Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Downers Grove South Novice Tournament - Event results

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis Eiland and Autumn JohnsonSouthland College Prep
2Lauryn Boykin and Zabeer AzamNeuqua Valley
3Jessica Griffin and Lauren AlcockGlenbard West
3Brianna King and Jake DowneyYork
4Kaleb Zanabria and Tim SitarEisenhower
5Joe Paveleck and Josh DelortoDowners Grove North
5Gabby Bernal and Logan ReillyWheaton Warrenville South
6Jaclyn Duellman and Nolen StevensDowners Grove North

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Keiyonte UgbesiaSouthland College Prep
1Holly GoodwinYork
2Izzie JonesWheaton Warrenville South
2Grace MaiettaYork
3Jessica MillerHinsdale Central
4Julia IsoniemiDowners Grove North
4Arneet GurtattaNeuqua Valley
4Shayoni SahaNeuqua Valley
5Akshya RamakrishnanNeuqua Valley
5Tessa-Kay StahulakWheaton North
6Adeera HarrisHomewood-Flossmoor
6Cameron ArmstrongWheaton Warrenville South

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Rohan JaiswalNeuqua Valley
1Ben HowellWheaton Warrenville South
2Maddie NaisbittDowners Grove North
2Katie ArnoldDowners Grove South
2Amaan RaziHinsdale Central
3Megan RajanNeuqua Valley
3Alex NorgleYork
4Ali SiddiqiGlenbard West
5James GolenYork
6Sophia CoronelliGlenbard West
6Kieran HandleyHomewood-Flossmoor

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Kevin Tate and Peter BurrowsDowners Grove South
1Alaina Vergara and Matthew JablonskiDowners Grove South
2Grace Mugnolo and Hewane MelkieDowners Grove South
2Annika Van Dyke and Madelyn WanzungWheaton North
3Julia Isoniemi and Molly SmithDowners Grove North
3Colleen Shanahan and Lily AmblerGlenbard West
3Madelyn Strasma and Xander ParkWheaton North
3Charlie Kungl and Emma TaylorYork
4Bhoomi Sharma and Prakash TataNeuqua Valley
4Alyson Meyers and Joey BakerWheaton Warrenville South
5Christopher Smith and Steven AllenEisenhower
5Gabby Zima and John LambatosWheaton Warrenville South
6Izzy Schneider and Julia NordstromWheaton North

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Molly SmithDowners Grove North
2John BrowWheaton North
3Kellin HanasWheaton North
4Alaina VergaraDowners Grove South
5Kayla LicitraNeuqua Valley
6Peter BurrowsDowners Grove South
6Evan DalyDowners Grove South
6Lexi KleinHinsdale Central
6Aron GomezSandburg
6Riley TomesWheaton Warrenville South

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Deven ReaWheaton North
2Sarah WuNeuqua Valley
3Emily LiuNeuqua Valley
3Nyah WareSouthland College Prep
3Sylvia Morna FreitasWheaton North
3James ValentinWheaton Warrenville South
3Joe BrownYork
4Akshat MaheshwariNeuqua Valley
4Rose MenichiniYork
5Mark CruseHomewood-Flossmoor
5Richard YangWheaton Warrenville South
5Adrian ZhuangYork
6Alejandra JaramilloEisenhower
6Ayesha ShafiuddinWheaton North

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna ButtellWheaton Warrenville South
2Jayden WilhelmWheaton North
2Keeley SchroederWheaton Warrenville South
3Megan NibbioGlenbard West
4Hannah KipermanHinsdale Central
4Vedanth GaneshNeuqua Valley
4Adrian ZhuangYork
5Ava SartoreWheaton Warrenville South
6Steven DaiNeuqua Valley
6Chris GuoNeuqua Valley
6Lauren JenkinsSouthland College Prep

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel NeeseWheaton Warrenville South
2Addie LiHinsdale Central
2Marina BelloWheaton Warrenville South
3Sonia SuratkalNeuqua Valley
4Rahael JavaidNeuqua Valley
5Naikia JohnsonEisenhower
6Ava UditskyYork

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Zharia BrandonNeuqua Valley
2Jacob TrnkaDowners Grove North
2Will KohleyWheaton Warrenville South
2Emma TaylorYork
3Luis CortesEisenhower
3Mark CruseHomewood-Flossmoor
4Darius FlowersSouthland College Prep
5Rohan RameshNeuqua Valley
5Andrew TateWheaton North
5Dylan EstesWheaton North
6Evan DalyDowners Grove South
6Serena JobiYork

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace CorneliusWheaton Warrenville South
2Maddie NaisbittDowners Grove North
3Ariana TellezEisenhower
3Maya GibesYork
4Jonathan KriarakisHomewood-Flossmoor
4Annika Van DykeWheaton North
4Meagan MaiersYork
5Aniah BerdickWheaton North
5Anna AraujoYork
6Addie LiHinsdale Central
6Priyadharshini SriramlathaNeuqua Valley

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Nia BassettWheaton Warrenville South
2Disha LalitNeuqua Valley
2Sakshi RaneNeuqua Valley
2Natalya RadovicWheaton Warrenville South
3Hewane MelkieDowners Grove South
3Avion RichardsEisenhower
3Lily SiderWheaton Warrenville South
4Maryam TourkWheaton North
5Jordan CopelandDowners Grove South
5Jessica MillerHinsdale Central
6Anusha GaddamNeuqua Valley
6Gabby NavarroYork

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kenzie AlbertsNeuqua Valley
2Hayley JohnsonHinsdale Central
2Vicky OlaleyeHomewood-Flossmoor
3Lindsey AllenWheaton North
4Brenna SimsWheaton Warrenville South
5Nina LamWheaton North
5Olivia RosenbergYork
6Amelia BoehGlenbard West
6Kathryn KingYork

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Matt HauserYork
2Sean LifkaDowners Grove North
2Taylor RomanoEisenhower
2Noor MryanHinsdale Central
2Jayden WilhelmWheaton North
3Rishi ChiratanagandlaNeuqua Valley
3Jeremiah WynneSouthland College Prep
3Ben HowellWheaton Warrenville South
3Kevin HomanYork
4Collin LallyDowners Grove North
4Zoe BoydDowners Grove South
5Camille WillisHomewood-Flossmoor
5Chloe Nesbit Homewood-Flossmoor
5Abbey HookerWheaton North
6Kevin TateDowners Grove South

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anaisa AcharyaNeuqua Valley
1Jeremy IllutWheaton Warrenville South
2Naomi RajeshDowners Grove North
2Finn BenderGlenbard West
2Jenae Van WykWheaton North
3Starr HollisHomewood-Flossmoor
4Luis GuizmanWest Chicago H.S.
5Rosie YuDowners Grove South
5Siara CarpenterHomewood-Flossmoor
5Chloe HughesSouthland College Prep
6Dayanara PalmaEisenhower
6Vanessa ChavezWheaton Warrenville South

Click here to return to the main Downers Grove South Novice Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy