Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

VFL #4 - Event results

Click here to return to the main VFL #4 page

After Dinner Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kendra KleinConcordia - Moorhead
2Lauren Buisker South Dakota State University
3Elise AndersonConcordia - Moorhead
4Molly FeslerNorthern State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Communication Analysis

PlaceCompetitor(s)Team
1Viraj PatelSouth Dakota State University
2Ruben FloresNorth Dakota State University
3Kate BestNorth Dakota State University
4Natalee GraesserSouth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Crystal EngaSouthwest Minnesota State University
2Mary BalstadConcordia - Moorhead
3Taylor GilmoreSouth Dakota State University
4Laura HuebertSouthwest Minnesota State University
5Grace WeberConcordia - Moorhead
6Emily NielsonUniversity of South Dakota

Click here to return to the main VFL #4 page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Josephine Nunez and Noah TiegsConcordia - Moorhead
2Becky Case and Mary BalstadConcordia - Moorhead

Click here to return to the main VFL #4 page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren Buisker South Dakota State University
2Dominic MeyersConcordia - Moorhead
3Taylor GilmoreSouth Dakota State University
4Thomas MuschaUniversity of North Dakota
5Benjamin Hummel South Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kendra KleinConcordia - Moorhead
2Lauren Buisker South Dakota State University
3Thomas MuschaUniversity of North Dakota
4Emily NielsonUniversity of South Dakota
5Julia SebekowUniversity of North Dakota
6Ruben FloresNorth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Informative Speakign

PlaceCompetitor(s)Team
1Crystal EngaSouthwest Minnesota State University
2Kristina JosulSt. Cloud State University
3Kate BestNorth Dakota State University
4Taylor GilmoreSouth Dakota State University
5Mary BalstadConcordia - Moorhead

Click here to return to the main VFL #4 page

Parliamentary Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna McDonald and Logan LongtinUniversity of North Dakota
2Hannah Higdon and Harrison HomelvigNorthern State University
3Becca Langbehn and Harrison BrunsNorthern State University
4Gabriel Eronmosele and Nick HarromNorth Dakota State University
5Alexander Milner (SCSU) and Dallas Johnson (NSU)St. Cloud State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace WeberConcordia - Moorhead
2Thomas MuschaUniversity of North Dakota
3Leah RobertsConcordia - Moorhead
4Kendra KleinConcordia - Moorhead
5Abigayle ReeseConcordia - Moorhead
6Benjamin Hummel South Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ruben FloresNorth Dakota State University
2Becky CaseConcordia - Moorhead
3Emily CoxNorth Dakota State University
4Erin LeesNorth Dakota State University
5Kristina JosulSt. Cloud State University
6Hannah JorgensonNorthern State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Josephine NunezConcordia - Moorhead
2Kendra KleinConcordia - Moorhead
3Becky CaseConcordia - Moorhead
4Emily CoxNorth Dakota State University
5Erin LeesNorth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Prose Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lexie Ellerbeck University of South Dakota
2Loren VisserSouth Dakota State University
3Abigayle ReeseConcordia - Moorhead
4Natalee GraesserSouth Dakota State University
5Crystal EngaSouthwest Minnesota State University
6Laura HuebertSouthwest Minnesota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy