Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Western Conference Meet - Event results

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Dakota Empfield and Taylor YarnellScottsbluff High School
2Ashlynn Haun and Ty CorrScottsbluff High School
3Alexis Conboy and Maddie SandstromChadron High School
4Darian Wilson and Grace TolstedtAlliance High School
5Abby Hyer and Claire MargettsChadron High School
6JashwaAlan Cummings and Kaylie ElliottChadron High School

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Liesa PerlbergGering High School
2Charlie HeltGering High School
3Grace TolstedtAlliance High School
4Sheridan BlancoGering High School
5Tom ShortSidney
6Jonas Johnson Sidney

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Milo Newman Gering High School
2Jaela Hardin Gering High School
3Makenna DouglasSidney
4Kollyn WeimerSidney
5Kenna KrahulikMitchell High School
6Drew Reece Sidney

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mary NewmanGering High School
2Claire MargettsChadron High School
3Nellie Kirk Gering High School
4Felicity Beyer Sidney
5Salma SilvaGering High School
6William GaySidney

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Aubree Noble, Brooklyn Stack, Jameson Margetts, Maddie Pelton and Spencer BlundellChadron High School
2Carsyn Long , Dawson Johns , Isaiah Henderson and Kennie McFarland Gering High School
3Abby Hyer, Claire Margetts, Grace Sorenson, Hunter Hawk and Mande WollesenChadron High School
4 Jaylah Rice , Liesa Perlberg, Lyndsey Gross, Mary Newman and Paige Peterson Gering High School
5Ashley Jackson, John Plasencio, Kyleigh Adkins, Kyra Lewis and Lexie FunkMitchell High School

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Haile ChristoffersonSidney
2Sophie PriceSidney
3Ashlynn HaunScottsbluff High School
4Kyra LewisMitchell High School
5Faith ReisigScottsbluff High School
6Dawson Johns Gering High School

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1JashwaAlan CummingsChadron High School
2Adam Flowers Gering High School
3Bailey BagnellSidney
4Destiny BackerSidney
5Talia Robertus Gering High School
6Dakota EmpfieldScottsbluff High School

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia LongmoreGering High School
2Karli ChristoffersonSidney
3Kennady StackChadron High School
4Faith ReisigScottsbluff High School
5Jakob AustadSidney
6Sophie PriceSidney

Click here to return to the main Western Conference Meet page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Salma SilvaGering High School
2Jaela Hardin Gering High School
3Sydny RidgewayGering High School
4Ashley JacksonMitchell High School
5Lexie JacksonMitchell High School
6Gavin HowellScottsbluff High School

Click here to return to the main Western Conference Meet page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy