Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Pirate Invitational - Event results

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma MandickArrowhead Union High School
2Grace GierachPius XI Catholic High School
3April XiongPlymouth High School
4Gabbie MatousPort Washington
5Jaden GibbonsWaupaca
6Lashanti ScottMilwaukee High School of the Arts

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Angela Zhou and Emily ChuArrowhead Union High School
2Camila Trimberger and Isabel GosseSheboygan South
3Jack Carthew and Teagan BrohmanArrowhead Union High School
4Emma Stokman and Molly HubredSussex-Hamilton High School
5Helena Lehman and Johanna LehmanWaupaca

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaac HoeschenPius XI Catholic High School
2Matt GnanadassSussex-Hamilton High School
3James MulloolyPius XI Catholic High School
4Jackson MyerPort Washington
5Grace MandickArrowhead Union High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Carly PetersonArrowhead Union High School
2Shouacua XiongSheboygan South
3Katie KopplinLuther Preparatory School
4Abbey TessmerArrowhead Union High School
5Elliott LehmannPius XI Catholic High School
6Elizabeth FleschArrowhead Union High School
Fin.Sarah LunowArrowhead Union High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Krystal Fedie, Manola Inthavong and Nicole HentzellSussex-Hamilton High School
2Jaylin Haynes and Kentezah PopeVincent
3Ashley Koenig, Kierra Schmitz and Robert TaylorArrowhead Union High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Laura WagnerPius XI Catholic High School
2Emma StokmanSussex-Hamilton High School
3Rakshya BhattaSheboygan South
4Sarah SwansonPius XI Catholic High School
5Sophia DetweilerSussex-Hamilton High School
6Emma O'NeillSussex-Hamilton High School
Fin.Elise RadesSussex-Hamilton High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Amy YadevSussex-Hamilton High School
2Madison RuplingerSussex-Hamilton High School
3Molly CoadySussex-Hamilton High School
4Lauren SiemersPlymouth High School
5Rakshya BhattaSheboygan South
6Matt BaughmanOzaukee High School
Fin.Autumn HeislerWaupaca
Fin.Michellelena KraemerPlymouth High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellen WielandArrowhead Union High School
2Rachel CarlsonSheboygan North
3Kayla CainWaupaca
4Colby NimmerWaupaca
5Clare BacciocoPius XI Catholic High School
6Jakob KoranWaupaca

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Novice Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Fluika KingMilwaukee High School of the Arts
2Alex DeidaPort Washington
3Malachi BrownMarquette University High School
4Emmanuel PizanaSt. Lawrence Seminary High School
5Jada NievesSussex-Hamilton High School
6Natilee RosaMilwaukee High School of the Arts
Fin.Bazil PerezMilwaukee High School of the Arts

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Novice Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe MillerSussex-Hamilton High School
2Barsha PanthaSheboygan South
3Daniel EllairSheboygan South
4Kieran KraemerPlymouth High School
5Kristi StewartPort Washington
6Sophia DetweilerSussex-Hamilton High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Oral Interpretation of Literature

PlaceCompetitor(s)Team
1Tiffany PolzinDenmark High School
2Gabby HeierArrowhead Union High School
3Aaron AllenArrowhead Union High School
4Colin WalshMarquette University High School
5Shouacua XiongSheboygan South
6Laura WagnerPius XI Catholic High School
Fin.Kobe BophaSheboygan South

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson KloesEtude High School
2Sam GutierrezPius XI Catholic High School
3Amelia CareyArrowhead Union High School
4Nathaniel BrauerLuther Preparatory School
5Lily MacleanArrowhead Union High School
6Emma SchultzArrowhead Union High School
Fin.Jordan GrobArrowhead Union High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Brady Jager and Sydney NelsonArrowhead Union High School
2Kate Winston and Maria BeilkeArrowhead Union High School
3Mehak Oberoi and Swathi PrasadSussex-Hamilton High School
4Katie Weston and Libby BarthelArrowhead Union High School
5Charlie Hutchinson and Rebecca KeatingArrowhead Union High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah BruckmanDivine Savior Holy Angels High School
2Abhi PuriSussex-Hamilton High School
3Sam WildeLuther Preparatory School
4Joshua PradoSt. Lawrence Seminary High School
5Karl BlokerSt. Lawrence Seminary High School
6David JacobsSt. Lawrence Seminary High School
Fin.Mason ThillOzaukee High School
Fin.David DraftzSt. Lawrence Seminary High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Ian ZempelSheboygan South
2Lindy GirmanPius XI Catholic High School
3Katrina GobleMilwaukee High School of the Arts
4Miranda McCauleyPius XI Catholic High School
5Ethan MonteithSheboygan North
6Jakob KoranWaupaca

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryan GallawayPort Washington
2Tiffany PolzinDenmark High School
3Niemah JonesMilwaukee High School of the Arts
4Brenda SmootMilwaukee High School of the Arts
5Ethan HenselLuther Preparatory School
6Autumn GreenMilwaukee High School of the Arts

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mary BaumgartnerArrowhead Union High School
2Madeline WollerPius XI Catholic High School
3Megan ReschArrowhead Union High School
4Rachel BettersSussex-Hamilton High School
5Molly CoadySussex-Hamilton High School
6Anjelika DombrowskiSheboygan South
Fin.Caitlin McEvoyPlymouth High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Camila TrimbergerSheboygan South
2Luke WielandArrowhead Union High School
3Talynn RazoMilwaukee High School of the Arts
4Kaitlyn BeckerSheboygan North
5Emma O'NeillSussex-Hamilton High School
6Madison BueningArrowhead Union High School
Fin.Julianna DeliePort Washington

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Varsity Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Ayanna MartinMilwaukee High School of the Arts
2Autumn GreenMilwaukee High School of the Arts
3Manola InthavongSussex-Hamilton High School
4Eric HowardSt. Lawrence Seminary High School
5Laura CashinPort Washington
6Sean MathaSheboygan North
Fin.Mileisis RomeroMilwaukee High School of the Arts

Click here to return to the main Pirate Invitational page

Varsity Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Rashelle PershmanSussex-Hamilton High School
2John VuSt. Lawrence Seminary High School
3Laura SaundersWaupaca
4Tomisha JacksonMilwaukee High School of the Arts
5Katelynn KrusePort Washington
6Sophie NguyenSheboygan North
Fin.Alejandro Reyes St. Lawrence Seminary High School

Click here to return to the main Pirate Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy