaden MoszerMoorhead
2Dylan StageMoorhead
3Jennie HastingsMoorhead
4Mustafa AhmedMoorhead
5Rachel LanningWillmar High School
6Grace RadekeSartell

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Cassidy Wendt and Jonah HansonMoorhead
2Greta Almlie and Stella MehlhoffMoorhead
3Lexi Handley and Will AndersonSt. Cloud Tech
4Ethan Crompton and Lily KjosMoorhead
5Katherine Ronyak and Mackenzie HansenSartell
6Bennett Hill and Jack HackenmuellerSartell

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Katherine LeisethMoorhead
2Chelsea BubbersMoorhead
3Nikki CremersSt. Cloud Tech
4Abby KaluzaROCORI High SChool
5Jaden PhilippiROCORI High SChool
6Zoe LarsonROCORI High SChool

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Bridget McManamonMoorhead
2Claire StoltenowMoorhead
3Emma PrangerMoorhead
4Julia ChockBrainerd High School
5Maddie SchuldBrainerd High School
6Andrew MendezBrainerd High School

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Elise KalsnesThief River Falls
2Molly HaufMoorhead
3Neva MillerMoorhead
4Isabel EricksonSt. Cloud Tech
5Victoria AndersonSt. Cloud Tech
6Emma McFeelyMoorhead

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Humorous

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophia KlindtMoorhead
2Emma RoggemanSt. Cloud Tech
3Ariana GrollmanMoorhead
4Maret HolmMoorhead
5Ella HalgrimsonMoorhead
6Alex HolenROCORI High SChool

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Anni YoneyMoorhead
2Grace HalvorsonMoorhead
3Anna LarsonMoorhead
4Chloe WruckSt. Cloud Tech
5Aerajean MoschoROCORI High SChool
6Ashley BuegelMoorhead

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Ameera MireSt. Cloud Tech
2Meghan JohnsonMoorhead
3Jack EntzionMoorhead
4Lance MorlockMoorhead
5Jenna BarkerROCORI High SChool
6Erika FenstadSt. Cloud Tech

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Izzy LarsonMoorhead
2Alex KernSt. Cloud Tech
3Amelia BjorklundMoorhead
4Jayden SundstromSt. Cloud Tech
5Asli AbdiWillmar High School
6Autumn LarsonThief River Falls
Fin.Juli HansonMoorhead

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Luke SeidelMoorhead
2Margaret DickeyMoorhead
3Tyler HaugeFergus Falls
4Brielle DrevlowThief River Falls
5Will GallerSt. Cloud Tech
6Jenna YangSartell

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Ali AstrupMoorhead
2Alex SeigelMoorhead
3Sonja MadsenWillmar High School
4Alyssa HaagensonMoorhead
5Alex SwansonDetroit Lakes
6Leah DonnellySt. Cloud Tech

Click here to return to the main MSHSL 8AA Section Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy