Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Rock River Forensics Tournament - Event results

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Devika KamathJames Madison Memorial High School
2Zoe WardleSun Prairie
3Josh GrecoWayland Academy
4Sarah QuammeSun Prairie
5Akshay KalraBeaver Dam High School
6Morgan HaakSun Prairie

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Maddie Belshaw and Maddy ReynoldsJames Madison Memorial High School
2Ryann Chandler and Tessa DotyMadison West
3Grace Brown and Sophie ThompsonLuther Preparatory School
4Alyssa Scheunemann and Amanda BackhausLuther Preparatory School

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Noah FehrMadison West
2Teddy ScheckelMadison West
3Elise CarlJames Madison Memorial High School
4Isaac HoeschenPius XI Catholic High School
5Eli PollakMadison West
6Mohammad Nafisi BahabadiWayland Academy
Fin.Daniel NiemannPius XI Catholic High School

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Wriley HoffnerBeaver Dam High School
2Katie KopplinLuther Preparatory School
3Katherine WalshMadison West
4Lily WinslowMadison West
5Danika WanishMadison West

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Bella Gonzales and Celena WirthPius XI Catholic High School
2Heather Quale and Megan Karls Lodi High School
3Michael Daley, Sarah Bennett and Tara LhatsangMadison West
4Katie Mortensen, Rylee Schmidt and Sela FossumLodi High School
5Deborah Rudin and Sage YoergerMadison West

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Laura WagnerPius XI Catholic High School
2Elise CarlJames Madison Memorial High School
2Evanka AnnyapuJames Madison Memorial High School
2Katia WanishMadison West
5Sierra BoettcherOconomowoc High School Forensics
6Sarah SwansonPius XI Catholic High School
Fin.Genevieve RedstenMadison West

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Josef RademacherMadison West
2Rebecca CutforthJames Madison Memorial High School
3Julia ZhouJames Madison Memorial High School
4Sophie BlumensteinJames Madison Memorial High School
5Priya MathurJames Madison Memorial High School
6Nivedita RemjiJames Madison Memorial High School
Fin.Kayla GrundmanLakeside Lutheran High school

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Meera ManoharanJames Madison Memorial High School
2Shruti SathishJames Madison Memorial High School
3Emily FloodSun Prairie
4Shea TopelMadison West
5Vishnu YarlagaddaSun Prairie
6Simone WalkerSun Prairie

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe RobbertLuther Preparatory School
2Lauren DuhrMadison West
3Laura WagnerPius XI Catholic High School
4Ryann ChandlerMadison West
5Miette LaBarreMadison West
6Madison CarlsonSun Prairie

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Megan LiJames Madison Memorial High School
2Katherine WalshMadison West
3Nathaniel BrauerLuther Preparatory School
4Ellie HulanMadison West
5Grace CarpenterMadison West
6Nic VolleLodi High School

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma Guld and Isaiah ColemanLakeside Lutheran High school
2Michaela Haak and Natalie RodgersSun Prairie
3Gwen Woerishofer and Tia ZimmermannWatertown High School
4Ana Ruiz, Garrett Radtke, Jillian DeGrandt, Michaela Suski and Quade BuskaWatertown High School

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia ZhouJames Madison Memorial High School
2Amelia ThompsonLodi High School
3Tessa DotyMadison West
4Tailyn LudwiczakSun Prairie
5Alexander CrossenSun Prairie
6Jehona ZeneliSun Prairie
Fin.Sylvia KnaussMadison West

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Sage YoergerMadison West
2Heidi AgnewSun Prairie
3Evan TrierMadison West
4Makena RominesJames Madison Memorial High School
5Eliza BohligBeaver Dam High School
6Ryann BurgerLakeside Lutheran High school
Fin.Katelyn McGurkLakeside Lutheran High school

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellie HulanMadison West
2Katia WanishMadison West
3Taylor CollatzSun Prairie
4Christopher GavinSun Prairie
5Nathan StaffordBeaver Dam High School
6Will JorgensenLakeside Lutheran High school
Fin.Meera SreenikumarSun Prairie

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Josef RademacherMadison West
2Abbie DiGiovanniLakeside Lutheran High school
3Miranda McCauleyPius XI Catholic High School
4Victor GeiserGrafton
5Bronte PerkinsLakeside Lutheran High school

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis FlatenSun Prairie
2Charlotte RavenscroftJames Madison Memorial High School
3Emily RaymondLakeside Lutheran High school
4Abby FreyMadison West
5Amanda YaoJames Madison Memorial High School
6Helen BenekerMadison West

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Malcolm BuischJames Madison Memorial High School
2Anna BauerJames Madison Memorial High School
3Robert CheliusPius XI Catholic High School
4Madeline WollerPius XI Catholic High School
4Lincoln MillerSun Prairie
6Saumya ShuklaSun Prairie
Fin.Claire KrauseMadison West
Fin.Aaron O'SullivanMadison West

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophia KulowSun Prairie
2Beth BandliSun Prairie
3Danni YangJames Madison Memorial High School
4Amanda SteinkeMilwaukee Lutheran High School
5Kira SchukarMadison West
6Maria WerreLakeside Lutheran High school
Fin.Emma LauLuther Preparatory School

Click here to return to the main Rock River Forensics Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2018 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy