Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Appleton East High School Forensics Invitational - Event results

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaac BockOshkosh North
2Maya GruberDurand High School
3April XiongPlymouth High School
4Zach Argall-KnappAppleton North High School
5Jessica GradyAppleton North High School
6Jasmine ProkottEau Claire North

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Camila Trimberger and Isabel GosseSheboygan South
2Josie Kalepp and Makayla StromeyerAppleton West
3Alex Fedie and Kiya KringsDurand High School
4Josalin Kumm and Tony KrebsbachAmherst High School
5Helena Lehman and Johanna LehmanWaupaca

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Tyler StearnsAppleton East
2Sophia MastAppleton East
3Keara WoodAppleton East
4Michael BlackhallDurand High School
5Jacob FreebergWaupaca

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Spencer HornungAppleton East
2Conner QuaintanceDenmark High School
3Tiffany PolzinDenmark High School
4Jacksen WolffSheboygan South
5Josh AdenFox Valley Lutheran HS
6Shouacua XiongSheboygan South

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Bridget Zenk, Rachel Grupe and Sydney DevriendSheboygan North
2Jojo Peplinski, Kayla Peplinski and Rachel OstrowskiAmherst High School
3Collin Reinemann, Daniel Ellair and Owen BeumlerSheboygan South
4Jacob VanAsten, Jake Vosters, Matt Knick and Nathan RaatzKaukauna High School
5Allie Gilmeister, Avery Koepsell and Laura MarchantAppleton East
6Isabelle Clark and Rachel DraxlerKiel High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex MilesAppleton North High School
2Rakshya BhattaSheboygan South
3Jackson KloesEtude High School
4Abby PerketWaupaca
5Tyler RapragerDurand High School
6Aubrey SchweinerKaukauna High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hayden WalkushWaupaca
2Emily CashAppleton West
3Colby NimmerWaupaca
4Lydia HeimDenmark High School
5Autumn HeislerWaupaca
6Lauren SiemersPlymouth High School
Fin.Eve VandenHeuvalXavier

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel CarlsonSheboygan North
2Kayla CainWaupaca
3Max MindorffAppleton East
4Sara LaabsFox Valley Lutheran HS
5Colby NimmerWaupaca
6Jakob KoranWaupaca
Fin.Isaac BockOshkosh North

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tiffany PolzinDenmark High School
2Shouacua XiongSheboygan South
3Alexandra SmithAppleton East
4Jenny WittAppleton East
5Cassandra CooperEau Claire North
6Adelyn CarneyXavier

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Sara BartolEtude High School
2Emily CashAppleton West
3Jackson KloesEtude High School
4Zoe PlzakAppleton North High School
5Katla AndersonAmherst High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Caroline Connolly and Molly UitenbroekSt. Mary Catholic High School
2Julia Holzschuh and Makenna BuchingerKaukauna High School
3Samantha Theong and Travis ThorAppleton West
4Alyssa Brugger and Sammie ZuberbierWrightstown High School
5Grace Kroeger, Juniper Hinz, Lauren LaLiberty, Maya Riley and Meg MillerEau Claire North

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Sean MathaSheboygan North
2Ashley EvansAppleton East
3Anna HerrmannAppleton East
4Grace QuinnAppleton East
5Jacksen WolffSheboygan South
6Sinead Dolan-NeillEau Claire North
Fin.Ursa AndersonAmherst High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Spencer HornungAppleton East
2Navarre WenzlaffDenmark High School
3Min OlsonEau Claire North
4Maggie WeigtAppleton East
5Kollen KellnerAppleton East
6Shouacua XiongSheboygan South
Fin.Brooke WaitNew London
Fin.Auden PearsonKaukauna High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Carson BuechlerWrightstown High School
2Alex FanAppleton North High School
3Hannah MillirenDurand High School
4Katelyn FlanaganSt. Mary Catholic High School
5Ndemazea FonkemAppleton North High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma SchrauthDurand High School
2Lydia HeimDenmark High School
3Austin LederhausNew London
4Conner QuaintanceDenmark High School
5Ian ZempelSheboygan South

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex MartinezAppleton East
2Audrey SobergAppleton East
3Tiffany PolzinDenmark High School
4Allie ZiegertAppleton East
5Jack CainAppleton North High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma HellmerPlymouth High School
2Anjelika DombrowskiSheboygan South
3Amanda BarnesWrightstown High School
4Colby NimmerWaupaca
5Kaelyn HoldcraftFox Valley Lutheran HS
6Taylor KoltzWrightstown High School

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Camila TrimbergerSheboygan South
2Adrianna MohrKimberly High School
3Greta ThoresonSheboygan South
4Moriah WebsterAppleton East
5Jade SchultzEau Claire North
6Kaitlyn BeckerSheboygan North

Click here to return to the main Appleton East High School Forensics Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy