Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Downers Grove North Tournament - Event results

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Chance Cutrano and Dan O'SullivanShepard
2Alyssa Zaczek and April KrivenskySandburg
3Ian Rigg and Patrick KellySandburg
4Ellie Wyant and Jeff PridgenGlenbard West
5Steffianna Wyatt and William KnoxBolingbrook
6Michael Daniel and TJ PatrickThornwood
Fin.Amanda Garrigan and Angela RemblesMarist

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Chance CutranoShepard
2Steffianna WyattBolingbrook
3Liz SalimSandburg
4Jack McFarlaneYork
5David AltshulSandburg
6Maggie ButzenDowners Grove North

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex BuckleyDowners Grove North
2Emily Temple-WoodDowners Grove North
3Robert DistasioMarist
4Alex DorfWheaton North
5Patrick KellyGlenbard West
6Ashley BoyteLeyden

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Ricky Cowan and Terrence HodgeThornton
2Heather Haney and Matt GainerShepard
3Billy Chengary and Michele McCarthyDowners Grove South
4Abi Glasser and Laura FuechslWheaton North
5Alissa Wicklein and Suban SuhailDowners Grove South
6Caitlin McManus and Eric HelmYork
Fin.Becca Zeman and John JunkDowners Grove South
Fin.Jordan Geisersbach and Morgan SamsonGlenbard West
Fin.Josh Lahey and Ryan FishSandburg

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Erin C. WalshDowners Grove South
2Jack McFarlaneYork
3Rahul JacobSandburg
4Madeline HoepfOak Park-River Forest
5Cole KinnaGlenbard West
6Taylor LittleHuntley
Fin.Rhainy DammYork

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ken NotterWheaton Warrenville South
2Lindsey BergholzHinsdale Central
3Emily Temple-WoodDowners Grove North
4Darah PuvarDowners Grove South
5Marta MakowskiHuntley
6Ashley BoyteLeyden
Fin.Ed RobergeDowners Grove South
Fin.Oliver LykkenGlenbard West
Fin.Brandon BenckoHuntley

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Marques BrownNormal Community West
2Devin MaloneThornton
3Hannah JarmanShepard
4Emma SmithDowners Grove North
5Mary KaletaYork
6Meredith FrankDowners Grove North
Fin.Olivia SteppHuntley

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Stephanie SaintylThornwood
2Amita PrabhuHoffman Estates H.S.
3Kaylee MoesleinDowners Grove South
4Chelsea RileySandburg
5Nico DanilovichWheaton North
6Annelis Kennedy CunninghamSandburg
Fin.John Arrington, Jr.Thornton
Fin.Alexandria FrischOak Park-River Forest
Fin.Jeanne KaliskiPalatine H.S.

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Michelle StuhlmacherWheaton North
2Rahul JacobSandburg
3Alex BahaveolosDowners Grove South
4Tommy OttolinWheaton Warrenville South
5Jack SchmidtHinsdale Central
6Lauren FrostOak Park-River Forest

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Janel TerryThornton
2Ellen CoatneyWheaton North
3Erin PortmanDowners Grove North
4Tomi AdeyemiHinsdale Central
5Maggie ButzenDowners Grove North
6Darah PuvarDowners Grove South
Fin.Marta MakowskiHuntley
Fin.Haley PalmerDowners Grove North
Fin.Alyssa FrewenDowners Grove South
Fin.Bradley DisbrowWheaton Warrenville South

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia BergGlenbard West
2John Arrington, Jr.Thornton
3Erin M. WalshDowners Grove South
4Dammy OjulariThornwood
5Laura SkowWheaton North
6Melissa DahlHuntley

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Danielle ZarbinOak Park-River Forest
2Dan LeahyDowners Grove South
3Becca ZemanDowners Grove South
4Janel TerryThornton
5Catherine BustosMaine West
6Melissa HauserWheaton North
Fin.Terrence HodgeThornton

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Erin C. WalshDowners Grove South
2Jordan HabelHoffman Estates H.S.
3Danielle ZarbinOak Park-River Forest
4Shreya PatelWheaton North
5Amanda SvobodaHuntley
6Ellen CoatneyWheaton North
Fin.Meredith FrankDowners Grove North
Fin.Janell NunziatoLeyden
Fin.Claire CinquegraniPalatine H.S.
Fin.Alyssa ZaczekSandburg

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Phil McClureWheaton North
2Ryan CarriganNormal Community West
3Edwin Klippenstein Naperville North
4Erin RyanWheaton North
5Lillie KaseDowners Grove South
6Adrian FaitHuntley

Click here to return to the main Downers Grove North Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy