Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL Section 7A - North Subsection - Event results

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Jessica KuligInternational Falls
2Blaise LahEly High School
3Kamini BowmanVirginia
4Elsie BergMesabi East High School
5Harry DammannEly High School
6Tori SawyerNortheast Range Speech Team
Fin.Lydia KeskitaloMesabi East High School
Fin.Ellie JonesMesabi East High School
Fin.Melissa ShoquistInternational Falls
Fin.Morgan BushNortheast Range Speech Team
Fin.Bizzy HendrickInternational Falls
Fin.Joe GriffithInternational Falls
Fin.Christopher WhiteCherry High School

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Robbie PetersonMesabi East High School
2Kailee GrahekEveleth-Gilbert
3Jessalyn SchroetterCherry High School
4Olivia BaasiCherry High School
5Ashley KuopusEveleth-Gilbert
6Micah JohnsonVirginia
Fin.Henry MatthysEly High School

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1David GriffithInternational Falls
2Danika DertingerEveleth-Gilbert
3Dominick OlivantiVirginia
4Kiri YourczekEveleth-Gilbert
5Cora OlsonEly High School
6Bailey ColeMesabi East High School
Fin.Amelia HillCherry High School
Fin.Greta Van OrsdelEveleth-Gilbert
Fin.Bradley FossBigfork
Fin.Emma SaxtonInternational Falls
Fin.Lily DanielsonBigfork

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kendra Schmidt and Kylan BjorkquistInternational Falls
2Jake Giermann and Jonah GiermannChisholm HS
3Jaden Meyer and Jenna MeyerBigfork
4Jasiah Wigdahl and Shayla ZaverlEly High School
5Elijah Gagnon and Nick Kallevig South Ridge
6Mary Van De Hey and Nezia WiswellMesabi East High School
Fin.Elisah Boelk and Kaelyn TalleyInternational Falls
Fin.Emily Blake and Madi BaumanMesabi East High School
Fin.Greta Perpich and Jazzy Lenzen MartinChisholm HS

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Cari EiblerEly High School
2Paris FierkeLeppSouth Ridge
3Shaina GarmanEveleth-Gilbert
4Taylor SchleyCherry High School
5Kaya SawyerNortheast Range Speech Team
6Gabi KilianChisholm HS

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Damon SersonCherry High School

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Quinn MuhichEveleth-Gilbert
2Amara CareyEveleth-Gilbert
3Logan WeisingerNortheast Range Speech Team
4Cam PetersonEveleth-Gilbert
5Kilen KlimekChisholm HS
6Frank Van de HeyMesabi East High School

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Amanda RigstadEveleth-Gilbert
2Zachary QuirkChisholm HS
3Jake BradachEveleth-Gilbert
4Emily LokkenVirginia
5Chase LogelinSouth Ridge
6Molly ThompsonMesabi East High School
Fin.Lydia KowarschCherry High School
Fin.Mathias BernardSouth Ridge
Fin.Isabelle HemstadInternational Falls
Fin.Lexi PlattCherry High School
Fin.Casey JohnsonCherry High School
Fin.Sam OlmsteadMesabi East High School
Fin.Connor BerhowNortheast Range Speech Team
Fin.Trygg HemstadInternational Falls
Fin.Rebecca KeeneMesabi East High School
Fin.Wilson KiethNortheast Range Speech Team
Fin.Bella HendricksonChisholm HS

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sydney KowarschCherry High School
2Jacob PetronCherry High School
3Makala ColeMesabi East High School
4William CarpenterCherry High School

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Cade KlimekChisholm HS
2Emmett OlsonVirginia
3Brennan MuhichEveleth-Gilbert
4Hannah GrenewichEveleth-Gilbert
5Gretchen Berglund-LudwigSouth Ridge
6Raif OlsonEly High School
Fin.Mariah DeJoodeEveleth-Gilbert
Fin.Ella WidmerEveleth-Gilbert

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Alec GritzmacherEveleth-Gilbert
2Carolyn CurtisVirginia
3Alaura AndersonSouth Ridge
4Danielle KrostueEly High School
5Shane SpanglerEly High School
6Taylor WhiteSouth Ridge
Fin.Aubrey ZgoncChisholm HS
Fin.Rabacka SaloInternational Falls
Fin.Layne KaufenbergNortheast Range Speech Team
Fin.Serenity WeaverCherry High School
Fin.McKenzie LondoMesabi East High School

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Shaunaliese SwindaVirginia
2Barbara CowardChisholm HS
3Anna CowmanInternational Falls
4Samantha HollindayBigfork
5Sidney MarshallEly High School
6Kirsten RothenbergerEveleth-Gilbert
Fin.Emma KariEly High School
Fin.Phoebe MorganNortheast Range Speech Team
Fin.Gavia YountInternational Falls
Fin.Rylan PoppenhagenNortheast Range Speech Team
Fin.Hannah HocheCherry High School
Fin.Katrina FaschingMesabi East High School
Fin.Morgan SchuchardEveleth-Gilbert
Fin.Amara LamptonNortheast Range Speech Team
Fin.Sky DowVirginia
Fin.Kourtney TalleyInternational Falls
Fin.Riley SalleeCherry High School
Fin.Caillie LowthainInternational Falls

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Ruthie MorganNortheast Range Speech Team
2Alexus CheccoVirginia
3Bailey KowarschCherry High School
4Lorelei RiggleCherry High School
5Owen Erickson South Ridge
6Keegan FosnessSouth Ridge

Click here to return to the main MSHSL Section 7A - North Subsection page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!