Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

DeForest Invite - Event results

Click here to return to the main DeForest Invite page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Akshay KalraBeaver Dam High School
2Devika KamathJames Madison Memorial High School
3Clare WeigertMiddleton High School
4Sarah QuammeSun Prairie
5Morgan HaakSun Prairie

Click here to return to the main DeForest Invite page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Maddie Belshaw and Maddy ReynoldsJames Madison Memorial High School
2Jacob Larget and Sam MockertJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Teddy ScheckelMadison West
2Elise CarlJames Madison Memorial High School
3Genevieve RedstenMadison West
4Andrew HallWaunakee High School
5Evanka AnnyapuJames Madison Memorial High School
6Leah VredenbregtJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma JohanssonSun Prairie
2Katherine WalshMadison West
3Ayomi ObusehMadison West
4Emmelyn CullenJames Madison Memorial High School
5Lily WinslowMadison West
6Garrick HartleySauk Prairie-Eagles
Fin.Wriley HoffnerBeaver Dam High School
Fin.Maddie GarbalytysBeaver Dam High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Four Minute Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Josef RademacherMadison West
2Julia ZhouJames Madison Memorial High School
3Priya MathurJames Madison Memorial High School
4Emma RenkenWaunakee High School
5Michelle ShouJames Madison Memorial High School
6Grace WellnitzWaunakee High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashley Eisler and Emily ConeDeForest
2Abi Schmeiser and Ashlyn AndersonWaunakee High School
3Kennedy Perry and Rebekah WolfeWaunakee High School
4Ellie Harris and Priya RademacherMadison West
5Sarah Bennett and Tara LhatsangMadison West

Click here to return to the main DeForest Invite page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Katey PetersWaunakee High School
2Rebekah HershbergerJames Madison Memorial High School
3Akshay KalraBeaver Dam High School
4Brielle BoetcherWaunakee High School
5Eilis FeasterWaunakee High School
6Malcolm BuischJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Shruti SathishJames Madison Memorial High School
2Emily FloodSun Prairie
3Meera ManoharanJames Madison Memorial High School
4Shea TopelMadison West
5Cassidy SchnellDeForest
6Catherine WuJames Madison Memorial High School
Fin.Caitlin HanleyWatertown High School
Fin.Kate JakubowskiSun Prairie

Click here to return to the main DeForest Invite page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Madison CarlsonSun Prairie
2Tailyn LudwiczakSun Prairie
3Lauren DuhrMadison West
4Emma KenyonSauk Prairie-Eagles
5Jessica KimMiddleton High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Samik ParthaJames Madison Memorial High School
2Nic VolleLodi High School
3Megan LiJames Madison Memorial High School
4Katherine WalshMadison West
5Ellie HulanMadison West
6Amanda EatonJanesville Parker

Click here to return to the main DeForest Invite page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Michaela Haak and Natalie RodgersSun Prairie
2Gwen Woerishofer and Tia ZimmermannWatertown High School
3Carlee Cantrall and Jonathan BurkeWatertown High School
4Clare O'Connell, Lilana Kenyon, Molly Costello and Trsitan Kreger-SimekDeForest

Click here to return to the main DeForest Invite page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia ZhouJames Madison Memorial High School
2Taylor BrownSun Prairie
3Maddie GarbalytysBeaver Dam High School
4Brielle BoetcherWaunakee High School
5Amelia ThompsonLodi High School
6Alexander CrossenSun Prairie
Fin.Ayomi ObusehMadison West
Fin.Nicole PfundMadison West

Click here to return to the main DeForest Invite page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Tessa DotyMadison West
2Hannah MetzgerJames Madison Memorial High School
3Eliza BohligBeaver Dam High School
4Sadrianna RenardSauk Prairie-Eagles
5Alexis KerstenSauk Prairie-Eagles

Click here to return to the main DeForest Invite page

Public Address

PlaceCompetitor(s)Team
1Noah FehrMadison West
2Andrew HallWaunakee High School
3Grace KimWaunakee High School
4Claire BorgeltWaunakee High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Max ChristianWaunakee High School
2Seeger GrayMadison West
3Taylor CollatzSun Prairie
4Karly ScholzMadison West
5Ellie HulanMadison West
6Mia KimMiddleton High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Elijah GendaWaunakee High School
2Josef RademacherMadison West
3Paolo LucasMonroe High School
4Leah MetzgerJames Madison Memorial High School
5Alex BahrBeaver Dam High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Madeline ThompsonWaunakee High School
2Olive FosterDeForest
3Leah VredenbregtJames Madison Memorial High School
4Abby FreyMadison West
5Amanda YaoJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Malcolm BuischJames Madison Memorial High School
2Scott MeyerMilton High School
3Olivia LemanskiWaunakee High School
4Ayla-Rae HeblSun Prairie
5Tyler SuseeDeForest
6Lincoln MillerSun Prairie
Fin.Seth FlatenSun Prairie
Fin.Jaskiran SanduJames Madison Memorial High School

Click here to return to the main DeForest Invite page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophia KulowSun Prairie
2Kira SchukarMadison West
3Danni YangJames Madison Memorial High School
4Samantha FeldsteinMadison West
5Danielle LaLuzerneMadison West

Click here to return to the main DeForest Invite page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy