Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Ball State Middle School Tournament - Event results

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ruth GakungaPerry Meridian Middle School
2Heidi GratrixStanley Clark School
3Dylan HockxStanley Clark School
4Kamdyn KnottsPerry Meridian Middle School
5Ben BoyceClay Middle School Trojans
6Julia WebbStanley Clark School
Fin.Gyeongmin SeoJackson Creek Middle School
Fin.Anna GuBurris Laboratory School
Fin.Isabelle SchmidtPerry Meridian Middle School
Fin.Laila BetancourtClay Middle School Trojans
Fin.Grace MastCentral Noble High School
Fin.Aubrey SparrowCentral Noble High School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Cadence ArmstrongClay Middle School Trojans
2Rishabh BhadouriyaFishers Junior High School
3Leanne BorkowskiFishers Junior High School
4Tarun BhamidipatiClay Middle School Trojans
4Griffin ChesebroughFishers Junior High School
4Ruth KhunPerry Meridian Middle School
Fin.Mitchell FinleyClay Middle School Trojans
Fin.Sreya MyneniFishers Junior High School
Fin.Abby LandeenRiverside Junior High
Fin.Abby FunkhouserClay Middle School Trojans
Fin.Abhi ChalasanClay Middle School Trojans
Fin.Bawi ZingPerry Meridian Middle School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Dramatic Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Caroline MerenessStanley Clark School
2Marty WeirickStanley Clark School
3Caleb MastBethany Christian MS
3Natalie WiestRiverside Junior High
5Anna MilesPerry Meridian Middle School
6Emma BetzStanley Clark School
Fin.Rachel DwaramRiverside Junior High
Fin.Katie HensellStanley Clark School
Fin.Kate SmithClay Middle School Trojans
Fin.Scarlett Ng GomezPerry Meridian Middle School
Fin.Veronica LarocheFishers Junior High School
Fin.Edith TuckerCentral Noble High School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Duo (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Ania Lagodzki and Garrett PilcherJackson Creek Middle School
2Jacob Leininger and Reesha BhagatBethany Christian MS
3Gyeongmin Seo and Julia RuizJackson Creek Middle School
3Cara Oser and Kira ArkinsPerry Meridian Middle School
5Abby Kate Evans and Raina RicelyJackson Creek Middle School
6Ava Schoettle and Hannah PierceSt. Jude
6Mia Garatoni and Stella ToothakerStanley Clark School
Fin.Kalista Foster and Taylor HamiltonRiverside Junior High

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Duo (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Caleb Mast and Isaac DamerBethany Christian MS
1Abby Langer and Piper Murphy Park Tudor Middle School
1Adia Dant and Meredith BeanSt. Jude
4Lucy Rutter and Woody RutterBurris Laboratory School
4Abigail Becker and Sonali RamanathanStanley Clark School
6Madeline Phuong and Naomi GephartCanterbury
Fin.Hailey Ruiz and Harper WiselogleFishers Junior High School
Fin.Lucy Sommers and Maeren JellisonCanterbury
Fin.Dani Graham and Sabrina IsaacsonStanley Clark School
Fin.Allison Tonsil and Sterling WaterfieldCanterbury
Fin.Ella Bennett and Ravana GummPerry Meridian Middle School
Fin.Claire Mizimakoski and Sydney BrittRiverside Junior High

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Extemp

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren JordanichStanley Clark School
2Mia SalazarFishers Junior High School
3Jack FeinsteinJackson Creek Middle School
3Tilly RobinsonJackson Creek Middle School
3Manvitha VeeramreddyRiverside Junior High
6Will WoodhouseClay Middle School Trojans
Fin.Raymond JumperFishers Junior High School
Fin.Victoria McGrawClay Middle School Trojans
Fin.Emily KornelsenRiverside Junior High
Fin.Cecelia HeidleStanley Clark School
Fin.Adwita YemmeClay Middle School Trojans
Fin.Michael MazurekStanley Clark School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlie BarronStanley Clark School
2Megan TrueCanterbury
3James CurtisRiverside Junior High
4Adelaide AkinRiverside Junior High
5Avery ThompsonStanley Clark School
6Seamus CherryJackson Creek Middle School
6Zach SchneiderSt. Jude
6Sara RussellStanley Clark School
Fin.Lauren BooneSt. Jude
Fin.Anna Kate MerenessStanley Clark School
Fin.Micah DerrerRiverside Junior High
Fin.Jacob HaleyStanley Clark School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nate AlbinRiverside Junior High
2Tilly RobinsonJackson Creek Middle School
3Niki BabuCanterbury
4Lincoln RutterBurris Laboratory School
5Manaal BuchhStanley Clark School
6Charlotte SienaJackson Creek Middle School
6Amrita KulkarniStanley Clark School
Fin.Rory BowersClay Middle School Trojans
Fin.Braylon Shook Central Noble High School
Fin.Lucy RutterBurris Laboratory School
Fin.Ben BoyceClay Middle School Trojans
Fin.Srilekha DavuluriFishers Junior High School
Fin.Jack FeinsteinJackson Creek Middle School
Fin.Cady JarvisRiverside Junior High
Fin.Hannah MooreRiverside Junior High

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlotte SienaJackson Creek Middle School
1Cullen HicksPerry Meridian Middle School
3Owen DarlandCentral Noble High School
4Nora GaussFishers Junior High School
5Nundini MathavanPark Tudor Middle School
6Julia RuizJackson Creek Middle School
Fin.Emi CitolerFishers Junior High School
Fin.Nithya MurthyRiverside Junior High
Fin.Lillian JonesRiverside Junior High
Fin.Edith TuckerCentral Noble High School
Fin.Madison MannsCentral Noble High School
Fin.Sabina PatelStanley Clark School
Fin.Emily GowdyStanley Clark School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Madeline PhuongCanterbury
1Kaelyn TaiFishers Junior High School
3Fefe NguyenFishers Junior High School
4Lily KahnStanley Clark School
5Megan TrueCanterbury
5Aubrey WynnJackson Creek Middle School
Fin.Ella KozlowskiBethany Christian MS
Fin.Rylie ThorneFishers Junior High School
Fin.Ania LagodzkiJackson Creek Middle School
Fin.Zoe McHenryFishers Junior High School
Fin.Marley MackRiverside Junior High
Fin.Marissa TooleCanterbury

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Prose Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ella KozlowskiBethany Christian MS
1Elly KimbualPerry Meridian Middle School
3Hailey RuizFishers Junior High School
3Raina RicelyJackson Creek Middle School
5Piper Murphy Park Tudor Middle School
6Madison Roark Perry Meridian Middle School
Fin.Abinav MandavaFishers Junior High School
Fin.Jacob LeiningerBethany Christian MS
Fin.Fefe NguyenFishers Junior High School
Fin.Aubrey WynnJackson Creek Middle School
Fin.Sophia DavisonPark Tudor Middle School
Fin.Emma NorrisStanley Clark School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

Radio Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Woody RutterBurris Laboratory School
2Sarah BrownJackson Creek Middle School
3Anna NewlandsStanley Clark School
4Garrett ReamerPark Tudor Middle School
4Aparupa BrahmaRiverside Junior High
6Courtney RobertsCentral Noble High School
6Jacob BaileyClay Middle School Trojans
6Ashley BillinghamJackson Creek Middle School
Fin.Morgan StrahanFishers Junior High School
Fin.Evan SandersClay Middle School Trojans
Fin.Eitan [Ay-tahn] PriceClay Middle School Trojans
Fin.Ramona BargeJackson Creek Middle School
Fin.Ezra LeePerry Meridian Middle School

Click here to return to the main Ball State Middle School Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!