Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) - Event results

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Haile Christofferson and Karli ChristoffersonSidney
2Jack Loostrom and Weston JinksGothenburg High School
3Coleton Bevins and Isaiah HendersonGering High School
4Mackenzie McFarland and Sheridan BlancoGering High School
5JashwaAlan Cummings and Kaylie ElliottChadron High School
6Cassie Coggins and Sarah McAuliffeOgallala High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Liesa PerlbergGering High School
2Sarah McAuliffeOgallala High School
3Charles HeltGering High School
4Rylan HurdGordon-Rushville High School
5Jack LoostromGothenburg High School
6Keith KuhlmanGothenburg High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma KrabOgallala High School
2Milo Newman Gering High School
3Emily FoleyGothenburg High School
4Makenna DouglasSidney
5Jaela Hardin Gering High School
6William AndersonGothenburg High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nellie Kirk Gering High School
2Emma KrabOgallala High School
3Arleigh CostelloGothenburg High School
4Lauren WaskowiakGothenburg High School
5Mary NewmanGering High School
6Paige CarattiniChadron High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Carolyn Jones, Clara Kokjer, Jakob Austad, Kollyn Weimer and Quinn Siler Sidney
2Carsyn Long , Dawson Johns , Isaiah Henderson and Mackenzie McFarlandGering High School
3Jaylah Rice , Liesa Perlberg, Lyndsey Gross, Mary Newman and Olivia LongmoreGering High School
4Abigail Hyer, Claire Margetts, Grace Sorenson, Hunter Hawk and Mandelin WollesenChadron High School
5Ali Bartels, Blake Riley, Brady Harrison, Chaseton Roberts and Emma JorgensonGothenburg High School
6Aubree Noble, Brooklyn Stack, Jameson Margetts, Madeline Pelton and Spencer BlundellChadron High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Carsyn Long Gering High School
2Rylan HurdGordon-Rushville High School
3Benjamin ThalkenOgallala High School
4Maxwell JinksGothenburg High School
5Dawson Johns Gering High School
6DeVere LaringtonOgallala High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Abigail TschetterOgallala High School
2Rachel OrthOgallala High School
3Adam Flowers Gering High School
4JashwaAlan CummingsChadron High School
5Talia Robertus Gering High School
6Alexis ConboyChadron High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia LongmoreGering High School
2Adam Flowers Gering High School
3Zackary WellnitzGordon-Rushville High School
4Karli ChristoffersonSidney
5Victoria NorgaardMcCook
6Trenton KnaubOgallala High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

B-6 Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jaela Hardin Gering High School
2Arleigh CostelloGothenburg High School
3Salma SilvaGering High School
4Hunter HawkChadron High School
5Keith KuhlmanGothenburg High School
6Paige CarattiniChadron High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Audrey Juelfs and Brooke MoenchPotter-Dix High School
2Isaac Buitron and Kasey ChannerArthur County High School
3Audra Kippes and MacKenzie AndersonHyannis High Speech Team
4Abigail Smith and Hadassah GrubbsBanner County High School Speech
5John Herboldsheimer and Virginia HerboldsheimerPotter-Dix High School
6Eric Gentry and Reno HuntHyannis High Speech Team

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Reagan WilliamsPotter-Dix High School
2Margaret SafarikHyannis High Speech Team
3Joshua HutchinsonPotter-Dix High School
4Avery JohnsonHayes Center
5Aubrey SchultisMcPherson County High School
6Angela JohnsonSioux County

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jakob OsekaMcPherson County High School
2Morgan EdmundSioux County
3Virginia HerboldsheimerPotter-Dix High School
4Morrighan ThompsonSouth Platte High School
5Michael SteelePotter-Dix High School
6Julie SkavdahlSioux County

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Michaela RotertPotter-Dix High School
2Shanna BaileyHyannis High Speech Team
3Jency StarrMcPherson County High School
4Thomas WatsonSioux County
5Mary KastenPotter-Dix High School
6Josephyne SaultsSouth Platte High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Bailee Phillips, Eric Gentry, Kobee Olson and Reno HuntHyannis High Speech Team
2Abigail Goosey, Alexx Starr, Aubrey Schultis, Jakob Oseka and Jency StarrMcPherson County High School
3Ethan Watson, Garrett Neal, Hollianna Watson, Katelyn Powers and Theresa AscherlMcPherson County High School
4Brooke Moench, John Herboldsheimer, Reagan Williams and Terell GrayPotter-Dix High School
5Colten Storer, Isaac Buitron, Kasey Channer, Rayford Turner and Trevan RutArthur County High School
6Hannah Stahl, Jessica Gingerich and Mary KastenPotter-Dix High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Margaret SafarikHyannis High Speech Team
2Hannah StahlPotter-Dix High School
3Ethan WatsonMcPherson County High School
4Theresa AscherlMcPherson County High School
5Donald MoenchPotter-Dix High School
6Shanna BaileyHyannis High Speech Team

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Morrighan ThompsonSouth Platte High School
2Grace SkavdahlSioux County
3Jessica GingerichPotter-Dix High School
4Sage ShermanHayes Center
5Kaylee KizerSouth Platte High School
6Faith StorerArthur County High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Audrey JuelfsPotter-Dix High School
2MacKenzie AndersonHyannis High Speech Team
3Sage ShermanHayes Center
4Paige BrownSouth Platte High School
5Audra KippesHyannis High Speech Team
6Mikayla CookPotter-Dix High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

D2-6 Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashton EricksonHayes Center
2Kodie RemppSioux County
3Morgan EdmundSioux County
4Payge HoffmanPotter-Dix High School
5Michael SteelePotter-Dix High School
6Catherine HobbsSouth Platte High School

Click here to return to the main NSAA District B-6/D2-6 Tournament (Sidney) page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy