Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Golden Bear Speech Extravaganza - Event results

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Aubrey ZgoncChisholm HS
2Savannah MarshBlackduck
3Jackson PaquetteMcGregor
4Arianna EricksonGrand Rapids HS
5Max GritzmacherEveleth-Gilbert
6Katie MessBemidji

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Robbie PetersonMesabi East High School
2Kitara QuickBemidji
3Lauren SmithHermantown
4Amber HughsCass Lake-Bena
5Jessalyn SchroetterCherry High School
6Samantha BarryCherry High School

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Logen PatchBlackduck
2Dominick OlivantiVirginia
3Alex DevallWrenshall
4Melanie RichardsBemidji
5David GriffithInternational Falls
6Cora OlsonEly High School

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Devall and Kaitlyn LaveauWrenshall
2Anabel Marotz and Joe HeagleMcGregor
3Grace Rebel and Kayla WitherillGrand Rapids HS
4Grace Marchand and Olivia HintsalaHermantown
5Jaden Meyer and Jenna MeyerBigfork
6Kellyn Mckee and Sahen RaiDuluth Marshall School

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Samantha NupsonCass Lake-Bena
2Elizabeth RaffertyBemidji
3Lindsey ShykesHermantown
4Zoe JohnsonDuluth Marshall School
5Savanna OliverMcGregor
6Kaydre GulletteBlackduck

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Amanda LawlessHermantown
2Jarrett HastigBemidji
3Carson FordMcGregor
4Amy FrenzelBemidji
5Zachary QuirkChisholm HS
6Robbie LicariEveleth-Gilbert

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Nolan JuelsonBlackduck
2Quinn MuhichEveleth-Gilbert
3Kenzie HoffmannHibbing
4Maaryn WillbergBemidji
5Conner Vleck Bemidji
6Amara CareyEveleth-Gilbert

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Mitchell ShawBemidji
2Amanda RigstadEveleth-Gilbert
3Kayleigh HickmanBemidji
4Kenzie HoffmannHibbing
5Anabel MarotzMcGregor
6Brian KeiperHermantown

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alyssa MessBemidji
2Xavier Michael-YoungBemidji
3Elliott StilldayBlackduck
4Tristan HamannBemidji
5Veronica WichernBemidji
6Natalie BahrBemidji

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah SebringWrenshall
2Cade KlimekChisholm HS
3Caroline CheneyBlackduck
4Hannah GrenewichEveleth-Gilbert
5Kellyn MckeeDuluth Marshall School
6Emmett OlsonVirginia

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Danielle KrostueEly High School
2Anna HowardBlackduck
3Alaura AndersonSouth Ridge
4Tori BungumBemidji
5Josie HarrisHermantown
6Anna LundBemidji

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Mitchell ShawBemidji
2Shaunaliese SwindaVirginia
3Kirsten RothenbergerEveleth-Gilbert
4Tori BungumBemidji
5Barbara CowardChisholm HS
6Anna LundBemidji

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Jordan MannBemidji
2Ruthie MorganNortheast Range Speech Team
3Bailey KowarschCherry High School
4Alexus CheccoVirginia
5Karly PitzlBlackduck
6Lorelei RiggleCherry High School

Click here to return to the main Golden Bear Speech Extravaganza page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy