Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Prior Lake High School Laker Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Simran ChuganiWayzata
2Danny SmithMarshall
3Jenna ZeugMarshall
4Muna AdenMounds Park Academy
5Michael FishPark
6Annie ZhengWayzata
Fin.Talon Krummel WalterPark

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia DudaBenilde-St. Margaret
2Grace HansonWestonka Speech Team
3Areej KhanWayzata
4Nashad MahamoudMounds Park Academy
5Aashna ShethWayzata
6Cylysce DoeBenilde-St. Margaret
Fin.Audrey DicksonBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma KoltesOrono
2Jenna BarkerROCORI High SChool
3Liza VinyonMounds View
4Paislee OlsonBloomington
5Hadley BeckstrandBenilde-St. Margaret
6Nadya MojicaBenilde-St. Margaret
Fin.Liz StuckerMarshall

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Austin Boreen and Donald BirttnenPark
2Emma Perkins and Sandy NguyenPrior Lake
3Ben Maldonado and Sadie WillPrior Lake
4Kendra DeRosa and Noah SchollPACT Charter School
5Alexander Schatt and Chris StoltzBloomington
6Jadzia Nigg and John SmentekMarshall
Fin.Abegeya Tadese and Deborah ShefaTwin Cities Academy HS

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaylyn HoffPrior Lake
2Sabrina MartinPark
3Haniah SaleemWayzata
4Jayda WoodsROCORI High SChool
5Marina LundellLakeville South
6Madelyn PikeLakeville South
Fin.James NguyenPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackie BucaroBenilde-St. Margaret
2Julia SoczynskiWayzata
3David RabaeyMarshall
4Anjali MuppidiPrior Lake
5Isabella ChavezOrono
6Adaire CrinerDeLaSalle High School
Fin.Ryan KraemerBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Lily AabergEden Prairie
2Kyle WongPrior Lake
3Noah DunnMarshall
4Ronnie SuarezPrior Lake
5Thomas OhmannPark
6Madi FordPrior Lake
Fin.Alejandra TorresPark

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nick DunnMarshall
2Ta'mia HedlinMarshall
3Nouha WarsameBloomington
4Darya SeaverBloomington
5Conner JonesWestonka Speech Team
6Charlie GalicichMounds Park Academy
Fin.Maddie BeckerHighland Park
Fin.Sander KnundsonROCORI High SChool

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Simran ChuganiWayzata
2Natalie Hoepner Prior Lake
3Leah KeilPrior Lake
4Aerajean MoschoROCORI High SChool
5Savannah BoedigheimerMarshall
6Nova TsengOrono
Fin.Julia ChoeMankato West

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1McKenzie PearsonOrono
2Chidera OsujiPrior Lake
3Jaitri JoshiWayzata
4Lexi SchnaserMarshall
5Willa CountrymanBloomington
6Ben LarsonBenilde-St. Margaret
Fin.Emery TaylorBloomington

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lucky NguyenPrior Lake
2Sydni McCrackenWayzata
3Bella MerwinPrior Lake
4Tavonne Miller-CelestineHarding
5Bisi Ashiru-MomohPrior Lake
6Angela SivBloomington
Fin.Elli KimMankato West

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Ronan BrewBenilde-St. Margaret
2Neyonte ClarkEden Prairie
3Abby WilkinsOrono
4Faith Milon Park
5Jenna YangSartell
6Sara EngelLakes International Language Academy
Fin.Maria BarnardPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Thressa SchultzPrior Lake
2Nick DunnMarshall
3Sophia SorensonPark
4Olivia NelsonPrior Lake
5Juan SalazarMarshall
6Maggie MolitorROCORI High SChool
Fin.Megan HegenbarthBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy