Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Perkins County Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Kennicutt, Emily and Natalie MarquardtWallace
2Devin Gardner and Kaden AdrianKimball High School
3Chris Terry and Colton HeinemanPerkins County High School
4DJ Hardwick and Natalie BoydDundy County Stratton
5Jamie Fuqua and Megan JarvisSt. Pat's
6Haile Christofferson and Karli ChristoffersonSidney
Fin.Aden Reed and Avery FischerHershey High School

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Peyton WoodmancyPerkins County High School
2Hager, KadenWallace
3Emma CoffmanOgallala High School
4Ian SihmPerkins County High School
5Cassie BrownSt. Pat's
6Evan SestakPerkins County High School

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Dominic NaughtinSutherland
2Bonnie NaughtinSutherland
3Kollyn WeimerSidney
4Matthew WendellPerkins County High School
5Makenna DouglasSidney
6Emma KrabOgallala High School
Fin.Jerad SullivanWallace

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily KammererSutherland
2Sophie PriceSidney
3Haile ChristoffersonSidney
4hhhhWallace
5Walter FitzsimmonsSouthwest
6Rylee SmithDundy County Stratton

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma KrabOgallala High School
2Abigail TschetterOgallala High School
3Hayley Vitosh Chase County High School
4Sam McArtorPerkins County High School
5Dominic NaughtinSutherland
6Ryanna DeVriesOgallala High School

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Connor Moore, Devin Gardner, Kaden Adrian, Kiersten Anderson and Paycen HarrounKimball High School
2Bryce Grothman, Chris Terry, Colton Heineman and Kenyon GaarPerkins County High School
3Carolyn Jones, Clara Kokjer, Jakob Austad, Kollyn Weimer and Quinn Siler Sidney
4Colin Hoatson, Dalton Evans, Larren Fear, Morgan Burke and Robbie DowseSutherland
5Abbie Morris, Bonnie Naughtin, Brooklyn Elwood, Emma Stewart and Emma WarehamSutherland
6Allie Montgomery, Cassie Brown, Ellie Granger, Jacob Granger and Megan JarvisSt. Pat's

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nicholas Thomas-LewisKimball High School
2Nathan NicklasMedicine Valley High School
3Katie PatrickPerkins County High School
4Jordan CookSidney
5Rylee SmithDundy County Stratton
6Noah NicklasMedicine Valley High School

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Nicholas Thomas-LewisKimball High School
2Abigail TschetterOgallala High School
3Kadie HansonPerkins County High School
4Tristen CookKimball High School
5Hailee Iske-FraizerPerkins County High School
6Destiny BackerSidney

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Nicholas Thomas-LewisKimball High School
2Jordyn KenkelOgallala High School
3Hannah SullivanWallace
4Kenessa CopelandSutherland
5Trenton KnaubOgallala High School
6Sophie PriceSidney

Click here to return to the main Perkins County Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy