Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

South St Paul Hilke Invitarional - Event results

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1James WatsonCannon Falls
2Talon Krummel WalterPark
3Michael FishPark
4Emma ConwayCannon Falls
5Delina HaileabNorthfield
6Jeff ZimmermanCannon Falls

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Owen RileyAnoka
2Amberly VeithSt. Croix Preparatory Academy
3Jeffrey BauersBlaine High School
4Brie JohnsonStillwater Area High School
5Clare FitzpatrickCretin-Derham Hall High School
6Kailey JohnsonChamplin Park

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lexi OstvigOrono
2Josie RamlerCannon Falls
3Brooke HollowayAnoka
4Megan FritzOrono
5Izzi BergersonOrono
6Grace HillmannNorthfield

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Carolyn Fritz and Oscar Edwards-HughesOrono
2Jamie Dailey and Lily BergmanAnoka
3Sage Erickson and Sarah HelvickNew Prague HS
4Emily Berger and Kadence Bran de LeonBelle Plaine
5Isa Hatch and Sofie PapatolaSt. Anthony Village High School
6Marisa Schwab and William HallockPark

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Laima LiuleviciusBlaine High School
2Grace ZarboPark
3Aizlynn ThimCannon Falls
4Kailyn SchmittSt. Anthony Village High School
5Grace LuloffStillwater Area High School
6Grace MillerCannon Falls

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis WagenfeldBlaine High School
2Grace McDonoughStillwater Area High School
3Adaire CrinerDeLaSalle High School
4Austin ColemanStillwater Area High School
5Gabriel FrommHenry Sibley
6Samuel GrovenHighland Park

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Courtney NelsonNorthfield
2Alejandra TorresPark
3Lauren CapraStillwater Area High School
4Thomas OhmannPark
5Chris BaszuroCannon Falls
6Hans GebauerSt. Croix Preparatory Academy

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Amelia QualeyCannon Falls
2Grace PüstPark
3Emelia WenzelWhite Bear Lake High School
4Maddie BeckerHighland Park
5Megan PeineRandolph Speech Team
6Charlotte DavieOrono

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace HansonWestonka Speech Team
2Therese MellumCretin-Derham Hall High School
3Jeffrey BauersBlaine High School
4Taylor HummelsundWestonka Speech Team
5Linda JohnsonCretin-Derham Hall High School
6Grace RegalaCretin-Derham Hall High School

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kevin PhanPark
2Michael DiPrimaOrono
3Logan LedmanNorthfield
4Grace DeRocheDeLaSalle High School
5Lily VanderwoodWhite Bear Lake High School
6Nova TsengOrono

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Kayla MarkusonChamplin Park
2Elsa SnowbeckHighland Park
3Olivia AndersonCannon Falls
4Jamma JiggoAnoka
5Meadow VrtisNorthfield
6Gillian DuncanNew Prague HS

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Tavonne Miller-CelestineHarding
2Celeste CervantesDeLaSalle High School
3Miski OmarSt. Paul Central
4Taylor HummelsundWestonka Speech Team
5Carley NortonCannon Falls
6Elizabeth ArseneauAnoka

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace LuloffStillwater Area High School
2Oscar Edwards-HughesOrono
3Linda JohnsonCretin-Derham Hall High School
4Maddy BenidtSt. Anthony Village High School
5Austin BoreenPark
6Lydia AtoTartan High School

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Jillian DoreOrono
2Sophia SorensonPark
3Samantha HamannCannon Falls
4Lindsey FieldsBlaine High School
5Lydia WhiteSt. Anthony Village High School
6Logan JonesWestonka Speech Team

Click here to return to the main South St Paul Hilke Invitarional page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!